Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdninové tipy: za památkami, divy i do kaváren

  16:14aktualizováno  16:14
Prázdniny jsou na krku a není divu, že nakladatelé zvýšili produkci knih, které mohou budoucím cestovatelům poradit, kam se vydat a co zajímavého si tam ohlídat.

Paříž - Eiffelovka v noci | foto: Jana Zemanová

Vodítkem po letních cestách přitom mohou být klasické průvodce, ale třeba i knihy, které si pročtete či prohlédnete v klidu domova a inspirují vás předem při plánování tras dovolených nebo třeba jen víkendových výletů.

Po Česku (a Moravě)
Pro zájemce o objevování zajímavých domácích lokalit může být dobrým, byť netypickým průvodcem převážně fotografická kniha 1000 divů Česka autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa (Knižní klub). Kromě klasických míst, jako jsou známé památky a přírodní krásy, upozorňuje i na "divy" poněkud utajené. Pro někoho plusem, pro někoho minusem je stručnost textové části, jež uvádí ta nejdůležitější fakta a nezahlcuje nepodstatnostmi, chybí ale například bližší lokalizace.

Naopak relativně podrobná (vždy v případě jedné lokality, které ovšem samozřejmě nepokrývají celou republiku), byť vzhledem k povaze autora poněkud upovídaná je knižní verze rozhlasového a televizního pořadu moderátora Václava Žmolíka Po Česku (Radioservis). Je rozdělena na tipy na výlety ve všech čtyřech ročních obdobích a objevuje pro čtenáře, potažmo cestovatele mnohdy skutečně zajímavá, v běžných průvodcích opomíjená zákoutí naší země.

Evropou dopodrobna
Nepostradatelným pomocníkem i toho sebepovrchnějšího cestovatele je klasický průvodce po zemi, do které se chystá. Extraligou tohoto svérázného literárního žánru je řada Rough Guide, ve které právě vyšly dva nové (resp. reeditované, rozšířené a aktualizované) tituly provázející po zemích, které patří k nejoblíbenějším destinacím: Francie a Itálie. Zcela zásadní výhodou průvodců Rough Guide (Jota) je jejich podrobnost a tudíž schopnost svým obsahem vyhovět nejrůznějším typům cestovatelů.

Své si v nich najde lovec fotografií památek i (relativně) dobrodružných zážitků, horský turista i kavárenský povaleč, ctitel umění i sportu. Nechybějí mapy oblastí a plánky měst, aktuální ceny ubytování, dopravy či vstupného, v závěrečném oddíle Souvislosti pak najdeme stručné, ale informačně vcelku bohaté exkurzy do historie, architektury či dějin umění dané země. Každou knihu (do batohu, pravda, poněkud těžkou) doprovází i cestopisné DVD, které má skutečně tu moc nerozhodnutého cestovatele nalákat.

Vzhůru za exotikou
Nedržme se ale jen Evropy. Tak třeba publikace 100 divů světa Michaela Hoffmanna a Alexandera Kringse (Slovart) provede čtenáře po pozoruhodných místech celého světa, a to včetně takových, na která se přece jen každý den nejezdí, jako je třeba Antarktida. Divy světa podle těchto autorů se neomezují pouze na historické památky, jsou mezi nimi i přírodní parky či významná soudobá architektonická díla. Na případnou cestu kolem světa tuto knihu do zavazadla asi přibalí málokdo, rozhodně ale může přispět k rozhodnutí takový čin zrealizovat.

Podobně mohou inspirovat i velkoformátové knihy z řady Poklady starobylých civilizací (Universum). Ty sice samozřejmě nejsou apriorně určeny těm, kteří plánují dovolenou, svou roli jistého vodítka přesto sehrát mohou. Platí to i pro zatím poslední dva tituly této edice: Etruskové a Khmerové. První z nich seznamuje s dějinami a kulturou národa žijícího na území Itálie v 9. - 2. století př. n. l., jehož památky jsou dodnes k vidění jak v reálu, tak v muzeích. A to nejen italských, rozsáhlá etruská sbírka je k vidění například i v pařížském Louvru.

Obhlédnout na vlastní oči, co se zachovalo po jedné z nejdéle existujících civilizací na asijském kontinentu, vyžaduje přece jen výrazně vyšší náklady, výsledek nicméně jistě stojí za to. Zejména skvělá architektonická díla, jichž většina se zachovala na území Kambodže, našli bychom je ale i v Thajsku, Laosu a Vietnamu, patří - alespoň podle desítek zde otištěných fotografií - mezi to nejúchvatnější, co do dnešní doby po starých civilizacích zbylo.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz