Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přátelé Zeleného údolí se znovu vrátili

  22:53aktualizováno  22:53
O s t r a v a - Od poslední reprízy v roce 1992 vrací na televizní obrazovky České televize proslulý seriál Přátelé Zeleného údolí. S dobrodružstvími městského chlapce Pavla, hajného Horyny, psa Halušky a jejich přátel se budou moci diváci setkávat každou sobotu po osmnácté hodině na prvním programu České televize.
Archivní snímky zaplavila velká voda
"Vysílání v roce 1992 mohlo však být i uvedením posledním. Filmový pás se seriálem byl totiž spolu s ostatními archivními snímky ostravského studia zaplaven při povodních v roce 1997. Naštěstí byl však již předtím přepsán také na kazetu Betacam," uvedla Marta Svozilová z České televize. Archiv těchto nosičů se totiž nachází na jiném místě než areál, který byl zaplaven.

Scénáristou dnes již legendárního seriálu pro děti, který pomáhá objevit a přiblížit přírodu "českých luhů a hájů", je Jaroslav Müller, autor známých cyklů Lovy beze zbraní a Po loveckých stezkách. Dvanáct dílů Přátel Zeleného údolí, z nichž každý je samostatným příběhem, psal téměř rok.

Téměř půl roku trvaly obhlídky terénu. Seriál se točil v letech 1979 - 1980 v údolí Velký Lipový v Beskydech a premiéru v tehdejší Československé televizi měl už před drahnými lety - 14. března 1981.

Na začátku byly Lovy beze zbraní
Na režii známého seriálu se podílel František Mudra a Vojtěch Skopal. "Nápad udělat seriál z přírody vlastně začal v roce 1957, když jsem se seznámil s Jaroslavem Müllerem, který v té době nastoupil jako redaktor do ostravské televize. Začalo to seriálem Lovy beze zbraní, který jsme vysílali od roku 1962 až do roku 1983, tedy plných dvacet let," vzpomenul režisér Jaroslav Mudra, který se k hranému seriálu dostal poté, co v sedmdesátých letech natočil dvaačtyřicetidílný seriál Po loveckých stezkách.

A jak vidí režisér seriál z odstupu dvaceti let?
"Hlavním motivem seriálu je záchrana Zeleného údolí - dnes velmi aktuální; stavba dálnic se ostatně i dnes dostává do konfliktu s ekologií. Když se dívám na seriál z odstupu dvaceti let, divím se, že jsme ho vůbec za tehdy daných podmínek natočili," dodal režisér, který si musel poradit nejen s obtížným natáčením  plaché divoké zvěře, ale takék se špatným autoparkem, hlučnou kamerou, takže kameraman Ivo Popek musel být při natáčení v interiéru zabalen dokonce v peřině.

Avšak tvůrce čekaly i další překážky, ke kterým patřily třeba sněhová vánice nebo požár v líhni.

Kameraman měl plné ruce práce
Pro kameramana Ivo Popka byl seriál zatěžkávací zkouškou. "Z hlediska kameramanského byl seriál víc než náročný. A to hlavně proto, že, bez konzultace s tvůrci, byla zvolena laciná technologie.  Natáčení na inverzní materiál, s nepravidelnou kontrolou denních prací, vyvolávaných jednorázově vždy až za dlouhé časové období v  laboratořích  na Barrandově, kladlo vskutku značné nároky na nervovou soustavu. Koneckonců, při natáčení tohoto seriálu jsem opět začal kouřit a trvalo mně další tři roky, než jsem zase přestal...," vzpomenul.

Navíc pro kameramana Ivo Popka to byla první samostatná práce v oblasti hrané tvorby. "Pracoval jsem později na řadě hraných projektů nejrůznějších žánrů. Nové byly kvalitnější, některé i vysoce oceněny na mezinárodních festivalech, žádný z nich ale nebyl tak divácky úspěšný a populární jako Přátelé Zeleného údolí," domnívá se kameraman.

Vlado Müller měl charisma, tvrdí představitel dětské role
A jak vidí seriál po letech představitel hlavní "malé" role kluka Tomáše Koutného Martin Čížek z Ostravy? "Děti pro svůj zdravý vývoj určitě potřebují své vzory, někoho, ke komu by mohly vzhlížet, s kým by se mohly pozitivně identifikovat, a pro mě byl bezesporu Vlado Müller jedním z nich. Byl to nesmírně charismatický, dobrosrdečný člověk, který mi v životě hodně pomohl."

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz