Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha je všech muzikálů ráj

  10:01aktualizováno  10:01
Záliba tuzemských producentů v muzikálech dosáhla rozměrů, které z Prahy v tomto směru učinily raritu i v mezinárodním měřítku. Další dávka nových muzikálů bude o přízeň publika usilovat v příštích měsících. Jen během měsíce září uvedla tuzemská divadla tři muzikálové premiéry. "V Praze se nyní uvádí jedenadvacet muzikálů, což je světová rarita. V Londýně momentálně hrají sedmnáct muzikálů, ve Vídni dokonce jenom dva," vypočítává šéfredaktor odborného webu o muzikálech Jakub Zahradník, který hudební divadlo provozoval i aktivně - jako producent.

Víc diváků než na fotbal

Podle údajů, které má Zahradník k dispozici, usedne v hlavním městě denně do muzikálových sálů přes čtyři tisíce diváků, tedy víc, než přijde na běžný fotbalový nebo hokejový zápas. Toto číslo však považují producenti za maximum - více lidí už na muzikál za den nepřijde. A třeba také dodat, že do těchto počtů se promítá věrné publikum Karlínského Divadla a Divadla na Fidlovačce. Ta uvádějí více muzikálů na repertoárové, a nikoli na sériové bázi, kdy se hraje den za dnem právě jen jeden kus.

Kolik diváků kdo získá, to závisí na chytré marketingové strategii a na investicích. "Základní problém českých muzikálů není ani tolik umělecká kvalita, ale neprofesionalita většiny produkcí. Základní podmínky této branže jsou, že musíte mít skvěle zvládnutý systém předprodeje, autobusové výjezdy pro mimopražské diváky, účinnou reklamní kampaň, fungující public relation a samozřejmostí je účast hvězd. V tom je český divák specifický. Nechodí na tituly, ale na tváře," vypočítává Jakub Zahradník. Skutečně úspěšné produkce se podle něj dají spočítat na prstech jedné ruky - řadí sem především tvůrce Johanky z Arku, Monte Crista a Hamleta. Tyto muzikály se také chlubí vysokými počty repríz a vyprodanými sály. Ostatní producentské týmy považují většinou návštěvnost za interní informace.

Nezkušenost producentů také vězí za tím, proč "levnější" muzikály vznikají jako houby po dešti, kdežto výpravný Monte Cristo je jen jeden. "Ostatní se nemohou vydat takto nákladnou cestou, protože tuší, že by prodělali. Produkce Monte Crista si již své schopnosti vyzkoušela na veleúspěšném Drakulovi," říká Zahradník.

Nicméně silná konkurence Monte Cristovi se chystá - společnost Cleopatra Musical připravuje muzikál Kleopatra, jehož náklady půjdou do desítek milionů. Do výdajů na Kleopatru je však třeba nutné zahrnout investice do nového divadla v centru Prahy. Budoucí divadlo Broadway, kde se Kleopatra bude uvádět, vznikne z bývalého kina Sevastopol. Přestože se zdá, že je v Praze přemuzikálováno, producenti si stěžují na nedostatek středně velkých sálů v centru města. Kongresové centrum, Divadlo Milénium nebo Spirála leží mimo centrum, Ta Fantastika, Kalich nebo Divadlo J. Grossmana jsou zase sály s kapacitou okolo čtyř stovek diváků. Situaci by mohlo vyřešit Divadlo U Hybernů, jehož rekonstrukce se ovšem protahuje.

Češi Čechům

Ať jsou však limity finanční, marketingové či prostorové, na množství připravovaných muzikálů se to nezdá mít velký vliv. Kromě zmíněné Kleopatry, jejíž premiéra je stanovena na únor 2002, jsou ve stadiu zrodu muzikály Olympic (premiéra v březnu), ale také Tři mušketýři, Excalibur nebo Galileo - byť tyto tituly jsou zatím ve fázi prvotních příprav.

Český muzikál podléhá poptávce publika. Tvůrci si vybírají atraktivní témata buď ze života slavných osobností, anebo adaptují známá literární díla. Mezi plánovanými kusy je pouze jediný převzatý muzikál, Hříšný tanec. Nemalou měrou se na vzniku českých děl podílí i fakt, že autorská práva na světový muzikál jsou drahá.

"Češi chtějí své původní muzikály v češtině, anglicky uváděné tituly propadly. Témata zdejších muzikálů ovšem nejsou jinak výjimečná. Uvádět známé příběhy je celosvětový trend. Ve světě existuje několik Johanek nebo Draculů. Ani revue ze života slavné skupiny není nezvyklá - hraje se o Elvisovi nebo Buddy Hollym. Lidé prostě nedají peníze za něco, o čem nevědí, jak dopadne," myslí si muzikálový znalec Jakub Zahradník.

Daniel Hůlka na koncertě Králové muzikálu v opeře.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

Jaroslav Březina (v popředí) v titulní úloze Janáčkovy opery Výlety páně...

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz