Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny v Telči na internetu

  10:54aktualizováno  10:54
Telč - Devatenáctý ročník hudebního festivalu Prázdniny v Telči v neděli vyvrcholil. Sedmnáctidenní šňůru koncertů, výstav, divadelních představení a hepeningů završilo koncertní vystoupení skupiny Čechomor. Koncert se těšil až nebývalé přízni posluchačů a tak nádvoří telčského zámku praskalo téměř ve švech.

Ale ani ti, co se fyzicky na koncert nedostali, nemuseli přijít zkrátka. Vystoupení mohli zájemci sledovat přes internet a to prostřednictvím webových kamer, které snímaly všechny koncerty a on-line je přenášely přímo na síť. Internet v Telči, jak se projekt přenosu koncertů přes internet jmenuje, pracuje paralelně s festivalem již druhým rokem. V letošním roce byly vedle nehybného oka webové kamery jež snímá dvacet čtyři hodin denně telčské náměstí připraveny i přímé přenosy nejenom ze všech hlavních koncertů festivalu, ale i z odpoledních Kocouřích scén. Centrum Internetu v Telči  si našlo své místo v bývalé učňovské škole, kde pořadatelé festivalu pro zájemce o brouzdání na síti zřídili internetové centrum s dvacítkou volně přístupných počítačů.

Samotný "zázrak" přenosu na internet obstarávaly celkem tři kamery. Jedna stacionární, která snímala celkový záběr byla umístěna dole na nádvoří zámku, další dvě sledovaly dění z okna telčského zámku. "Pak jsou tam kluci, co sedí u počítače, berou si stejný signál a ženou a tlačí snímaný materiál přímo na internet," popsal základní pracovní schéma Ondra Kolář, jeden ze čtyř mužů, kteří měli přenosy na starosti.

Vysílání z jednotlivých koncertů tak mohli sledovat zájemci on-line, ale ti kteří chtějí zhlédnout koncerty již uskutečněné, mohou i nyní využít archivu a vystoupení se zpětnou vazbou zhlédnout ze záznamu. "Všechny přenosy se archivují. Prozatím ještě nevíme, jak dlouho to tam všechno bude. Přece jenom ten prostor na disku je omezený," upozorňuje Ondra Kolář na internetovou adresu http://www.prazdninyvtelci.ji.cz, kde je možné záznamy navštívit.

Význam archivování nepopírá ani Miroslav Barnet, který po celých sedmnáct dní festivalu obsluhoval kamery. "Je to hlavně spousta informací, rozhovorů a důležitých faktů, které jsou jednou pro vždy zaznamenané," zdůraznil cennost informací Barnet. A jak v praxi takový přenos funguje?  "Se dvěma kamerami pohybuji, postupně vykrývám dění na scéně a přes střihový pult posílám do záznamu a na počítač," popisuje svůj podíl práce při přenosu Barnet a přirovnává jí k práci podobné přímému televiznímu přenosu. Pro Miroslava Barneta je realizace se na přenosech jakýmsi splněním snu. "V podstatě to je jako si zahrát na takovou malou televizi," dodává muž za okem kamery, který je ve své profesi servisním technikem kamer.

Jako o průkopnictví se v souvislosti s tvorbou internetových přenosů vyjadřuje celá čtveřice mužů, která má přenosy na starosti. "Nejzajímavější na tom je to, že to může sledovat v podstatě kdokoli na světě. Samozřejmě technická kvalita se nevyrovná přímému sledování, ale tento hendikep vyrovnává zase možnost sledovat to odkukoliv," dodává Barnet a poukazuje na jistá technická zlepšení ve zvuku, srozumitelnosti a novém software, vzhledem k loňskému roku, kdy se s Internetem v Telči začínalo.

"Myslím že to funguje docela dobře. Pokaždé když si otevřu stránky, tak tam bývá takových pětadvacet lidí," říká o návštěvnosti stránek Kolář. V loňském roce se na přenosy dívali údajně i někteří hokejisté NHL. "Letos ještě takové reflexe nemáme. Ale kdo ví? Třeba k něčemu takovému ještě dojde," nevzdává se naděje na zajímavé návštěvníky stránek Ondra Kolář.

Telčské lásky se evidují v inventární knize
Z úst hlavních pořadatelů festivalu Prázdniny v Telči lze často slyšet tvrzení, že festival je způsobem života a Telč městem šťastných lásek. Toto mínění se snaží organizátoři dokázat i zavedením takzvané "Inventární knihy", která je v elektronické podobě přístupná na adrese http://webhouse.cz/telc_folk/
Je to inventární kniha seznámených na festivalu Prázdniny v Telči. "Podmínkou zápisu do knihy je však šťastné manželství," upozorňuje na skutečnost Milan Kolář, hlavní koordinátor festivalu Prázdniny v Telči.

V současné době kniha čítá celkem devatenáct manželských párů. Dalo by se říci, že co jeden ročník festivalu, to jedno uzavřené manželství. Pod patřičným inventárním číslem, lze v knize najít celé jméno manželské dvojice, datum a místo seznámení, datum sňatku a jméno a datum narození dětí. Právě fotografie dětí tvoří hlavní část obrazové přílohy této knihy. "Máme zkušenost, že řada budoucích novomanželů plánuje svatbu opět v Telči. A když už to z jakýhokoli důvodu nevyjde, setkáváme se potom s celou rodinou i jejich dětmi na dalších ročnících festivalu," říká Kolář.

V inventární knize tak je možné přečíst si jména hudebníků, muzikantů, kteří se na festival sjíždějí, pořadatelů i prostých návštěvníků přehlídky. "Pokud chcete být zapsáni do "Inventární knihy", pošlete nám své nacionále! Začínáme také sbírat svatební oznámení, svatební fotky, fotky dětí," vzkazuje závěrem Milan Kolář.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz