Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravý nezávislý nepatří nikam!

  10:38aktualizováno  10:38
Jak se pozná pravý "indie" čili nezávislý, osobitý, Hollywoodem pohrdající a rebelující filmař? Za osm let, co se hlavně mládež hrne na filmy ze sekce Fórum nezávislých, se jakýs takýs symbol "nezávisláka" vytvořil. Má černé triko, černé džíny, černé brýle, černou koženou bundu, případně i černo za nehty; pivo chlemtá z láhve, voní marihuanou a od počasí po prezidenta je pro něj všechno "fucking". Věčně mladý, věčně rozhněvaný muž.

Ovšem letos budou mít mezi nezávislými režiséry silné zastoupení ženy. Vyhlížejí taky tak? "Nerad bych říkal: Ano, někdy vypadají jako chlapi; mohly by mě nařknout ze sexismu. Ale nevylučuji, že některá přijede načesaná, nalíčená, v těsném kostýmku manažerky. Ten skutečně pravý nezávislý se totiž neměl dát poznat napohled, neměl by patřit nikam - k žádnému trendu, stylu, k žádné módě," líčí organizátor sekce Štefan Uhrík. "Nezávislák" prý kašle na diktát, co je "in" a "out"; je nekonformní, ale nedemonstruje to okázale, naopak. Je nezávislý dokonce i na své nezávislosti.

A to je asi to jediné, co tuhle vlnu spojuje. Jinak se filmaři nezávislé scény navzájem liší snad ve všem. Tak třeba Allison Andersová ze Států, jíž letos patří profilová kolekce, vzorově odpovídá vžité představě. "Svobodná matka tří dětí, tetovaná, prošla polepšovnou, vězením, až se našla ve filmu," vypráví Uhrík. Hrdiny jejích děl jsou punkeři, rockeři, pouliční gangy.

Úplně jiní jsou Argentinci, "mladí, slušní, příjemní, nadšení intelektuálové v dobrém slova smyslu", popisuje Uhrík. "Jsou to děti tamní liberalizace, točí ročně dvacet filmů - a jakých! Tu nejradikálnější avantgardu zatím ani nehrajeme." Rodiče jednoho z nich, Rodriga Fürtha, pocházejí z jižních Čech. Sám režisér patří k odrostlejší generaci, která v období zrušených univerzit studovala film tajně, po domácnostech - v argentinském disentu.

Nebo Jonathan Parker - Američan, který vybočuje ze všech kolejí. "Adaptoval Melvillovu novelu tak, že si říkáte: Bože, co to je?! To snad nevydržím. Nejenže už vůbec nepoužívá obvyklé nezávislé rekvizity, sex, drogy ani rokenrol; blíží se málem Kafkovi!" tvrdí Uhrík. Navíc je Parker skladatelem, hraje v alternativních hudebních formacích v San Francisku a nahrával prý i pro CBS.

S levnou digitální videokamerou se pole nezávislých ještě víc rozšiřuje. Na jedné straně sem spadá například režijní debut hollywoodských hvězd Jennifer Jason Leighové a Allana Cumminga Večírek, v němž hrají jejich neméně slavní kolegové Gwyneth Paltrowová či Kevin Kline - a na straně druhé neznámá parta neškolených Poláků ze Zielonej Gory, kteří natočili snímek sami o sobě - totiž o nadšencích, kteří se rozhodli natáčet film.  

Američtí hosté Fóra nezávislých na MFF Karlovy Vary 2000.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Najdete na iDNES.cz