Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svědectví z barikády. Archiv uvede neznámé záběry z Pražského povstání

  14:15aktualizováno  14:15
K výročí konce druhé světové války uvede Národní filmový archiv skutečný unikát: dosud nikdy nespatřené záběry Pražského povstání, které natočil Václav Kostelecký, nadšený filmový amatér i významný ekonom a diplomat.

Neznámé záběry z Pražského povstání v roce 1945 | foto: Národní filmový archiv

Až do loňska o jejich existenci kromě úzké rodiny nikdo nevěděl. Teprve loni se pražskému Národnímu filmovému archivu ozvala Susan Kostelecky Schulz a nabídla mu dosud nikdy nezveřejněné záběry Pražského povstání, které na osmimilimetrový materiál tehdy natočil její otec, Václav Kostelecký.

Fotogalerie

„Unikátní amatérské záběry Václava Kosteleckého jsou nejen výjimečným svědectvím pražských událostí v květnu 1945, ale také nám dovolují poznat jejich autora, jedinečnou osobnost, která se do značné míry podílela na podobě poválečné Evropy,“ vysvětluje ředitelka sekce audiovizuálních sbírek archivu Anna Batistová, proč si objevených záznamů cení dvojnásob.

Český rodák Václav Kostelecký, který přišel na svět roku 1913 v Dolní Březince a zemřel v roce 1982 ve švýcarském Founex, patřil k významným ekonomům. Vyučoval na Vysoké škole obchodní v Praze, během německé okupace působil ve Sdružení oděvního průmyslu v Čechách a na Moravě.

Půlhodina vypjatých událostí

Po válce se podílel na obnově československého průmyslu a spolupracoval s Organizací spojených národů. Po komunistickém puči se už nemohl vrátit do vlasti, nadále se tedy věnoval práci v diplomacii pro OSN či pro UNESCO.

Neznámé záběry z Pražského povstání v roce 1945

Ale zároveň Václav Kostelecký náležel k nadšeným stoupencům amatérské fotografie a kinematografie. Ostatně jeho děti předaly Národnímu filmovému archivu celý soubor otcových snímků, které pořídil na české půdě v první polovině čtyřicátých let minulého století a později také v zahraničí. Zásadní význam však má především Kosteleckého půlhodinový záznam vypjatých pražských událostí, které předcházely konci války.

V Národním filmovém archivu unikátní materiál digitalizovali, zachovali však veškeré jeho původní prvky. Přidají pouze mezititulky, které vycházejí z autorových ručně psaných poznámek. „Kosteleckého zápisky s přesnými poznámkami k dění každého natočeného dne se našly v krabici spolu s jeho filmy; autor z nich zamýšlel udělat vysvětlující mezititulky, ale nikdy se mu to nepodařilo. Splníme tedy tak jeho přání i podmínku darovací smlouvy,“ vysvětlila Batistová. Dodala, že potomci Kosteleckého právě procházejí pozůstalost a rozdělují ji mezi příslušné instituce, třeba diplomatické památky nabízejí archivu OSN.

Neznámé záběry z Pražského povstání v roce 1945

Našel jsem na půdě krabici

Od konce války sice uplyne již sedmdesát let, nicméně podle ředitelky audiovizuálních sbírek se stále objevují neznámé filmové záznamy. „Opravdu se děje často, že se nám někdo ozve a sdělí: Dědeček filmoval, našel jsem na půdě krabici. A mnohdy se tak naleznou skutečné unikáty. Právě teď jednáme s jistou paní žijící v emigraci, po jejímž otci zůstaly amatérské snímky z 30. let,“ vypráví Batistová.

Barikády očima Václava Kosteleckého se dočkají své světové premiéry v rámci speciálního programu sestaveného k výročí Pražského povstání, který uvede pražské kino Ponrepo ve dnech 4.–7. května. Vzpomínkový blok zahrne i další filmy na dané téma, zpravodajské, dokumentární či hrané. „Přesný program teprve dáváme dohromady, ale byli bychom rádi, aby jeho součástí vedle díla Václava Kosteleckého byly také jiné amatérské snímky ze stejné doby,“ potvrdila Anna Batistová.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

Najdete na iDNES.cz