Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravda nikoho nezajímá, tvrdí spisovatelka Slavenka Drakulič

  1:50aktualizováno  1:50
Slavenka Drakulič (1949) je známá chorvatská spisovatelka a novinářka, která píše o hrůzách jugoslávské války i komunismu. Česky jí vyšly výborné eseje Ani mouše by neublížili, v nichž přiblížila charaktery válečných zločinců, a kniha Jak jsme přežili komunismus. Nedávno pobývala v Praze na pozvání Festivalu spisovatelů.

Slavenka Drakulič | foto: Archiv Festivalu spisovatelů

Chorvatsko je chápáno především jako atraktivní turistická lokalita. Jak svou zemi vnímají Chorvaté?
Asi nejsem ta správná osoba, jelikož jsem byla k Chorvatsku vždy velmi kritická. Jako optimistka byste se utěšovala, že Chorvatsko za pár let vstoupí do Evropské unie, přijde kapitál a víc práce. Příroda nám nadělila fantastický potenciál, nepotřebujeme produkovat víc než turismus. Jako pesimistka byste viděla, že stále nefunguje skutečná demokracie, je to pouhá forma, potýkáme se například s vysokou korupcí. A lidská práva? Srbský problém je sice vyřešen, uprchlíci se vracejí, ale nedostávají zpátky své majetky. Je to jako zpola dopečený koláč.

Jak živá zůstává v chorvatském vědomí nedávná válka?
Navenek jsme zapomněli – každý, jak nejdříve to šlo. Heslo doby je za minulostí udělat tlustou čáru a očekávat zítřky. Myslím, že to má kořeny v poválečném zapomínání. O druhé světové válce jsme se ve škole učili jen jednu verzi: neříkalo se, že to v Chorvatsku nebyla jen válka antifašistická, komunistická. Byla to občanská válka. Chorvatsko bylo fašistickým státem rozděleným na dvě poloviny: na fašistické ustašovce a ty, kteří proti nim bojovali. Zločiny se děly na obou stranách. To dlouholeté mlčení se promítlo i do války 90. let – nebylo jasné, jak se vlastně stala, jak je možné, že lze tak snadno manipulovat národním vědomím. Proč je najednou v pořádku pocházet z ustašovské rodiny. Měli bychom se umět postavit své minulosti a svým válkám.

Proč se Chorvaté nechtějí vracet k minulosti?
Chorvaté se stali počátkem 90. let přesvědčenými nacionalisty. Ve válce se nejen bránili, ale také se angažovali v Bosně, v Hercegovině měli své koncentráky pro Muslimy. Náš problém je konkrétní: váleční zločinci, kteří jsou i nadále oslavováni jako hrdinové. Existence Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii byla problematická, protože Chorvatsko si nechtělo připustit, že by mělo koho soudit. Jak může být souzen někdo, kdo bránil Chorvatsko proti srbským útokům?

Můžete jako novinářka napsat pravdu?
Paradox je, že na pravdě nezáleží. Můžete ji napsat, ale nikoho nezajímá. Lidé odpovědní za zločiny budou stále sedět v parlamentu. Dokládá to, jak malý vliv má veřejné mínění a média na rozhodování parlamentu, jak málo demokratickou jsme zemí.

Napsala jste knihu o válečných zločincích. Jak se z lidí stávají?
To byla i má otázka. Napsala jsem tři knihy o válce: v jedné píšu o tom, jak začala, druhá románově popisovala osudy muslimských žen v Bosně, ve třetí jsem se snažila zachytit různé typy zločinců. Nejjednodušší odpověď je, že to jsou monstra, šílenci, defekt přírody. Je však mnohem těžší si připustit, že by v určité situaci mohl stejně zabíjet můj otec, bratr, syn... Myslím, že jsme schopni dobra i zla a záleží na okolnostech, jak se zachováme.

Za jugoslávské války jste byla velmi očerňována. Proč?
Byla jsem velmi kritická k nacionalistické, proválečné vládě Franja Tudjmana v době, kdy vládla všeobecná euforie z nového státu. Kdybych byla Srbka, mávli by rukou – nemá nás ráda. Ale já jsem byla Chorvatka. Byli jsme skupina spisovatelů a novinářů, přišli jsme o práci, označovali nás za zrádce. Řeknu jen jedno: bylo to velmi nepříjemné období. Tohle embargo, nebo jak to nazvat, trvalo snad deset let. Okolnost, že píšu do zahraničních novin a publikuji v cizině, mi jen přitížila. Dokonce i dnes mě někteří považují za zrádkyni, ale musím podotknout, že velké nakladatelství nyní vydává mé souborné dílo a má poslední kniha se stala bestsellerem.

Považujete se více za novinářku, nebo za spisovatelku?
Je to tak napůl, napsala jsem pět beletristických knih a pět publicistických. Miluji novinářskou práci, ale literatura dokáže mít silnější účinek. Kdybych měla své dvě profese propojit, řekla bych, že píšu o lidském utrpení, bolesti. To je mé věčné téma.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz