Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské jaro provází rekordní množství změn

  16:58aktualizováno  16:58
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro letos provází smůla. Kvůli zdravotním problémům odřeklo účast na koncertech pět interpretů, což je podle dramaturga festivalu Antonína Matznera nejvíc za uplynulých deset let.

Deborah Polaski | foto: Profimedia.cz

Podle hudebních kritiků nabízejí pořadatelé festivalu adekvátní náhrady špičkových interpretů, názory na rozdíly mezi nimi jsou individuální a otázkou osobního vkusu.

Dagmar PeckováPrávě dnes měla za doprovodu České filharmonie zazpívat mezzosopranistka Dagmar Pecková, kvůli akutnímu zánětu průdušnice však svou účast odřekla. Nahradí ji světová hvězda dramatického sopránu Deborah Polaski.

"Polaski je víc než náhrada, je to špičková pěvkyně a je úžasné, že ji po tak dlouhé době uslyšíme," říká hudební kritička Věra Drápelová. V současnosti totiž
působí údajně na světové hudební scéně asi deset pěvkyň, které mají ve stálém repertoáru náročné Schönbergovo monodrama Očekávání, a Polaski je jednou z nich. Na festival se navíc vrací po 20 letech.

Deborah PolaskiJejí vystoupení ale přináší festivalu i větší finanční náklady, honorář proslulé americké pěvkyně je údajně několikrát vyšší, než jaký požadovala česká mezzosopranistka. "Nemohli jsme váhat a rádi jsme s tím souhlasili. V tomto případě se skutečně nedá hledět na peníze. Dáša Pecková je smutná, ale také strašně ráda, že jsme sehnali zpěvačku mnohem světově proslulejší, než je ona," řekl Antonín Matzner.

Maurizio PolliniVelkým zklamáním však pro české klavírní fanoušky bylo zrušení recitálu legendárního italského pianisty Maurizia Polliniho; koncert měl být příští týden v pondělí. Virtuos na začátku března oznámil, že se bude muset na přelomu května a června podrobit drobnému chirurgickému zákroku. Pořadatelé proto oslovili festivalovému publiku dobře známého rakouského pianistu Rudolfa Buchbindera, který tak na přehlídce zahraje dvakrát, poprvé dnes za doprovodu České filharmonie.

Slavný Pollini v tuzemsku vystupoval naposledy před 15 lety a pořadatelé prý dlouho usilovali o to, aby ho na přehlídku dostali. Jak dodal Matzner, vedení festivalu jedná o možnosti uskutečnění recitálu v příštích ročnících.

Jurij TěmirkanovTaktéž s Petrohradskou filharmonií nepřijel její šéfdirigent Jurij Těmirkanov, ale současný šéfdirigent Moskevské filharmonie Jurij Simonov, který však nedosahuje podle odborníků takových kvalit jako jeho krajan. "Polliniho nikdo nenahradí a za Těmirkanova přijel s Petrohradskou filharmonií 'druholigový' Simonov. Možná to prožíváme citlivěji, co nám sem Rusové posílají, ale není to vina Pražského jara," řekl hudební kritik Jindřich Bálek, s nímž se shodl i muzikolog Luboš Stehlík.

Jiří BělohlávekZměny postihly i sobotní koncert Symfonického orchestru BBC, který bude řídit jeho slavný český šéfdirigent Jiří Bělohlávek. V Beethovenově Klavírním koncertu č. 1 měl vystoupit polský pianista Piotr Anderszewski, který také onemocněl. "Moc jsme o něho stáli, protože v tuzemsku není tolik známý a na světových pódiích je v současnosti hodně žádaný," uvedl Matzner.

Místo Anderszewského přijede českým publikem oblíbená ruská klavíristka Elisabeth Leonskaja. Rovněž změna recitátora je přijímána pozitivně. Herec Otakar Brousek, který nahradí v Kabeláčově Symfonii č. 7 dlouhodobě nemocného Miroslava Moravce, je podle Bálka umělecky zajímavější.

Podle hudební kritičky Věry Drápelové není snadné posoudit, kdo je horší nebo lepší. "Při vší smůle, kterou přinášejí odřeknutí, která jsou noční můrou pořadatelů, jsou to šťastné změny," uvedla. Jak dodává hudební publicista Vladimír Říha, sehnat na poslední chvíli renomované interprety, kteří mívají diáře i několik let dopředu plné, je produkčně náročné.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

RECENZE: Lang Lang hudbu umí prodat. A posluchač kupuje první jakost

Klavírista Lang Lang hrál na Pražském jaru za doprovodu Vídeňských...

Čtvrteční večer na Pražském jaru bude určitě aspirovat na koncert letošního roku. Obecní dům zaplavil oslnivý zvuk...

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

Najdete na iDNES.cz