Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská kina čeká podzim s filmařskou legendou Bergmanem

  15:44aktualizováno  15:44
Přehlídku takřka všech filmů švédského režiséra Ingmara Bergmana nabídnou během podzimu pražská kina Aero a Světozor. Festival nazvaný jednoduše Bergman nabídne více než čtyřicet děl filmového velikána.

Režisér Ingmar Bergman | foto: archivIsifa

"Přehlídka je výzvou všem filmovým labužníkům. Potrvá tři měsíce a představí opravdu skoro vše, co kdy Bergman stvořil. Je připraveno celkem dvaasedmdesát hodin čistého času Bergmanovy produkce,“ potvrzuje organizátorka Karla Stojáková z Axman production.

Řazení jednotlivých snímků navíc nabídne přesný obraz o tom, jak se Bergmanova tvorba vyvíjela; filmy totiž budou řazeny chronologicky podle data vzniku, od těch nejstarších po nejnovější.

Ctitelé díla tohoto švédského mága navíc díky přehlídce budou mít i možnost opožděně oslavit režisérovy nedožité devadesáté narozeniny a připomenout si rok od jeho úmrtí.

. INGMAR BERGMAN VE ZKRATCE

Ingmar Bergman v roce 2000Filmový a divadelní režisér, spisovatel a dramatik, bezpochyby jeden z nejvýznamnějších filmařů 20. století, se narodil 14. července 1918. V drtivé většině filmů se zabývá existenciální otázkou, smrtí, osaměním, pravdou a vírou, prostor v nich dostávala i mystika - a na dalším tuctu filmů spolupracoval. Byl celkem pětkrát ženatý, je otcem devíti přiznaných potomků. Zemřel 30. července 2007 na ostrově Fårö.

Digitální Sarabanda a méně známé tituly
Retrospektivu slavnostně zahájí 14. října v kině Světozor česká premiéra posledního Bergmanova snímku Sarabanda, který volně navazuje na slavný televizní a filmový seriál Scény z manželského života. 

Film byl nasnímán za pomoci čistě digitální technologie a jeho projekce je možná pouze z digitálních nosičů. Technika ve Světozoru navíc umožňuje projkci ve formátu High Definition, tedy maximální možnou kvalitu obrazu.

Poté se přehlídka přesune - vyjma slavnostního zakončení - do žižkovského kina Aero, kde budou jednotlivé filmy promítány ve čtyřech programových blocích: dva v říjnu, jeden v listopadu a poslední v polovině prosince. "Přesný program uveřejníme do poloviny září," podotýkají organizátoři.

Jisté ale je, že diváci nebudou ochuzeni o zásadní díla jako Mlčení, Sedmá pečeť, Persona, Lesní jahody či rozmáchlá rodinná freska Fanny a Alexandr. Navíc se v programu objeví i méně známé filmy, které běžně k vidění nejsou - Pramen panny, Muka, Tvář, Hodina vlků či Sny žen.

TRAILER K FILMU FANNY A ALEXANDR

Výlet na Bergmanův ostrov
Promítnuty budou i dokumentární filmy o Bergmanovi. Nejlákavější z nich je snímek Bergmanův ostrov režisérky Marie Nyreröd, kterou jako jediného filmaře vůbec Bergman pustil s kamerou do svého soukromí, tedy do domu na ostrově Fårö. Projekce je naplánována na 3. listopad ve Světozoru.
 

. V Hradci i Brně

Bergmanovi ctitelé, kteří se do metropole nedostanou, budou mít šanci dočkat se v některém z dalších českých měst. Přehlídka děl švédského klasika totiž zavítá i do Hradce Králové a Brna.

"Vznikl úžasný film obsahující materiály z Bergmanova soukromého archivu, jeho výpovědi o jeho dětství, první láskách, ale i o jeho nejhorších démonech. Pražskou projekci osobně uvede režisérka filmu, a diváci se tak mohou zúčastnit diskuse s člověkem, který byl Bergmanovi opravdu blízko," dodává dramaturg kina Aero Ivo Andrle.

Současně s uvedením Bergmanova ostrova bude zahájena i doprovodná výstava The Man Who Asked Hard Questions. Jde o putovní instalaci interaktivního třímetrového objektu, jež umožní návštěvníkům nahlédnout do režisérova nitra. K vidění bude od 3. do 15. listopadu v galerii Novoměstské radnice.

Zakončení přehlídky se ponese v duchu svátku svaté Lucie, v kině Světozor. V odpoledním představení bude promítnut film Fanny a Alexandr a kino bude stylizováno v duchu švédských Vánoc - k dispozici bude švédské svařené víno glögg a jiné lahůdky a tradiční písně zazpívá švédský pěvecký sbor.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz