Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel Bělor: Pražské jaro by mělo mít obrat 100 milionů, stát dává málo

  12:38aktualizováno  12:38
Hudební festival s více než šedesátiletou tradicí a mezinárodním renomé, jaké má Pražské jaro, by měl podle jeho ředitele Romana Bělora hospodařit alespoň se 100 miliony korun. Obrat festivalu už několik let činí zhruba 75 milionů.

Ředitel Pražského jara Roman Bělor, za ním dramaturg Antonín Matzner | foto: ČTK

Přehlídce by tak pomohla čtvrtina prostředků navíc. Podle Bělora by měl Pražské jaro více podporovat stát, příspěvek ministerstva kultury však letos vzhledem k úsporám v resortu klesl o tři miliony na dvanáct milionů korun. Stát snížil podporu ale i jiným festivalům a kulturním akcím.

"Ideální by bylo, kdyby Pražské jaro disponovalo v obratu částkou, která by se blížila 100 milionům," řekl Bělor. "Kdyby to bylo o čtvrtinu více, byli bychom spokojeni. Mohli bychom dělat velkorysejší projekty ke slávě české hudby a umožnilo by nám to zaplatit i nastudování zapomenutých věcí a výzkum v archivech, což by festival této slávy měl podnikat," řekl.

Podpora státu u Pražského jara o.p.s., bývalé příspěvkové organizace, letos klesla k 16 procentům, což je podle Bělora velmi málo. Kupříkladu v Rakousku podporuje stát prestižní Salcburský festival z 27 procent, to je 13 miliony euro (329 milionů korun). Rozpočet renomované přehlídky se pohybuje okolo nesrovnatelných 50 milionů euro.

Bělor chápe, že se šetří. Přesto by se měl podle něj změnit systém rozdělování státních prostředků. "Nejsme si (s kolegy z Asociace hudebních festivalů) jisti, zda ministerstvo kultury prostředky, které dostává, rozděluje úplně správně. Domníváme se, že v tom velkou roli hraje subjektivní pohled," uvedl Bělor, podle něhož by měl být do rozdělování vnesen systém.

Asociace hudebních festivalů nechala za loňský rok vypracovat analýzu ekonomického dopadu, která ukazuje, že prostředky státu vložené do hudebních přehlídek a akcí tohoto typu se několikanásobně vyplácejí. V případě Pražského jara se peníze, které dostává od ministerstva, téměř rovnají částce, již festival vrátí zpět státu, a to zejména na daních.

Festival odvedl podle ekonomické studie 9,6 milionu korun na dani z přidané hodnoty, šest milionů v podobě daní z příjmů a dalších šest milionů na sociální a zdravotní pojištění. Celkem tím veřejné rozpočty získaly 22 milionů. Návštěvníci utratili 24 milionů za vstupenky a programy, dalších téměř 13 milionů v souvislosti s návštěvou Pražského jara za ubytování, dopravu, jídlo a podobné služby.

Výdaje pořadatele dosahovaly téměř 80 milionů korun. Režie a provoz Pražského jara přijde podle Bělora zhruba na deset milionů. Do rozpočtu přispívá magistrát devíti miliony, přes 23 milionů získává festival od dvou hlavních partnerů. Prodej vstupenek vynese až 20 milionů korun, letos se podle prvních odhadů prodávají lépe než loni.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

RECENZE: Skvělý sanfranciský orchestr ukázal, jak řádí čarodějnice

Sanfranciský symfonický orchestr pod vedením šéfdirigenta Michaela Tilsona...

Pražské jaro sice začne až 12. května, ale už mělo v Obecním domě předehru. Obstaral ji Sanfranciský symfonický...

Najdete na iDNES.cz