Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské jaro sází na individuální donátory. Nabízí jim nadstandard

  11:16aktualizováno  11:16
Příjmy od individuálních dárců se podle ředitele Pražského jara Romana Bělora mohou stát důležitým doplňkovým zdrojem festivalu. Ideálně by podle něj mohly pokrýt pět až deset procent rozpočtu.

Rudolfinum | foto: Wikipedia

Festival nabízí od loňska nadstandardní program pro Přátele Pražského jara a speciální servis ve Společnosti Pražského jara pro velké privátní donátory. V současné době sdružuje tři VIP členy a 50 přátel, kteří již podpořili přehlídku 100 tisíci korunami.

"Chceme pro tyto donátory vytvořit prostor a dát najevo, že o ně stojíme. Když se rozhodnou se s Pražským jarem spojit, najdou u nás příslušnou odezvu," řekl Bělor. Nejde podle něj jen o to získat finanční prostředky, ale poskytnout příznivcům celoroční nabídku.

Členství v klubech poskytuje například nadstandardní servis, osobní setkávání s umělci i přednostní nabídku na akce festivalu. Individuální dárce v minulém roce oslovili také pořadatelé konkurenčního festivalu Struny podzimu nebo Národní divadlo v Praze.

Pořadatelé Pražského jara si chtějí "vychovat" věrné posluchače také mezi mladými lidmi, s nimiž komunikují prostřednictvím projektu Rozkvět. Využívají k tomu i sociální síť Facebook a nabízejí výhodnější vstupné nebo pravidelná setkání.

Současné příjmy obecně prospěšné společnosti pocházejí téměř z poloviny od soukromých subjektů z korporátní sféry, necelých 20 procent tvoří prodej vstupenek a třetina jsou veřejné prostředky od ministerstva kultury a pražského magistrátu.

Festival hospodaří již několik let s přibližně 80 miliony korun. Výdaje na pořádání koncertů dosahují podle ředitele přibližně 70 milionů, zbytek tvoří provozní náklady. Negativně by ale mohlo rozpočet ovlivnit plánované sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta v roce 2013, kvůli němuž by podle Bělora přehlídka mohla přijít zhruba o dva miliony korun.

Letošní ročník nabízí oproti předchozím méně koncertů, zato s více účinkujícími, a to i díky koncertu s monumentální Mahlerovou Osmou symfonií v pražské O2 areně. "Tentokrát jsme se hodně položili do slavných symfonických těles, a to do určité míry může znamenat nižší počet menších koncertů. Hodně jsme se rozjeli ve vokálních projektech a velkých symfoniích, výjimečně jsme vynechali nokturna," dodal Bělor.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Lang Lang hudbu umí prodat. A posluchač kupuje první jakost

Klavírista Lang Lang hrál na Pražském jaru za doprovodu Vídeňských...

Čtvrteční večer na Pražském jaru bude určitě aspirovat na koncert letošního roku. Obecní dům zaplavil oslnivý zvuk...

RECENZE: Kabaret z kufru nabízí zábavu, ale s lokomotivami nesouvisí

Záběr z vystoupení Kabaret z kufru

I letos Pražské jaro vyvedlo diváky z tradičních koncertních sálů do Národního technického muzea. Tentokrát na Kabaret...

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz