Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské jaro uvede suverénního vítěze Chopinovy soutěže Rafała Blechacze

  10:11aktualizováno  10:11
Po loňském vystoupení Julianny Avdějevy bude hostit letos Pražské jaro dalšího vítěze Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina, polského klavíristu Rafała Blechacze. Zahraje společně s Varšavskou filharmonií pod vedeném slavného Antoniho Wita 25. května ve Smetanově síni Obecního domu.

Rafal Blechacz | foto: © Felix Brode

Program koncertu obsáhne díla skladatelů tří zemí a tří období. Na úvod zazní symfonická báseň Antonína Dvořáka Zlatý kolovrat, po ní Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur Ludwiga van Beethovena a na závěr Koncert pro orchestr významného polského skladatele 20. století Witolda Lutosławského.

Rafał Blechacz (1985) suverénně zvítězil na 15. ročníku slavné varšavské soutěže Fryderika Chopina v roce 2005 a současně získal všechna další ocenění: Cenu Polského rozhlasu za nejlepší provedení mazurek, Cenu Společnosti Fryderyka Chopina za nejlepší provedení polonézy, Cenu Krystiana Zimermana za nejlepší provedení sonáty a Cenu Filharmonie Narodowej (Varšavská filharmonie) za nejlepší provedení Chopinova Koncertu e moll.

Vítězství otevřelo mladému pianistovi dveře do celého světa. Hostoval v podstatných koncertních síních Evropy a v New Yorku, hrál s předními orchestry pod dirigenty zvučných jmen – Gergijevem, Pletnevem, Dutoitem, Zinmanem, Janowským, Maksymiukem. Prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon s umělcem uzavřelo již půl roku po skončení Chopinovy soutěže výhradní smlouvu.

Pod touto značkou vyšly Blechaczovi zatím čtyři CD s díly Chopina, Debussyho a Szymanowského. V roce 2010 obdržel klavírista v italské Sieně Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana, cenu udělovanou každoročně mladým hudebníkům za jejich vynikající umělecké výsledky.

Osmašedesátiletý dirigent Antoni Wit patří dnes k legendám polské hudební scény. V živé paměti mají posluchači Pražského jara 2009 jeho záskok za onemocnělého Neeme Järviho na zahajovacím koncertu festivalu při dvojím uvedení Mé vlasti se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Wit studoval dirigování, poté kompozici u Krzysztofa Pendereckého a v Paříži u Nadi Boulangerové. Varšavskou filharmonii vede od roku 2002. Předtím působil jako šéfdirigent u Pomořanské filharmonie, Orchestru a sboru Polského rozhlasu a televize v Krakově a ve Filharmonii na Kanárských ostrovech. Nejvýrazněji se ovšem zapsal do historie Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katovicích, kde působil sedmnáct let (1983–2000).

Je držitelem šesti nominací na cenu Grammy, dále získal Diapason d'Or, Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award a čtyři polské ceny Fryderyk (v Polsku nejprestižnější ocenění za nahrávky), z nichž tři jsou s Varšavskou filharmonií.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Pražské jaro začalo. Bez přestávky i hlavy státu

Pražské jaro 2014: při zahajovacím koncertu dirigoval Českou filharmonii její...

Příchuť velké události mělo pondělní zahájení Pražského jara. Smetanovu Mou vlast provedla Česká filharmonie se svým...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

RECENZE: Skvělý sanfranciský orchestr ukázal, jak řádí čarodějnice

Sanfranciský symfonický orchestr pod vedením šéfdirigenta Michaela Tilsona...

Pražské jaro sice začne až 12. května, ale už mělo v Obecním domě předehru. Obstaral ji Sanfranciský symfonický...

Najdete na iDNES.cz