Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přátelé Zeleného údolí se znovu vrátili

  22:53aktualizováno  22:53
O s t r a v a - Od poslední reprízy v roce 1992 vrací na televizní obrazovky České televize proslulý seriál Přátelé Zeleného údolí. S dobrodružstvími městského chlapce Pavla, hajného Horyny, psa Halušky a jejich přátel se budou moci diváci setkávat každou sobotu po osmnácté hodině na prvním programu České televize.
Archivní snímky zaplavila velká voda
"Vysílání v roce 1992 mohlo však být i uvedením posledním. Filmový pás se seriálem byl totiž spolu s ostatními archivními snímky ostravského studia zaplaven při povodních v roce 1997. Naštěstí byl však již předtím přepsán také na kazetu Betacam," uvedla Marta Svozilová z České televize. Archiv těchto nosičů se totiž nachází na jiném místě než areál, který byl zaplaven.

Scénáristou dnes již legendárního seriálu pro děti, který pomáhá objevit a přiblížit přírodu "českých luhů a hájů", je Jaroslav Müller, autor známých cyklů Lovy beze zbraní a Po loveckých stezkách. Dvanáct dílů Přátel Zeleného údolí, z nichž každý je samostatným příběhem, psal téměř rok.

Téměř půl roku trvaly obhlídky terénu. Seriál se točil v letech 1979 - 1980 v údolí Velký Lipový v Beskydech a premiéru v tehdejší Československé televizi měl už před drahnými lety - 14. března 1981.

Na začátku byly Lovy beze zbraní
Na režii známého seriálu se podílel František Mudra a Vojtěch Skopal. "Nápad udělat seriál z přírody vlastně začal v roce 1957, když jsem se seznámil s Jaroslavem Müllerem, který v té době nastoupil jako redaktor do ostravské televize. Začalo to seriálem Lovy beze zbraní, který jsme vysílali od roku 1962 až do roku 1983, tedy plných dvacet let," vzpomenul režisér Jaroslav Mudra, který se k hranému seriálu dostal poté, co v sedmdesátých letech natočil dvaačtyřicetidílný seriál Po loveckých stezkách.

A jak vidí režisér seriál z odstupu dvaceti let?
"Hlavním motivem seriálu je záchrana Zeleného údolí - dnes velmi aktuální; stavba dálnic se ostatně i dnes dostává do konfliktu s ekologií. Když se dívám na seriál z odstupu dvaceti let, divím se, že jsme ho vůbec za tehdy daných podmínek natočili," dodal režisér, který si musel poradit nejen s obtížným natáčením  plaché divoké zvěře, ale takék se špatným autoparkem, hlučnou kamerou, takže kameraman Ivo Popek musel být při natáčení v interiéru zabalen dokonce v peřině.

Avšak tvůrce čekaly i další překážky, ke kterým patřily třeba sněhová vánice nebo požár v líhni.

Kameraman měl plné ruce práce
Pro kameramana Ivo Popka byl seriál zatěžkávací zkouškou. "Z hlediska kameramanského byl seriál víc než náročný. A to hlavně proto, že, bez konzultace s tvůrci, byla zvolena laciná technologie.  Natáčení na inverzní materiál, s nepravidelnou kontrolou denních prací, vyvolávaných jednorázově vždy až za dlouhé časové období v  laboratořích  na Barrandově, kladlo vskutku značné nároky na nervovou soustavu. Koneckonců, při natáčení tohoto seriálu jsem opět začal kouřit a trvalo mně další tři roky, než jsem zase přestal...," vzpomenul.

Navíc pro kameramana Ivo Popka to byla první samostatná práce v oblasti hrané tvorby. "Pracoval jsem později na řadě hraných projektů nejrůznějších žánrů. Nové byly kvalitnější, některé i vysoce oceněny na mezinárodních festivalech, žádný z nich ale nebyl tak divácky úspěšný a populární jako Přátelé Zeleného údolí," domnívá se kameraman.

Vlado Müller měl charisma, tvrdí představitel dětské role
A jak vidí seriál po letech představitel hlavní "malé" role kluka Tomáše Koutného Martin Čížek z Ostravy? "Děti pro svůj zdravý vývoj určitě potřebují své vzory, někoho, ke komu by mohly vzhlížet, s kým by se mohly pozitivně identifikovat, a pro mě byl bezesporu Vlado Müller jedním z nich. Byl to nesmírně charismatický, dobrosrdečný člověk, který mi v životě hodně pomohl."

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz