Nejslavnější poštovní známka - modrý mauritius | foto: Profimedia.cz

Praha bude střežit největší poštovní poklad, dorazí modrý mauritius

  • 29
Zřejmě nejslavnější známka světa, modrý mauritius, dorazí v září do Prahy. Bude součástí expozice britské královské sbírky na filatelistické výstavě Praga 2008. Podle zástupců České pošty budou sbírky ze 61 zemí pojištěny na miliardu korun.

. MAURITIUS

Známka v modré barvě s předtištěnou hodnotou 2 pence byla vydána 20. září 1847 na ostrově Mauricius - stejně jako její červená (filatelisty taktéž označovaná jako oranžová) o penny levnější verze. Dvojice kolekcí poštovních kolků se stala raritou díky tomu, že se jednalo o vůbec první známky britské koloniální říše mimo Velkou Británii. Tam byly první známky vydány již v roce 1840. Mauritia navrhl Joseph Barnard (1816-1865).

Českou premiéru má modrý mauritius už za sebou. Před třemi lety si jej mohli prohlédnout návštěvníci výstavy poštovních známek Brno 2005. "Jsou to tytéž exempláře, které byly do vaší republiky naposled zapůjčeny na pražskou výstavu v roce 1978," uvedl tehdy správce královské filatelistické sbírky Michael Sefi.

V Průmyslovém paláci pražského Výstaviště, kde se výstava Praga 208 bude konat, vznikne pro unikátní ukázky z britské královské sbírky zvláštní Dvorana slávy. Vedle modrého mauritia bude k vidění i mauritius v červeném provedení. "Ten bude vystaven na dopise, který byl s pozvánkou na maškarní bál zaslán v září roku 1847," řekl pro iDNES.cz předseda organizačního výboru výstavy Praga 2008 Vít Vaníček.

Exponáty z královské sbírky přiveze speciální kurýr, který soubor doprovází na cestách po světě. "Na bezpečnost známek bude dbát policie, speciální ochranka a elektronický systém," řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Podle posledních informací z filatelistických svazů se dochovalo 26 kusů obou typů mauritia.

Dalším lákadlem zůstane i černá jednopencovka, která byla v době svého vydání, v roce 1840, první nalepovací známkou světa.

Osmedesátiblok modrých MerkurůNejvětší vystavovanou raritou českého Poštovního muzea bude osmdesátiblok modrých merkurů, který opouští trezor jen ve výjimečných případech. Naposledy jej v roce 2006, kdy je Poštovní muzeum představilo na elitním klubu filatelistů v Monte Carlu, viděly oči největších boháčů světa.

Nabídky na koupi byly, ale padly zbytečně. "Merkury jsou ve vlastnictví České pošty, tedy státu, a nikdo se k jejich prodeji nechystá," dodal Mravinac.

Doručte si poštu horkovzdušným balonem
Výstava se uskuteční od 12. do 14. září. Na 2 000 výstavních rámů zaplní 528 soutěžních souborů. Soutěžit budou ve čtyřech třídách. Podmínkou účasti bylo ocenění exponátů na mezinárodní akci v posledních deseti letech, tedy v době od poslední výstavy Praga 1998.

OD PENNY KE DVĚMA PENCÍM

Akci bude doprovázet 11. ročník mezinárodního veletrhu Sběratel a nově také virtuální svět známek Exponet, který na počítačích nabídne i ty známky, které se do Prahy nedostaly. Součástí výstavy bude dětská pošta, přeprava zásilek horkovzdušným balonem nebo historickým dostavníkem. Ženy a děti budou mít vstup zdarma, jednodenní vstupné bude 80 korun, permanentka vyjde na 200 Kč.

. Známky v Praze

První celosvětová výstava známek se konala v Praze v roce 1962. Postupně se k Praze připojovala další města, jako je Londýn, Paříž, Vídeň, Washington, Peking nebo Tokio. Od roku 1968 se výstava koná v Praze pravidelně vždy po deseti letech.

,