Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské jaro uvítá pětici zahraničních orchestrů

  13:02aktualizováno  13:02
Dlouholetá tradice Pražského jara jako platformy pro představování nejvýznamnějších světových symfonických těles i letos sklidí své plody. V programu najdeme pět význačných filharmonií z Evropy.

Jiří Bělohlávek | foto: Smetanova Litomyšl

Zřejmě nejvýznamnějším tělesem bude BBC Symphony Orchestra, který pod vedením svého českého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka nabídne hned dva koncerty, na jejichž repertoáru nebudou chybět ani čeští skladatelé Miloslav Kabeláč a Josef Suk.

Symfonický orchestr britské veřejnoprávní stanice BBC vznikl už v roce 1930, mezi jeho nejvýznamnějšími šéfdirigenty byli například Pierre Boulez, Gennadij Rožděstvenskij či Leonard Slatkin. Jako hosté u jeho dirigentského pultu ale stály v minulosti i takové hvězdy jako Arturo Toscanini.

Orchestr je uznáván mimo jiné pro svou interpretaci britské hudby 20. století. Z tohoto ranku zazní na Pražském jaru Sinfonia da requiem, op. 20 Benjamina Brittena.

Další návštěva z Británie s sebou přiveze úctyhodnou tradici: Hallé Orchestra z Manchesteru, který bude dirigovat jeho šéfdirigent Mark Elder, je totiž nejstarším profesionálním orchestrem Spojeného království.

Těleso založil klavírista a dirigent Sir Charles Hallé už v roce 1858, letos tedy oslaví 150 let existence. Na programu pražského koncertu bude i Symfonie č. 1 anglického romantika Edwarda Elgara, kterou uvedl ve světové premiéře roku 1908.

Další historické absolutorium se týká dalšího významného hosta festivalu, Petrohradské filharmonie, kterou bude řídit šéfdirigent Jurij Těmirkanov. Byla založena roku 1882 v hlavním kulturním centru Ruska, a je tak nejstarším ruským tělesem svého druhu.

Orchestr, který po většinu své kariéry nesl z pochopitelných důvodů jméno Leningradská filharmonie, řídil neuvěřitelných padesát let slavný Jevgenij Mravinskij. Orchestr se svým šéfdirigentem, který mimo jiné dirigoval světové premiéry osmi z patnácti Šostakovičových symfonií, patřil k častým hostům Pražského jara.

Slovensko bude letos reprezentovat nejvýznamnější tamní orchestr Slovenská filharmonie řízený Peterem Feranecem. U zrodu tělesa stál v roce 1949 slavný Václav Talich, kromě řady špičkových slovenských dirigentů byli jejími šéfdirigenty v minulosti i Češi Libor Pešek či Jiří Bělohlávek.

Orchestr, kterému se letos dostane cti zahrát na závěrečném koncertu Pražského jara, přijede z Maďarska. Budapest Festival Orchestra bude řídit jeho zakladatel z roku 1983 Iván Fischer. Relativně mladé těleso si vydobylo slávu v nejvýznamnějších koncertních síních a pohostinsky s ním spolupracovala řada světoznámých sólistů i dirigentů světa.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Skvělý sanfranciský orchestr ukázal, jak řádí čarodějnice

Sanfranciský symfonický orchestr pod vedením šéfdirigenta Michaela Tilsona...

Pražské jaro sice začne až 12. května, ale už mělo v Obecním domě předehru. Obstaral ji Sanfranciský symfonický...

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz