Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská AVU prožívá tichou bouři

  11:58aktualizováno  11:58
Pražská Akademie výtvarných umění se ocitá ve vyhrocené situaci. Část studentů se veřejně bouří proti "praktikám" některých pedagogů a především rektora akademie. Protestují proti jeho rozhodnutí neprodloužit smlouvu s vedoucím ateliéru vizuální komunikace Jiřím Davidem a v petici na Davidovu podporu píší: "Názorová pluralita na Akademii výtvarných umění je ohrožena."

Prostě jim vadím
O co vlastně ve sporu jde? Výtvarník a pedagog Jiří David na akademii několik let vedl ateliér, na který bylo v červnu vypsáno výběrové řízení. Komise měla v hlasování vybrat člověka, kterého doporučí rektorovi Jiřímu T. Kotalíkovi na další období. Hlasováním David prošel. Stejně jako pedagogové dalších dvou ateliérů Vladimír Skrepl a Michal Rittstein. Přesto nechal Kotalík následně svolat pedagogické grémium hodnotící, zda by se neměl jeden z ateliérů zrušit. Po jeho záporném stanovisku nechal komisi hlasovat ještě jednou, aby rozhodla, zda jsou k vedení ateliérů dotyční uchazeči skutečně oprávnění.

A v tomto hlasování už David neprošel. Podle Jiřího Davida se tak stalo proti pravidlům, protože komise už neměla na další výběr mandát. "Nebyl jsem vyhozený za svou práci, ale za své názory!" tvrdí David, který před tím na škole strávil bezproblémových šest let. Celý výběr proto zpochybňuje a označuje jej za předem rozhodnutý. Důvod svého odchodu ze školy vidí ve sporech mezi ním a konzervativním křídlem akademie, které podle něj a protestujících studentů zosobňuje Milan Knížák, Zdeněk Beran, Stanislav Kolíbal a sám rektor.

Rozkladný element J. D.
"Na akademii je nutné udržet křehkou rovnováhu přirozeně různě orientovaných škol a atelierů v jejich vzájemné návaznosti a prostupnosti. Tuto rovnováhu v posledních dvou letech ohrožoval svým agresivním a nekolegiálním vystupováním právě odborný asistent Jiří David," píše Kotalík ve svém vyjádření pro tisk. Knížák je v Davidově hodnocení ještě tvrdší: "Jiří David je nezřízeně ambiciózní, často nemluví pravdu či modifikuje fakta, aby svědčila v jeho prospěch. Hovoří o problémech AVU, ale jediným problémem je jeho touha se na škole udržet a ovládnout ji. Pro své cíle zneužíval a zneužívá studenty i neinformovanou veřejnost. Děsí mne jeho nemorálnost."

Podle Knížáka a Kotalíka David v posledních osmnácti měsících "destabilizoval chod školy". Před rokem a půl Jiří David kandidoval na rektora. Neuspěl, nicméně dnešní vedení mu to prý nemůže odpustit: "Mám své ambice a říkám je veřejně. Nikdy bych je ale jako oni nepoužil k likvidaci svých kolegů." Davidův bývalý ateliér dnes nikdo neřídí a studentům je doporučeno rozejít se k jiným pedagogům. "Je to nezodpovědné, nemůžeme přeci svou práci změnit v polovině," stěžuje si Davidův student a jeden z autorů petice na jeho podporu Jindřich Červenák. "Bezprizorních" studentů je celkem sedmnáct, plus pět zahraničních.

K čemu je to dobré
Na škole se však nemluví jen o sporu jednoho muže s vedením. Někteří studenti říkají, že to křídlo, jež spolu s Davidem považují za konzervativní, hodlá z AVU vytvořit zpátečnickou instituci stranící se současných uměleckých tendencí. Za argument k takovému názoru by koneckonců mohl posloužit červnový promoční projev rektora Kotalíka, v němž prohlásil, že preferuje konzervativní tvář akademie, nikoli experimentování. Vladimír Skrepl je nyní také jediný pedagog AVU, jehož vlastní tvorba je výtvarnou kritikou označována, zjednodušeně řečeno, za progresivní.

Nicméně studenti malířského ateliéru Zdeňka Berana si na žádnou vnucovanou konzervativnost, natož pak na omezování názorové plurality, nestěžují. "Pojem konzervativní je relativní. Když lidi tvrdí, že je malba mrtvá a umění patří novým technologiím, pak jsme tedy ještě konzervativnější než profesor Beran. Vždyť nám pro letošní výuku zavádí i počítače. Malířství jsme si vybrali úplně svobodně," vysvětluje student Tomáš Kubík. Platí přitom, že bývalí Davidovi žáci mají větší šanci prorazit v galeriích a Beranovi studenti zase snadněji své věci prodávají. Z bližšího pohledu není situace na Akademii výtvarných umění tak dramatická, jak se zprvu jeví.

Mezi studenty neexistují žádné dva nesmiřitelné tábory typu konzervativní versus progresivní a konflikty mezi pedagogy se na nich příliš neodrážejí. Sami studenti tvrdí, že mumraj, jenž se strhl kolem osoby Jiřího Davida, je pro školu vlastně prospěšný. "Tvrdé názorové střety by tady měly pokračovat, neměly by být zabíjeny hned v zárodku. David má ale takovou mučednickou povahu, že se místo diskuse dostane na pranýř. Škoda," uvažuje studentka sochařského ateliéru Karla Nepraše Jana Doubková.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz