Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

  19:20aktualizováno  19:20
Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival přišel o jeden z nejslibnějších večerů. V oboru stará hudba už tedy těžko najde konkurenci výjimečný projekt francouzského souboru. Se zcela jiným unikátem pak přišla slovensko-německá houslistka, která je i pianistkou.

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila na Pražské jaru sólo i se svým kvartetem | foto:  Pražské jaro - Zdeněk Chrapek

Les Arts Florissants: 90 %
Byl to dlouhý večer, i s přestávkou trval dvě a tři čtvrtě hodiny, ale takové soustředění, jaké vládlo v Dvořákově síni Rudolfina, se na Pražském jaru jen tak nezažije. Poslechnout si francouzský soubor Les Arts Florissants a jeho britského šéfa, tenoristu Paula Agnewa, očividně přišli skuteční zájemci.

Na programu byla navíc kompletní Sedmá kniha madrigalů Claudia Monteverdiho. Objemné dílo obsahující na tři desítky milostných skladeb, které jsou určeny pro různé kombinace hlasů, hýří pestrobarevnými harmoniemi, a jelikož nachází inspiraci v dobové opeře, nabízí nejen vícehlas, ale i sólová čísla nebo duety.

Sám Agnew je velkým zpívajícím komunikátorem s osobitým tvárným tenorem, ale také pětice dalších zpěváků vlastnila dobře posazené, výrazné hlasy, které se spolu dobře pojily. Nikdo z nich nebyl Ital, možná že rodilý mluvčí by tedy zachytil nějakou tu nepřesnost ve výslovnosti. Nicméně vitalita a muzikantská vyspělost všech se nedá popřít.

Julia Fischerová: 95 %
Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová byla už sólistkou prologu festivalu s orchestrem ze San Franciska. Teď přijela na dva komorní koncerty.

Napřed vystoupila s recitálem za klavírního doprovodu Milany Černjavské. Připravila si sice program převážně virtuózního charakteru, ale člověk ani nevnímal, že Fischerová vůbec nějakou techniku má. Tak bohatý, zpěvný a vřelý byl její tón, s takovou samozřejmostí hrála nejen Sonátu F dur Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, ale i efektní Španělské tance od Pabla de Sarasata.

Také Tartiniho Ďáblův trylek je pro ni především skvostnou hudbou. Nejvíc její styl slušel Sonátě č. 3 Bohuslava Martinů, jehož Fischerová po světě propaguje.

Julia Fischer Quartet: 90 %
Při druhém koncertu v Rudolfinu se Fischerová představila jako členka svého kvarteta, které založila před čtyřmi lety. Třebaže vlastně jde o příležitostný soubor, kvartety Beethovena a Martinů přednesli s jistotou a energií.

Nakonec Fischerová předvedla své obojživelné schopnosti a vyměnila housle za klavír. Se svými přáteli z různých zemí zahrála Dvořákův Klavírní kvintet A dur. A stejně jako je špičková sólistka, umí být i nenápadně spolehlivá opora.

Její kolegové prokázali nejenom vzájemnou souhru, ale i to, že cit pro Dvořáka nemusí mít jenom čeští hudebníci.
Nejčtenější

Karel Gott hýřil vtipem a do zpěvu dával maximum. Ne vždy to stačilo

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Slavný návrat Karla Gotta do pražské O2 areny po čtyřech letech a prodělané závažné nemoci se v zásadě vydařil. Důkazem...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....RECENZE: Sex, drogy, šaría. Jak se pokoutně zašívají panenské blány

Z filmu Teheránská tabu

Znají jen omezení, tresty, hrozby. „Povolení k vydání vaší desky se zamítá“ či „Zatknout, drželi jste se veřejně za...

Koncert Stounů bude bez hotovosti, před nimi zahraje i Pražský výběr

Mick Jagger, Rolling Stones (Hamburk, 9. září 2017)

Vstup do areálu Letiště Letňany, kde se Rolling Stones představí 4. července, bude možný jen s pomocí speciálních RFID...

RECENZE: Kdyby občas Ozzyho zvuk neodfoukl vítr, mohlo to být dokonalé

Ozzy Osbourne, Black Sabbath (O2 arena, Praha, 30. června 2016)

Středeční hudební nálož nazvaná Prague Rocks nabídla kapely Lords of Black, Hollywood Vampires, zpěváka Jonathana...

Další z rubriky

RECENZE: Skvělý sanfranciský orchestr ukázal, jak řádí čarodějnice

Sanfranciský symfonický orchestr pod vedením šéfdirigenta Michaela Tilsona...

Pražské jaro sice začne až 12. května, ale už mělo v Obecním domě předehru. Obstaral ji Sanfranciský symfonický...

RECENZE: Kabaret z kufru nabízí zábavu, ale s lokomotivami nesouvisí

Záběr z vystoupení Kabaret z kufru

I letos Pražské jaro vyvedlo diváky z tradičních koncertních sálů do Národního technického muzea. Tentokrát na Kabaret...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

Najdete na iDNES.cz