Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha vyhlásila nové kulturní granty, hrozí další spory

  17:23aktualizováno  17:23
Hlavní město vyhlásilo kulturní granty pro příští rok. Návrh schválili pražští zastupitelé. Vyhlášení grantů se zpozdilo kvůli právním posudkům, ale i tak podle radního Milana Richtra hrozí spory.

Pražský radní Milan Richter | foto: Jiří Koťátko

Město nebude pro rok 2009 uplatňovat dotaci na vstupenku, která letos vyvolala několikaměsíční protesty části kulturní obce. Budou vyhlášeny pouze jednoleté granty. Systém bude platit jen pro příští rok, od roku 2010 už by měl fungovat nový dotační systém.

Granty budou udělovány na jednorázové umělecké a kulturní projekty i na kontinuální činnost uměleckých a kulturních subjektů. Kulturní organizace si budou moci požádat o příspěvek v šesti oborech. Žádosti o grant bude magistrát přijímat do 24. listopadu.

O dotaci se mohou ucházet jak neziskové organizace, tak podnikatelé v kultuře bez ohledu na právní formu. Granty budou ale hradit nejvýše 70 procent uznatelných nákladů projektu a budou poskytovány maximálně do výše vyrovnaného rozpočtu, aby žadatelé nemohli mít díky grantu zisk.

Žádosti o granty bude posuzovat komise, jejíž složení navrhne poradní sbor primátora. Hodnotit je budou nově ve dvou kolech a zapojeno bude více expertů. Dvoukolové hodnocení by mělo zajistit větší transparentnost. Poradní sbor už dříve navrhl, aby se předsedou grantové komise stal radní Richter, ten ale nabídku odmítl.

Zásady pro poskytování kulturních grantů na příští rok navrhl poradní sbor primátora už na konci září. Podle Richtera ale bylo potřeba k zásadám vypracovat právní posudky. "Z hlediska právníků není systém optimální. Existují pochybnosti, že by mohl město vystavit soudním sporům," míní Richter.

Zásady totiž vychází ze systému platného před rokem 2008, než byla zavedena dotace na prodanou vstupenku. Tento systém už dříve napadl majitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl, považoval ho za nespravedlivý.

Vyhlášení grantů neprojednala městská rada, zastupitelé tisk dostali až tento týden. Někteří to také kritizovali. "Nestihli jsme se s materiálem seznámit," stěžoval si zastupitel Jan Slezák (ČSSD). Přesto radní Richter chtěl, aby zastupitelé materiál schválili. Pokud by byl o měsíc odložen, žadatelé o grant by nedostali peníze včas.

Proti kulturní politice magistrátu na jaře protestovala část kulturní obce. Přes 30 tisíc lidí podepsalo petici Za Prahu kulturní, která požadovala změnu v systému grantů, především jejich transparentní podmínky a rozlišení podpory neziskového sektoru a podnikatelů v kultuře. Poradní sbor zatím podle Richtera nebyl schopen oddělit ziskový a neziskový sektor a najít řešení, které by se mohlo aplikovat dlouhodobě.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Najdete na iDNES.cz