Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právo na výjimečnost?

  9:16aktualizováno  9:16
Přečtěte si názor jednoho čtenáře na události kolem vlajkové výzdoby festivalu dokumentárních filmů, která byla záhy po vyvěšení odstraněna městem.

Rád bych se  vrátil k událostem uplynulého víkendu, které se týkaly vlajkové výzdoby prezentující 5.ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě. V médiích již bylo řečeno hodně, ale jednu podstatnou věc bych ještě rád zmínil. Je to konstatování, že grafické ztvárnění festivalové vlajky bylo přinejmenším originální a neotřelé. Ve svém osobním názoru bych šel ještě dál - bylo v podstatě geniální.

Symbolika se přímo nabízí - festival je mezinárodní a motiv státní vlajky je decentním připomenutím národní identity. O tom proč se stal symbolem letošního ročníku trychtýř bylo napsáno mnoho, ale zakomponování trychtýře do státní vlajky je výtvarným vyjádřením, které mě osobně uchvátilo. Samozřejmě, že balancuje někde na hranici přijatelnosti většinou místních obyvatel, ale podle mne je, v kontextu událostí, elegantní a vkusné.

Skandálek
na začátku:
Jihlava odstranila vlajky festivalu

Obviňovat organizátory festivalu z hanobení státních symbolů je zbytečné. Není pro něj totiž žádný rozumný důvod. A má-li někdo pocit, že se jedná o trochu recese a snad i jemné píchnutí bidlem do stojatých vod poklidného života našeho města, pak je to píchnutí vlídné a inteligentní. V současnosti se v české společnosti projevuje zajímavý trend. Obrovské množství jednotlivců se halasně pere o svá práva, lidé si neradi odpouštějí jakýkoli náznak toho, že někdo jiný by snad mohl být v něčem zvýhodněn, a jsou hotovi se soudit s kýmkoli o cokoli.Veřejní činitelé se tudíž ve svých projevech obávají vyjádřit stanovisko zdravého rozumu v obavě, aby na ně někdo nevyštrachal nějaký nesmyslný, leč platný paragraf.

Pokud městská rada rozhodla o stažení vlajek z centra města, vydala se cestou nejmenšího odporu, na což má koneckonců právo. V důsledku se snad nikomu neublížilo a mediální popularizace celého problému udělala pro reklamu festivalu více, než kdyby vlajky vlály na náměstí. Ostatně, jak by vypadaly v těsné blízkosti reálných státních symbolů, toť skutečně otázka.

Jestliže pan Blecha píše, že v případě souhlasu městských činovníků s festivalovou výzdobou by si příště mohl kdokoli vyvěsit jakoukoli verzi státní vlajky  (např. hudebníci posetou notami apod.), pak má svým způsobem pravdu. Jsou tu však dvě ale. Nápad vyvěsit po Jihlavě vlajky poseté notami postrádá vtip i tu elementární pointu, kterou právě vlajky festivalu mají. Kromě toho by podobný nápad již nebyl v našem městě originální, takže by jeho realizace žádného soudného člověka snad ani nenapadla.

Druhé ale je spjato s jakousi obavou z výjimečnosti něčeho nevyzkoušeného. Myšlenka, že by si každý občan Jihlavy vyrobil a vyvěsil nějakou zkomolenou verzi státní vlajky se mi jeví stejně absurdní jako myšlenka, že by každý místní občan uspořádal mezinárodní festival dokumentu. Mírně parafrázovaná televizní reklama říká: „Někdo na to má, někdo nemá.“ Jihlavský MFDF je zcela unikátním podnikem v rámci celé naší republiky, a to je právě moment, kdy bychom mu měli přiznat právo osobitějšího přístupu.

Ředitel TV Nova pan Vladimír Železný tvrdí, že popláče-li si babička nad třistašedesátým dílem zdařilé telenovely, nejsou její city o nic méně opravdové a hodnotné než city intelektuála podnícené sledováním náročného dokumentu. V této podobě se s jeho výrokem dá těžko polemizovat. Problém totiž není v citech vesnické babičky, ale v potřebě prezentovat národu kvalitní kulturu v co nejširším spektru, především (jakkoli to zní pateticky) z výchovných důvodů. A to MFDF naplňuje způsobem v Jihlavě málo vídaným.

Jsem aktivním sportovcem, ale představa státní vlajky lemované siluetami běžců mi připadá nevkusná. Útlý trychtýř vklíněný do vlajky ve spojení s filmovým festivalem mi připadá milý a (opět můj názor, který nikomu nevnucuji) v grafickém řešení této vlajky je více nápadu a vtipu než ve všech pořadech Petra Novotného vysílaných na Nově za poslední rok dohromady.

Poslední zajímavý moment skýtají obyvatelé města, kteří překvapeně zvedli oči vzhůru a na vlajce v říjnu tradičně vyvěšované spatřili jakýsi podivný proužek. Těžko jim může mít někdo za zlé, že je to zpočátku vyděsilo. Ale možná, že v klidu domova si mohli nechat vše projít hlavou, sesbírat  informace a popřemýšlet. Mnozí tak zřejmě učinili.

Úcta ke státním symbolům samozřejmě není věcí, kterou by bylo radno zlehčovat. Ale posvátná nedotknutelnost hájená se smrtelnou vážností by mohla mít blíž k modlám a fetišismu než k přístupu civilizovaného člověka jednadvacátého století. Nerad bych, aby si někdo vyložil má slova tak, že kdo nesouhlasí se mnou, jde oproti mně. Řada lidí může mít své důvody proč se jim vlajková výzdoba nelíbí, což je naprosto legitimní.

Chtěl jsem jenom poukázat na to, že v každé době se v každé  společnosti formuje určitá část populace, která bude bojovat jako o život proti každému novému nápadu. Trochu se bojím, jestli ti největší křiklouni nejsou přesně ti, kteří by před třiaosmdesáti lety stejně vehementně hájili starou dobrou rakouskou orlici. Československo už téměř devět let neexistuje a nám by možná někdy prospělo trochu více nadhledu a smyslu pro humor.

Sečteno a podtrženo - jsem rád, že mohu své názory vyjádřit, a jsem rád, že se mnou mnoho lidí nemusí souhlasit. To je, zaplaťpánbůh, demokracie!

27.10.2001 Eman Hurych, Jihlava
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz