Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny budou na třech scénách

  18:22aktualizováno  18:22
Telč - Téměř před měsícem infikoval program festivalu Prázdniny v Telči některé emailové adresy, aby pod jménem "virus prázdnin" pozval na letošní 19. ročník hudebního festivalu Prázdniny v Telči. Letošní ročník nabídne celou škálu kulturního vyžití. Osmnáctidenní přehlídka koncertů, divadel, výstav a happeningů začíná již ve středu.

Ty letošní, devatenácté Prázdniny v Telči začínají 25. července jakousi předzvěstí: koncertem pětatřicetičlenného anglického big bandu Warlingham Music Group, přičemž klasický festivalový ruch začne až o dva dny později, 27. července. Tímto dnem se také rozpoutá osmnáctidenní kulturní maraton. Přivítá desítky umělců jak z hudební, tak i z divadelní či výtvarné branže, ale i značné množství příznivců hudby z celé republiky. A jak dokazují webové stránky festivalu, i ze zahraničí. "Není to pouhá přehlídka několika kapel nebo bezduchých koncertů. Jsem rád, že se pro festival ujalo označení: Prázdniny v Telči - způsob života," řekl hlavní organizátor festivalu Milan Kolář.

Soutěžte s námi o vstupenky

Webové stránky
festivalu Prázdniny v Telči
(najdete na nich např. program)

Festival se koná ve spolupráci s městem a státním zámkem Telč. "Pro město Telč jsou Prázdniny v Telči zároveň největším kulturním projektem, ale i největší zátěží pro obyvatele města," řekl starosta a senátor Václav Jehlička. Zároveň zdůraznil podporu, kterou město festivalu věnuje zpřístupněním některých objektů a domů v historickém jádru renesanční Telče. "Nacházíme zde kvalitní dobré zázemí pro vznik tohoto festivalu," doplnil ho Kolář. Pořadatelé splácejí městu malý dluh za nebývalý rozruch během konání festivalu alespoň prostřednictvím brigád, ve kterých festivaloví účastníci vyčistí město; navíc mohou získat vstupenku na ´některý z koncertů.

Už dávno jsou ty tam doby, kdy se festival Prázdniny v Telči prezentoval jako festival folkový. Za uplynulých osmnáct ročníků doznala tato kulturní událost značných změn, program se rozšířil a v současné době je z tohoto festivalu přehlídka, která má multikulturní ráz. Svědčí o tom jak různorodé zastoupení skupin a zpěváků, tak další vyžití, které reprezentují výstavy, happeningy a v letošním roce i nebývalý počet divadelních představeních.

Kdo by se však těšil na jména jako František či Jan Nedvědové nebo Jarek Nohavica, může být zklamán. Letos se v Telči neobjeví. "Buď nechtějí oni, nebo nechceme my," vysvětloval Kolář, ale upozornil na jiná jména zpěváků či divadel, které se mu letos do dramaturgie podařilo začlenit. "Já už nemám toho, kdo by tam nehrál z těch slavných jmen. Mám už jenom málo nesplněných snů, a ty jsou za hranicema," doplnil informace Milan Kolář.

Stejně jako v letošním roce se i letos otevřou tři tradiční hudební scény. Kocouří scény na náměstí budou zahajovat program v 17 hodin, hlavní koncertní náplň festivalu se potom bude odehrávat na nádvoří telčského zámku. Nočními koncerty pak pořadatelé uzavřou den pravidelnými Nocturny, která budou situována do základní umělecké školy, nebo do  zámecké zahrady. Vedle festivalového zpravodaje, který bude po dobu festivalu přinášet návštěvníkům reportáže, rozhovory a tipy, jsou podrobné informace o festivalu na webové stránce http://webhouse/telc_folk, která nabízí odkazy a další informace k programu. "Jak jsem si dnes vyjel z databáze, naše internetová stránka se dostala na žebříčku nejnavštěvovanějších hudebních stránek na osmnácté místo,"  poznamenal Kolář.

Vybíráme z článků, které před rokem uveřejnila
regionální příloha MF DNES o Prázdninách v Telči

Organizování nejrůznějších festivalů, koncertů a akcí, při kterých se počítá s větším množstvím návštěvníků se neobejde bez pořádného pořadatele. Tedy člověka na správném místě a ve správný čas, který dokáže poradit a vysvětlit mnohdy záludné otázky, prosby či posloužit v mnohdy i kuriozních případech. Festival Prázdniny v Telči takové pořadatele má a jedním z nich je i osmnáctiletý Milan Šebesta, jenž je většině znám spíše pod svojí přezdívkou "Eda", i když by se pro něj hodilo spíše přirovnání "univerzální pořadatel".

Ve svém poměrně útlém věku se totiž stal pořadatelem Jihlavského havířského průvodu, Šermířské bitvy na Skalce v Jihlavě, Týdne duševního zdraví, festivalu Zámecká pavučina a Okolo Třeboně. "Zatím na to mám čas, náladu, chuť a baví mě to," přemýšlí "Eda", jenž byl dříve velkým fandou jihlavského hokeje.

