Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Pražské jaro se zatím prodaly vstupenky za 15 milionů korun

  12:14aktualizováno  12:14
Vstupenky na 67. ročník Pražského jara se prodávají lépe než v předchozích letech. Zdvojnásobil se například prodej lístků prostřednictvím internetu. Vyprodáno je 13 koncertů, což je 30 procent ze všech nabízených koncertních akcí. Lidé za lístky zatím utratili zhruba 15 milionů korun.

Koncert Vídeňské filharmonie patří mezi vyprodané, přestože vstupenky stály skoro 5 000 korun. | foto: Richard Schuster

Tradičně největší zájem byl o oba zahajovací koncerty se Smetanovou Mou vlastí, dále o Vídeňskou filharmonii a Petrohradskou filharmonii, recitály Magdaleny Kožené a Ivana Moravce a o závěrečný koncert.

Největší přehlídka klasické hudby v Česku se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem. "Letošní prodeje se pohybují nad úrovní předchozích ročníků. Především start byl velmi dobrý, ale samozřejmě lze těžko prognózovat. Záleží na dramaturgii koncertů, která se, myslím, letos velmi vydařila," řekl Pavel Trojan z marketingového oddělení festivalu.

Pražské jaro nezdražilo vstupenky oproti jiným kulturním institucím a hudebním přehlídkám, přestože se od začátku roku zvedla dolní sazba daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent. Festival prý nechtěl ztratit stálé posluchače.

Nově jsou vstupenky k dostání prostřednictvím webu. Zjednodušila se tak registrace návštěvníků i nákup. Tento způsob prodeje se podle pořadatelů oproti loňsku zdvojnásobil a blíží se 40 procentům. Vstupenky lze nakoupit také na prodejních místech, kterých je po republice zhruba osm desítek.

Novinkou jsou podle pořadatelů také nákupy na poslední chvíli. Ceny se pohybují od 100 korun, nejdražší vstupenky, za 4 900 korun, se prodávaly na Vídeňskou filharmonii. Ani tato akce ale podle Trojana není rentabilní a Pražské jaro na ní nevydělá, většinu proto musí podporovat sponzoři.

Pětasedmdesátimilionový rozpočet se už několik let nemění, ceny vstupenek jsou stálé třetím rokem. Privátní sektor se podílí na rozpočtu přibližně 40 procenty, zhruba čtvrtinu pokrývají vlastní zdroje festivalu a zisk z prodeje vstupenek. Méně než 30 procent tvoří podpora veřejného sektoru.

Příspěvek Pražskému jaru snížilo ministerstvo kultury, které letos do rozpočtu pošle 12 milionů korun. Je to o tři miliony méně než v předchozích letech. Devíti miliony přispěje pražský magistrát. Nově s festivalem spolupracuje i několik mecenášů, podpora se však rozvíjí pomalu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Bude zpívat Blecha? I takové věci musí řešit Pražské jaro

Součástí Pražského jara letos bude i představení čínské opery kunqu

Přiblížil se opět 12. květen a s ním i zahájení festivalu Pražské jaro. V zákulisí se odehrávají poslední přípravy a­...

RECENZE: Kabaret z kufru nabízí zábavu, ale s lokomotivami nesouvisí

Záběr z vystoupení Kabaret z kufru

I letos Pražské jaro vyvedlo diváky z tradičních koncertních sálů do Národního technického muzea. Tentokrát na Kabaret...

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

Najdete na iDNES.cz