Plakát k festivalu Pražské křižovatky

Plakát k festivalu Pražské křižovatky | foto: Národní divadlo

První Pražské křižovatky připomenou, že nikdy nejde pouze o divadlo

  • 0
Činohra Národního divadla pořádá 2. až 8. října na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Zavítají sem umělci ze Slovinka, Irska i Itálie.

Ač se akce Pražské křižovatky objevila už loni, jedná se letos o první regulérní ročník. Ten minulý nultý byl věnovaný nedožitým osmdesátinám Václava Havla.

„Pražské křižovatky mají dva úkoly: založit tradici velkolepé pražské divadelní přehlídky a přihlásit se k jedné ze základních povinností Národního divadla. K povinnosti všímat si bezpráví a pojmenovat ho, zdůrazňovat lidská práva a vybízet ke slušnému chování a toleranci mezi lidmi,“ popisuje za pořadatele mluvčí činohry Kateřina Ondroušková.

Retro a kýč osmdesátých let

Podívejte se, s jakým vizuálem zahajuje sezonu činohra Národního divadla

Plakát k inscenaci Zbyhoň!

„To jsou hodnoty, za nimiž stál Václav Havel, jehož odkaz vznik festivalu inspiroval. Chceme připomenout dobrým divadlem, že nikdy nejde jen o divadlo, že demokracie nikdy nemá automaticky vyhráno,“ dodává s odkazem na zmíněný nultý ročník.

Hlavním bodem programu bude 5. a 6. října letošní inscenace světoznámého režiséra Romea Castellucciho Democracy in America, který prý slučuje všechny výrazové prostředky divadla – je hudební, taneční, výtvarná. „Tohle není inscenace o politice. A jestli ano, tak o jejím konci,“ zmiňuje anotace inscenace.

Po dlouhé době se v Praze objeví anglickojazyčné divadlo, v tomto případě Dead Centre z Dublinu s inscenací Lippy. Hra o třech sestrách a jejich tetě, „o čtyřech tělech, která odmítají promluvit“ aneb „strhující pohled na to, co je pravda“ bude k vidění 2. října.

Ze Slovinska přijíždí s inscenací Ich kann nicht anders skupina Beton Ltd., kterou festival uvede 6. října v netradičním prostoru Provozní budovy B.

Zaujme také inscenace Elity Slovenského národního divadla v režii našeho Jiřího Havelky. „Snaží se podat psychologický portrét lidí, kteří se během sametové revoluce dokázali na základě svého postavení, přístupu k informacím, ale i díky svému vzdělání a znalosti jazyků jako první zorientovat v novém společenském zřízení. V jakých institucích se formovalo jejich myšlení? Jaký je jejich morální profil či politické přesvědčení?“ dodává Ondroušková k inscenaci, která se hraje 7. října.

Všechna představení (s výjimkou slovenského) budou česky a anglicky titulkována. Po každé produkci proběhne debata s tvůrci, součástí festivalu bude i další program sestávající z diskusí, přednášek a workshopu. Další informace a vstupenky najdete na stránkách festivalu.