"S fanouškovským bubnem jsem nevynechal jediný zápas, ale pak převážil folk. Takže jsem vlastně zahodil buben a stal se pořadatelem," míní "Eda", jež se k pořadatelské činnosti dostal jak jinak než přes  muziku a písničky Pavla Dobeše. "Začal jsem poslouchat tuto hudbu prvně na kazetách a pak jsem si řekl, že by bylo fajn vidět nějaký koncert naživo. Zajel jsem tedy do Telče na Prázdniny. Tam mě to moc oslovilo. Celá atmosféra koncertů a lidí byla báječná, a tak jsem se obrátil na Milana "Medvěda" Koláře, že bych měl zájem přijet jako jeden z pořadatelů a od té doby jezdím do Telče pravidelně," vzpomíná na své první setkání s folkem mladík, který je studentem čtvrtého ročníku Střední průmyslové školy v Jihlavě.

Žádný problém, se kterým se na něj hosté obracejí, není pro "Edu" dost velký na to, aby nešel vyřešit. Na počkání dokáže posloužit například téměř kompletní sadou mechanického nářadí, otvírákem na konzervy nebo v jednu hodinu v noci dokáže obstarat čerstvý chléb. "Poslední dobou ale své technické vybavení poněkud zanedbávám. Dříve jsem sebou vozil i objemné nářadí na kolo nebo šitíčko. Bylo toho hodně, ale nakonec se to stejně vždy hodilo. Teď už se můj batoh na tyto věci zúžil," líčí mladý pořadatel, který se v minulém roce podílel i na přípravě folkového zpravodaje.

K jeho všestrannosti se vztahuje i přezdívka, kterou nosí. "Dostal jsem ji asi před čtyřmi lety na jednom prázdninovém jazykovém táboře. Pršelo a já si nad svačinou v lese rozevřel deštník. Tehdy mi tam někdo řekl, že jsem takový Eda. Moc se mi to nelíbilo a zuby nehty jsem se tomu bránil, ale už mi to zůstalo. Vlastně většina lidí si myslí, že se tak skutečně jmenuji, a  je pro ně pak velké překvapení, když zjistí že tomu tak není," směje se Milan Šebesta, který prý sám nedělá rozdíly mezi svým jménem a přezdívkou. Na folkovém festivalu Prázdniny v Telči si "Eda" nejvíce cení toho, že zde má možnost setkat se se spoustou zajímavých lidí, muzikantů a rozšířit své obzory. "Telč je specifickým festivalem. Podle mě je muzika jen prostředkem k tomu, aby se zde lidi mohli navzájem setkávat," míní "Eda".

Osmnáct let pořádá Milan Medvěd Kolář Prázdniny v Telči. Dlouhé roky to byl folkový festival. Dnes však hlavní duše tohoto projektu nechce, aby o Prázdninách v Telči lidé říkali, že je to folkový festival. "Jezdí sem divadla, rockoví muzikanti a spousta performance. Už několik let tvrdíme, že nejde o festival, natož o folkové hudby. Chceme, aby Prázdniny v Telči byly něčím, co budou mít lidé rádi a budou se sem stále vracet," uvedl Kolář.

Letos Prázdninám v Telči počasí moc nepřeje, jak je to s návštěvností?
Počasí se lepší. Jestli je tady někdo, kdo na to má vliv, a přeje si, aby bylo líp, tak se mu to chvílemi i daří. Návštěvnost je příznivá, záleží na  tom, kdo hraje na hlavní scéně. Návštěvnost nebyla vysoká ve dnech, kdy pršelo.

Daří se na letošních Prázdninách všechno, co jste si předsevzali?
Ano. Nocturna fungují krásně. Začaly i výstavy, lidi mohou vidět spoustu fotografií z loňských Prázdnin v Telči. Trochu zápasíme s tvarem stánků před zámkem, aby to nějak vypadalo. Nechceme, aby bylo všechno zastavěné obytnými přívěsy.

Budou se letos ještě dít nějaké změny?
Pokud ano, tak k lepšímu. Třináctého srpna chystáme na závěr divadlo pro děti, přijede také divadlo Continuo a hřebem bude vystoupení divadla Sklep. To bude hrát od tří hodin na zámku. Večer bude koncertovat Českomoravská hudební společnost a Zuzka Homolová. Na náměstí zahraje Lehká noha a celé Prázdniny v Telči skončí ohňostrojem. Jen aby nám vydrželo počasí.

Na jednom z koncertů jste uvedl, že chcete, aby si Prázdniny v Telči šly vlastní cestou. Co z nich podle vás jednou zůstane?
Mluvili jsme o tom s Mildou Vokáčem z Jindřichova Hradce. Vzpomínal, jak to vypadalo před patnácti lety, a říkal, že je škoda, že už to tak není. Všechno má ale nějaký vývoj a někam to směřuje. Cítím, že společnost se vyvíjí a vybírá si. Hledá a zajímá se o nějaké krajnosti. Čím dál víc lidi zajímá to, co není všední a má plno desek, ale spíš to, co není moc známé. Cítím, že je to o toleranci, že dřív lidi až tak tolerantní nebyli a chtěli své jméno. Dnes ne, chodí se dívat na menší scény. Nejde zařídit, aby se tu hrálo jako před patnácti lety. Tenkrát jsme všichni stáli v pozoru a zpívali Rosu na kolejích. To už tak není. Tenkrát to byl nějaký symbol a dneska máme jiné symboly. A já bych chtěl, aby Telč byla o prázdninách a o setkání. O způsobu života. Telč je nádherné místo, kde se dá tohle všechno nádherně prožít.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz