Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Pražské šortky“ si posvítí na orgasmus a Boba Geldofa

  15:24aktualizováno  15:24
Na délce nezáleží, ba právě naopak. I na téhle pravdě staví stále vyhledávanější Festival krátkých filmů Praha, kterému jeho příznivci neřeknou jinak než "pražské šortky" (roztomilá zkomolenina anglického názvu Prague Shorts).

Z filmu To je ona | foto: Prague Shorts

Čtvrtý ročník festivalu (12. až 16. listopadu v kině Světozor), kterým proti podzimnímu splínu bojují organizátoři letního MFF Karlovy Vary, tentokrát vsadil na mimořádně pestré menu.

Ve čtyřech dnech nabídne pražským divákům eintopf, ve kterém probublává něco rumunského talentu, něco české tradice a k tomu trocha nefalšovaného Hollywoodu v kombinaci s pikantnostmi, jako je komponovaný program SecondSexe: orgasmus na ženský způsob - sekce filmů přístupná výhradně plnoletým.

Victoria Beckham a Matka Tereza

Za čtyři dny se ve třech soutěžních a devíti nesoutěžních sekcích představí výběr toho nejlepšího, co za poslední rok na poli krátkometrážního filmu vytvořili (nejen) mladí talentovaní filmaři.

Bob GeldofSlavnostní zahájení 12. listopadu obstará atraktivní blok obsahující i originální švédský snímek V jako vražda Magnuse Holmgrena, v němž se morduje prostřednictvím Scrabblu. O vrchol večera by se nicméně měla postarat hlavně autorská hříčka Já jsem Bob postavená na záměně hudební hvězdy - Boba Geldofa a jeho dvojníka.

Ve snímku, který získal cenu pro nejlepší komedii na L.A. Short Fest 2007, se vedle známého zpěváka muzikanta objeví i Victoria Beckham, Matka Tereza či Elton John. Tedy jejich dvojníci. Ale kdo to pozná?

Soutěží i Formanova múza

Osmnáct filmů, které tvoří letošní mezinárodní soutěž, bylo vybráno z více než tisíce přihlášených a jsou tak trochu malou cestou kolem světa: dramaturgové se totiž při jejich výběru rozmáchli z Evropy až do Oceánie a Jižní Ameriky. "Ve čtvrtém ročníku se nám sešla určitě nejkvalitnější nabídka soutěžních filmů za celou dobu konání festivalu," říká dramaturgyně Radka Weiserová.

David OndříčekPorota, v níž Českou republiku zastupuje režisér David Ondříček a ředitel Radia 1 Saša Michailidis, letos udělí Hlavní cenu s bonusem 5000 Euro a dvě zvláštní uznání. Publikum pak bude moci opět napříč všemi sekcemi vybrat film, který získá Cenu diváků.

Největší zajímavostí letošní soutěže je film Eve slavné herečky a Formanovy múzy Natalie Portman. Do hlavních rolí obsadila dvě herecké legendy - Lauren Bacall a Bena Gazzaru, které oba v minulých letech uvítal jako hosty "mateřský" Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Oscar versus Rumuni

O tom, že nejvíc talentů se momentálně rodí ve východní Evropě, by mohla přesvědčit Sekce Panorama. Mezi filmy, které uspěly na prestižních festivalech a v hlasováních akademií, totiž tentokráte převládají snímky z Rumunska.

Megatron Mariana Crisana, držitel krátkometrážní Zlaté palmy z Cannes, vypráví o zvláštním narozeninovém přání osmiletého chlapce, Prima den na koupání  (Bogdana Mustata) oceněný na posledním Berlinale zase staví na působivém příběhu tří delikventů.

Zajímavý nicméně jistě bude i držitel studentského Oscara, švýcarský snímek Na cestě, či vítěz z továrny na hvězdy, amerického festivalu v Sundance, snímek Soft. Velmi uvěřitelný příběh o otci, který má větší strach než jeho syn, natočila britská režisérská hvězda, Simon Ellis, za pouhých pět dní.

V nabitém programu nebude samozřejmě chybět ani české zastoupení. V divácky nejvděčnější sekci, Prvním podání, která představuje krátkometrážní tvorbu etablovaných režisérů, totiž vedle lahůdek z dílny George Lucase, Francoise Ozona či Jean-Luca Godarda uvidíme i už bezmála patnáct let starou Štaci s Karlem Heřmánkem a Romanem Skamene, za kterou režisér Saša Gedeon získal hned několik zahraničních cen.

Bonbónek v podobě bloku argentinských krátkých filmů zase potěší milovníky latinskoamerické kinematografie a sekce Dětství vyznavače velikánů, jako jsou Bergman, Hitchock nebo Welles.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Najdete na iDNES.cz