Režisérka Irena Pavlásková | foto: Misha Džurná

Philip Roth mi navrhl, aby ho v Pražských orgiích hrál Adrien Brody

  • 6
Dvě hodiny si povídali v jeho domě, další hodinu na zahradě. Nakonec si režisérka Irena Pavlásková od světového literáta odvezla, v co ani nedoufala: práva na zfilmování jeho knihy Pražské orgie.

Už když text Philipa Rotha četla poprvé, říkala si v duchu – Tohle bych chtěla natočit, v tak útlé knížce je úplně všechno! Dlouho jí vrtalo hlavou, zda se vůbec může český filmař dostat k látce nositele Pulitzerovy ceny, až se šla zeptat do agentury Dilia. A její šéf Jiří Srstka jí řekl – Za pokus nic nedáme, napíšeme jeho agentovi.

„Za měsíc přišla odpověď, že si pan Roth přeje, abych mu poslala svou představu o adaptaci. Pak si přál vidět moje filmy. A do třetice dorazil dopis – Pan Roth vás očekává toho a toho dne ve 14 hodin ve svém domě v Connecticutu,“ líčí Irena Pavlásková směs nadšení i trémy. Vždyť měla stanout před dlouholetým favoritem Nobelovy ceny za literaturu, autorem slavných děl Portnoyův komplex, Lidská skvrna či Americká idyla, jejíž přepis natočil slavný herec Ewan MacGregor.

Jak přijal Roth režisérku z Česka? „Ptal se úplně na všechno: jestli mě zajímá politika, jak si pamatuji 70.léta, kdy se Pražské orgie odehrávají. Debatovali jsme v domě i na zahradě, načež řekl – Já vám ta práva dám. A když přišla řeč na honorář a já začala vysvětlovat, že nemáme prostředky jako Hollywood, jen se usmál – Na tom nezbohatneme ani já, ani vy, vyjdu vám vstříc.“

Pavlásková si ze setkání odnesla tři poznatky: že člověk se má pokusit i o nemožné, že dané slovo platí a že znakem velikosti je skromnost. „I když to v knize nepíše, Roth pomáhal českým kolegům, kteří za totality nesměli publikovat. Ptala jsem se ho, jestli to mohu zmínit ve filmu, odvětil jen – Netřeba,“ zvažuje Pavlásková, jak poděkovat a dát najevo, že nezapomínáme.

Zatím se však zabývá filmem samým. Zachová rámec knihy, americký spisovatel alias Roth přijíždí do Prahy 70. let s jistým posláním, setká se s provokativní živelnou Olgou a s prostředím divokých večírků v pověstné vile, kde se mísí filozofie s erotikou, umělci režimní se zakázanými a vědomí, že jsou odposloucháváni, přidává na dráždivosti. „Není to temné drama normalizace, nýbrž napínavá hra s maskami kolem pikantního vztahu Američana a Olgy,“ líčí režisérka.

Až získají poslední chybějící peníze, může jít projekt do příprav, Pavlásková by ráda jednu verzi natočila v angličtině, najde-li se zahraniční koproducent. Hledá typ zralé atraktivní ženy pro roli Olgy, o níž se s autorem shodli, že je klíčovou postavou. A kdo bude hrát Rotha? „Sám mi navrhl, že by to mohl být Adrien Brody; typově se mi taky líbí, ale nevím, je-li to reálné,“ zmiňuje oscarového hrdinu Pianisty.