Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha vyhlásila nové kulturní granty, hrozí další spory

  17:23aktualizováno  17:23
Hlavní město vyhlásilo kulturní granty pro příští rok. Návrh schválili pražští zastupitelé. Vyhlášení grantů se zpozdilo kvůli právním posudkům, ale i tak podle radního Milana Richtra hrozí spory.

Pražský radní Milan Richter | foto: Jiří Koťátko

Město nebude pro rok 2009 uplatňovat dotaci na vstupenku, která letos vyvolala několikaměsíční protesty části kulturní obce. Budou vyhlášeny pouze jednoleté granty. Systém bude platit jen pro příští rok, od roku 2010 už by měl fungovat nový dotační systém.

Granty budou udělovány na jednorázové umělecké a kulturní projekty i na kontinuální činnost uměleckých a kulturních subjektů. Kulturní organizace si budou moci požádat o příspěvek v šesti oborech. Žádosti o grant bude magistrát přijímat do 24. listopadu.

O dotaci se mohou ucházet jak neziskové organizace, tak podnikatelé v kultuře bez ohledu na právní formu. Granty budou ale hradit nejvýše 70 procent uznatelných nákladů projektu a budou poskytovány maximálně do výše vyrovnaného rozpočtu, aby žadatelé nemohli mít díky grantu zisk.

Žádosti o granty bude posuzovat komise, jejíž složení navrhne poradní sbor primátora. Hodnotit je budou nově ve dvou kolech a zapojeno bude více expertů. Dvoukolové hodnocení by mělo zajistit větší transparentnost. Poradní sbor už dříve navrhl, aby se předsedou grantové komise stal radní Richter, ten ale nabídku odmítl.

Zásady pro poskytování kulturních grantů na příští rok navrhl poradní sbor primátora už na konci září. Podle Richtera ale bylo potřeba k zásadám vypracovat právní posudky. "Z hlediska právníků není systém optimální. Existují pochybnosti, že by mohl město vystavit soudním sporům," míní Richter.

Zásady totiž vychází ze systému platného před rokem 2008, než byla zavedena dotace na prodanou vstupenku. Tento systém už dříve napadl majitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl, považoval ho za nespravedlivý.

Vyhlášení grantů neprojednala městská rada, zastupitelé tisk dostali až tento týden. Někteří to také kritizovali. "Nestihli jsme se s materiálem seznámit," stěžoval si zastupitel Jan Slezák (ČSSD). Přesto radní Richter chtěl, aby zastupitelé materiál schválili. Pokud by byl o měsíc odložen, žadatelé o grant by nedostali peníze včas.

Proti kulturní politice magistrátu na jaře protestovala část kulturní obce. Přes 30 tisíc lidí podepsalo petici Za Prahu kulturní, která požadovala změnu v systému grantů, především jejich transparentní podmínky a rozlišení podpory neziskového sektoru a podnikatelů v kultuře. Poradní sbor zatím podle Richtera nebyl schopen oddělit ziskový a neziskový sektor a najít řešení, které by se mohlo aplikovat dlouhodobě.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz