Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské jaro zahájilo jubilejní 60. soutěž

  19:08aktualizováno  19:08
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro vstoupila do 60. ročníku. Zahájení se uskutečnilo v Národním domě na Vinohradech. V Praze tak bude týden soutěžit 62 klarinetistů a 56 hobojistů z více než 30 zemí světa.
vážna hudba - klasika - noty

vážna hudba - klasika - noty - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Z Česka se bude účastnit 21 klarinetistů a pět hráčů druhého oboru. První kola se budou pořádat od čtvrtka do soboty, finále bude příští úterý a středu. Novinkou letošního ročníku je zveřejnění bodového ohodnocení účastníků.

"Soutěž zohledňuje světový repertoár, ale přináší i prvek soudobosti, protože do každého ročníku je napsána jedna skladba českým soudobým autorem, kterou věnuje soutěžnímu oboru. Ukazuje to mladý interpretační potenciál a skladatelské tradice," uvedl předseda stálé komise soutěže Jiří Hlaváč.

Soutěž je úzce spjata s festivalem - její vítěz má šanci v následujícím roce na přehlídce vystoupit. "Za posledních 60 let se v Evropě stokrát zvýšil počet hudebních soutěží a v současné době je jich více než 300. Nezměnil se však potenciál hráčů," poznamenal Hlaváč.

Soutěží se v 16 oborech, které mají patřičné nástrojové zázemí a dramaturgii. Pořadatelé se podle něho vyhýbají například bicím nástrojům či zpěvu, které pokrývají specializované soutěže.

Předání cen letošním laureátům se uskuteční ve čtvrtek 15. května dopoledne v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Při této příležitosti bude také pokřtěno nové dvojalbum soutěže, které obsahuje téměř dvě desítky skladeb z uplynulých 54 let.

Nejstarší z nich - tři části z Bachovy Suity pro sólové violoncello - jsou unikátním zvukovým záznamem startu úspěšné kariéry nejslavnějšího z laureátů soutěže Mstislava Rostropoviče z roku 1950.

Zato nejnovější snímek přináší nahrávku skladby Petra Ebena, která je cenným dokumentem z posledního tvůrčího období stěžejního představitele české soudobé hudby.

Soutěž Pražského jara je součástí přehlídky od roku 1947 a k jejímu vzniku přispěl zakladatel a první ředitel festivalu Rafael Kubelík. Kontinuita byla nedobrovolně přerušena v letech 1952 a 1969, a proto připadá jubilejní ročník až na tento rok. Letošní festival se bude pořádat již po třiašedesáté a začne v pondělí 12. května.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Estonský dirigent dokázal, že česká klasika není pouze znělka

Dirigent Paavo Järvi při zahajovacím koncertě Pražského jara.

Po loňském výletu do Hamburku se Smetanova Má vlast zase vrátila domů. Festival Pražské jaro zahájila v Obecním domě...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz