Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha je všech muzikálů ráj

  10:01aktualizováno  10:01
Záliba tuzemských producentů v muzikálech dosáhla rozměrů, které z Prahy v tomto směru učinily raritu i v mezinárodním měřítku. Další dávka nových muzikálů bude o přízeň publika usilovat v příštích měsících. Jen během měsíce září uvedla tuzemská divadla tři muzikálové premiéry. "V Praze se nyní uvádí jedenadvacet muzikálů, což je světová rarita. V Londýně momentálně hrají sedmnáct muzikálů, ve Vídni dokonce jenom dva," vypočítává šéfredaktor odborného webu o muzikálech Jakub Zahradník, který hudební divadlo provozoval i aktivně - jako producent.

Víc diváků než na fotbal

Podle údajů, které má Zahradník k dispozici, usedne v hlavním městě denně do muzikálových sálů přes čtyři tisíce diváků, tedy víc, než přijde na běžný fotbalový nebo hokejový zápas. Toto číslo však považují producenti za maximum - více lidí už na muzikál za den nepřijde. A třeba také dodat, že do těchto počtů se promítá věrné publikum Karlínského Divadla a Divadla na Fidlovačce. Ta uvádějí více muzikálů na repertoárové, a nikoli na sériové bázi, kdy se hraje den za dnem právě jen jeden kus.

Kolik diváků kdo získá, to závisí na chytré marketingové strategii a na investicích. "Základní problém českých muzikálů není ani tolik umělecká kvalita, ale neprofesionalita většiny produkcí. Základní podmínky této branže jsou, že musíte mít skvěle zvládnutý systém předprodeje, autobusové výjezdy pro mimopražské diváky, účinnou reklamní kampaň, fungující public relation a samozřejmostí je účast hvězd. V tom je český divák specifický. Nechodí na tituly, ale na tváře," vypočítává Jakub Zahradník. Skutečně úspěšné produkce se podle něj dají spočítat na prstech jedné ruky - řadí sem především tvůrce Johanky z Arku, Monte Crista a Hamleta. Tyto muzikály se také chlubí vysokými počty repríz a vyprodanými sály. Ostatní producentské týmy považují většinou návštěvnost za interní informace.

Nezkušenost producentů také vězí za tím, proč "levnější" muzikály vznikají jako houby po dešti, kdežto výpravný Monte Cristo je jen jeden. "Ostatní se nemohou vydat takto nákladnou cestou, protože tuší, že by prodělali. Produkce Monte Crista si již své schopnosti vyzkoušela na veleúspěšném Drakulovi," říká Zahradník.

Nicméně silná konkurence Monte Cristovi se chystá - společnost Cleopatra Musical připravuje muzikál Kleopatra, jehož náklady půjdou do desítek milionů. Do výdajů na Kleopatru je však třeba nutné zahrnout investice do nového divadla v centru Prahy. Budoucí divadlo Broadway, kde se Kleopatra bude uvádět, vznikne z bývalého kina Sevastopol. Přestože se zdá, že je v Praze přemuzikálováno, producenti si stěžují na nedostatek středně velkých sálů v centru města. Kongresové centrum, Divadlo Milénium nebo Spirála leží mimo centrum, Ta Fantastika, Kalich nebo Divadlo J. Grossmana jsou zase sály s kapacitou okolo čtyř stovek diváků. Situaci by mohlo vyřešit Divadlo U Hybernů, jehož rekonstrukce se ovšem protahuje.

Češi Čechům

Ať jsou však limity finanční, marketingové či prostorové, na množství připravovaných muzikálů se to nezdá mít velký vliv. Kromě zmíněné Kleopatry, jejíž premiéra je stanovena na únor 2002, jsou ve stadiu zrodu muzikály Olympic (premiéra v březnu), ale také Tři mušketýři, Excalibur nebo Galileo - byť tyto tituly jsou zatím ve fázi prvotních příprav.

Český muzikál podléhá poptávce publika. Tvůrci si vybírají atraktivní témata buď ze života slavných osobností, anebo adaptují známá literární díla. Mezi plánovanými kusy je pouze jediný převzatý muzikál, Hříšný tanec. Nemalou měrou se na vzniku českých děl podílí i fakt, že autorská práva na světový muzikál jsou drahá.

"Češi chtějí své původní muzikály v češtině, anglicky uváděné tituly propadly. Témata zdejších muzikálů ovšem nejsou jinak výjimečná. Uvádět známé příběhy je celosvětový trend. Ve světě existuje několik Johanek nebo Draculů. Ani revue ze života slavné skupiny není nezvyklá - hraje se o Elvisovi nebo Buddy Hollym. Lidé prostě nedají peníze za něco, o čem nevědí, jak dopadne," myslí si muzikálový znalec Jakub Zahradník.

Daniel Hůlka na koncertě Králové muzikálu v opeře.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Najdete na iDNES.cz