Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSÁŘ: Margita s Peckovou špásovali, Rusové okouzlili galantností

  15:08aktualizováno  15:08
Letošní ročník Pražského jara má za sebou první týden. Jednoznačně mu dominoval výkon Petrohradské filharmonie ve skladbách Dmitrije Šostakoviče. Ke slyšení toho ale bylo více. A z nejrůznějších stylů.

Štefan Margita a Dagmar Pecková na koncertě v Rudolfinu | foto: Pražské jaro/Zdeněk Chrapek

Petrohradská (dříve Leningradská) filharmonie se svým mnohaletým šéfdirigentem Jurijem Těmirkanovem přivezla reprezentativní program. Těleso spjaté s dílem Dmitrije Šostakoviče uvedlo na prvním večeru jeho Symfonii č. 7, zvanou Leningradská, zčásti komponovanou v nacisty obleženém městě.

Jeho hra je velmi emocionální, ale současně zkultivovaná, zvuk nádherně měkký i v nejexplozivnějších momentech. Zásobu různých dynamických odstínů má tento orchestr zjevně nepřebernou a dirigentovi stačí jen naznačit prstem, aby dosáhl, čeho chce. Po drtivé symfonii přišel překvapující, leč zklidňující přídavek – jedna z variací Enigma od Angličana Edwarda Elgara.

Stejně silně zapůsobila druhý den i Šostakovičova Symfonie č. 5, která je jakousi temnou úlitbou temné době stalinského teroru. Ještě před ní ale zazněl Šostakovičův Koncert č. 1 pro housle, jehož hvězdou byl Rakušan litevského původu Julian Rachlin, hrající s neomezenými technickými i výrazovými možnostmi. A na závěr opět zazněl přídavek z úplně jiného světa, Moment Musicaux č. 3 od Franze Schuberta v úpravě pro smyčce. Rusové ho přednesli s takovou graciézností, jakoby chtěli říct: Vy si s ruskými tělesy spojujete patos a masívní zvuk, ale nám v Sankt Petěrburgu byla vždy blízká i evropská galantnost.

Voda uvnitř i venku

Ostatně evropská hudba je blízká i vzdálenějším národům, jak dokázala mladá čínská pianistka Sa Chen, která se na Pražském jaru představila poprvé. S citovostí podala Preludium, chorál a fugu od Césara Francka, ale nenechala se svést do lákavé bombastičnosti. Lehounce a zvukově krásně zahrála Bergamskou suitu od Clauda Debussyho, obsahující i jednu z nejslavnějších klavírních skladeb vůbec, Svit luny. Stejně elegantně, ale nijak chladně zahrála Chopinovy mazurky a nakonec Schumannův Karneval, dvacet miniatur pohrávajících si se symbolikou písmen i postav z italské komedie. V přídavcích ovšem nechyběla ani čínská hudba.

Pianistka Sa Chen

Pianistka Sa Chen

Po svém si v Rudolfinu pohrávali Štefan Margita a Dagmar Pecková. S různým výsledkem zazpívali české i světové árie. Margita jistěže zvládne Lenského z Čajkovského Evžena Oněgina, Siegmunda z Wagnerovy Valkýry i Federica z Cileovy Arlézanky, ale bližší je mu přeci jen Laca z Janáčkovy Její pastorkyně. Pecková si připravila Čajkovského Pannu orleánskou nebo Wagnerovu Sieglindu, ve scéně z Její pastorkyně se připojila k Margitovi jako Kostelnička. Bylo by zajímavé vidět ji v této roli na jevišti, až na to, že zatímco Margitův tenor je stále v dobré kondici, mezzosoprán Peckové jakoby se často ztrácel kdesi v těle a za zvukem PKF – Prague Philharmonia pak už neměl šanci. V přídavku si oba pěvci dovolili vtípek a zašpásovali si v duetu z Mozartova Dona Giovanniho, v němž titulní hrdina svádí Zerlinu.

Vtip jiného druhu přinesla do Rudolfina dramaturgie koncertu Akademie für alte Musik Berlin, špičkového německého souboru dobových nástrojů. Všechny skladby spojoval vodní živel v barokní hudbě, napřed to lomozilo v Bouři od Marina Maraise, předvedly se fontány ve Versailles ve skladbě od Michela-Richarda de Lalanda a následovaly dvě Vodní hudby – jedna od Georga Philippa Telemanna, druhá od Georga Friedricha Händela. Možná to nebylo až tak objevné, ale vodními proudy hudebníci propluli jistě, s mnoha výtečnými jednotlivými výkony, včetně houslisty a současně vedoucího souboru Georga Kallweita. Navíc ten večer pršelo.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz