Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská kina čeká podzim s filmařskou legendou Bergmanem

  15:44aktualizováno  15:44
Přehlídku takřka všech filmů švédského režiséra Ingmara Bergmana nabídnou během podzimu pražská kina Aero a Světozor. Festival nazvaný jednoduše Bergman nabídne více než čtyřicet děl filmového velikána.

Režisér Ingmar Bergman | foto: archivIsifa

"Přehlídka je výzvou všem filmovým labužníkům. Potrvá tři měsíce a představí opravdu skoro vše, co kdy Bergman stvořil. Je připraveno celkem dvaasedmdesát hodin čistého času Bergmanovy produkce,“ potvrzuje organizátorka Karla Stojáková z Axman production.

Řazení jednotlivých snímků navíc nabídne přesný obraz o tom, jak se Bergmanova tvorba vyvíjela; filmy totiž budou řazeny chronologicky podle data vzniku, od těch nejstarších po nejnovější.

Ctitelé díla tohoto švédského mága navíc díky přehlídce budou mít i možnost opožděně oslavit režisérovy nedožité devadesáté narozeniny a připomenout si rok od jeho úmrtí.

. INGMAR BERGMAN VE ZKRATCE

Ingmar Bergman v roce 2000Filmový a divadelní režisér, spisovatel a dramatik, bezpochyby jeden z nejvýznamnějších filmařů 20. století, se narodil 14. července 1918. V drtivé většině filmů se zabývá existenciální otázkou, smrtí, osaměním, pravdou a vírou, prostor v nich dostávala i mystika - a na dalším tuctu filmů spolupracoval. Byl celkem pětkrát ženatý, je otcem devíti přiznaných potomků. Zemřel 30. července 2007 na ostrově Fårö.

Digitální Sarabanda a méně známé tituly
Retrospektivu slavnostně zahájí 14. října v kině Světozor česká premiéra posledního Bergmanova snímku Sarabanda, který volně navazuje na slavný televizní a filmový seriál Scény z manželského života. 

Film byl nasnímán za pomoci čistě digitální technologie a jeho projekce je možná pouze z digitálních nosičů. Technika ve Světozoru navíc umožňuje projkci ve formátu High Definition, tedy maximální možnou kvalitu obrazu.

Poté se přehlídka přesune - vyjma slavnostního zakončení - do žižkovského kina Aero, kde budou jednotlivé filmy promítány ve čtyřech programových blocích: dva v říjnu, jeden v listopadu a poslední v polovině prosince. "Přesný program uveřejníme do poloviny září," podotýkají organizátoři.

Jisté ale je, že diváci nebudou ochuzeni o zásadní díla jako Mlčení, Sedmá pečeť, Persona, Lesní jahody či rozmáchlá rodinná freska Fanny a Alexandr. Navíc se v programu objeví i méně známé filmy, které běžně k vidění nejsou - Pramen panny, Muka, Tvář, Hodina vlků či Sny žen.

TRAILER K FILMU FANNY A ALEXANDR

Výlet na Bergmanův ostrov
Promítnuty budou i dokumentární filmy o Bergmanovi. Nejlákavější z nich je snímek Bergmanův ostrov režisérky Marie Nyreröd, kterou jako jediného filmaře vůbec Bergman pustil s kamerou do svého soukromí, tedy do domu na ostrově Fårö. Projekce je naplánována na 3. listopad ve Světozoru.
 

. V Hradci i Brně

Bergmanovi ctitelé, kteří se do metropole nedostanou, budou mít šanci dočkat se v některém z dalších českých měst. Přehlídka děl švédského klasika totiž zavítá i do Hradce Králové a Brna.

"Vznikl úžasný film obsahující materiály z Bergmanova soukromého archivu, jeho výpovědi o jeho dětství, první láskách, ale i o jeho nejhorších démonech. Pražskou projekci osobně uvede režisérka filmu, a diváci se tak mohou zúčastnit diskuse s člověkem, který byl Bergmanovi opravdu blízko," dodává dramaturg kina Aero Ivo Andrle.

Současně s uvedením Bergmanova ostrova bude zahájena i doprovodná výstava The Man Who Asked Hard Questions. Jde o putovní instalaci interaktivního třímetrového objektu, jež umožní návštěvníkům nahlédnout do režisérova nitra. K vidění bude od 3. do 15. listopadu v galerii Novoměstské radnice.

Zakončení přehlídky se ponese v duchu svátku svaté Lucie, v kině Světozor. V odpoledním představení bude promítnut film Fanny a Alexandr a kino bude stylizováno v duchu švédských Vánoc - k dispozici bude švédské svařené víno glögg a jiné lahůdky a tradiční písně zazpívá švédský pěvecký sbor.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz