Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdninové tipy: za památkami, divy i do kaváren

  16:14aktualizováno  16:14
Prázdniny jsou na krku a není divu, že nakladatelé zvýšili produkci knih, které mohou budoucím cestovatelům poradit, kam se vydat a co zajímavého si tam ohlídat.

Paříž - Eiffelovka v noci | foto: Jana Zemanová

Vodítkem po letních cestách přitom mohou být klasické průvodce, ale třeba i knihy, které si pročtete či prohlédnete v klidu domova a inspirují vás předem při plánování tras dovolených nebo třeba jen víkendových výletů.

Po Česku (a Moravě)
Pro zájemce o objevování zajímavých domácích lokalit může být dobrým, byť netypickým průvodcem převážně fotografická kniha 1000 divů Česka autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa (Knižní klub). Kromě klasických míst, jako jsou známé památky a přírodní krásy, upozorňuje i na "divy" poněkud utajené. Pro někoho plusem, pro někoho minusem je stručnost textové části, jež uvádí ta nejdůležitější fakta a nezahlcuje nepodstatnostmi, chybí ale například bližší lokalizace.

Naopak relativně podrobná (vždy v případě jedné lokality, které ovšem samozřejmě nepokrývají celou republiku), byť vzhledem k povaze autora poněkud upovídaná je knižní verze rozhlasového a televizního pořadu moderátora Václava Žmolíka Po Česku (Radioservis). Je rozdělena na tipy na výlety ve všech čtyřech ročních obdobích a objevuje pro čtenáře, potažmo cestovatele mnohdy skutečně zajímavá, v běžných průvodcích opomíjená zákoutí naší země.

Evropou dopodrobna
Nepostradatelným pomocníkem i toho sebepovrchnějšího cestovatele je klasický průvodce po zemi, do které se chystá. Extraligou tohoto svérázného literárního žánru je řada Rough Guide, ve které právě vyšly dva nové (resp. reeditované, rozšířené a aktualizované) tituly provázející po zemích, které patří k nejoblíbenějším destinacím: Francie a Itálie. Zcela zásadní výhodou průvodců Rough Guide (Jota) je jejich podrobnost a tudíž schopnost svým obsahem vyhovět nejrůznějším typům cestovatelů.

Své si v nich najde lovec fotografií památek i (relativně) dobrodružných zážitků, horský turista i kavárenský povaleč, ctitel umění i sportu. Nechybějí mapy oblastí a plánky měst, aktuální ceny ubytování, dopravy či vstupného, v závěrečném oddíle Souvislosti pak najdeme stručné, ale informačně vcelku bohaté exkurzy do historie, architektury či dějin umění dané země. Každou knihu (do batohu, pravda, poněkud těžkou) doprovází i cestopisné DVD, které má skutečně tu moc nerozhodnutého cestovatele nalákat.

Vzhůru za exotikou
Nedržme se ale jen Evropy. Tak třeba publikace 100 divů světa Michaela Hoffmanna a Alexandera Kringse (Slovart) provede čtenáře po pozoruhodných místech celého světa, a to včetně takových, na která se přece jen každý den nejezdí, jako je třeba Antarktida. Divy světa podle těchto autorů se neomezují pouze na historické památky, jsou mezi nimi i přírodní parky či významná soudobá architektonická díla. Na případnou cestu kolem světa tuto knihu do zavazadla asi přibalí málokdo, rozhodně ale může přispět k rozhodnutí takový čin zrealizovat.

Podobně mohou inspirovat i velkoformátové knihy z řady Poklady starobylých civilizací (Universum). Ty sice samozřejmě nejsou apriorně určeny těm, kteří plánují dovolenou, svou roli jistého vodítka přesto sehrát mohou. Platí to i pro zatím poslední dva tituly této edice: Etruskové a Khmerové. První z nich seznamuje s dějinami a kulturou národa žijícího na území Itálie v 9. - 2. století př. n. l., jehož památky jsou dodnes k vidění jak v reálu, tak v muzeích. A to nejen italských, rozsáhlá etruská sbírka je k vidění například i v pařížském Louvru.

Obhlédnout na vlastní oči, co se zachovalo po jedné z nejdéle existujících civilizací na asijském kontinentu, vyžaduje přece jen výrazně vyšší náklady, výsledek nicméně jistě stojí za to. Zejména skvělá architektonická díla, jichž většina se zachovala na území Kambodže, našli bychom je ale i v Thajsku, Laosu a Vietnamu, patří - alespoň podle desítek zde otištěných fotografií - mezi to nejúchvatnější, co do dnešní doby po starých civilizacích zbylo.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz