Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pracuji průběžně, není kam spěchat

aktualizováno 
V padesáti by se člověk neměl moc ohlížet dozadu, ale nabrat další, nevím už kolikátý dech, říká zpěvák Pavol Hammel. Jubileum nedávno oslavil vydáním retrospektivního čtyřalba a také koncerty se skupinou Prúdy. Tu dnes přiveze do pražského Lucerna Music Baru.
Deska Zvoňte, zvonky, kterou jste s Prúdy vydali v roce 1969, je slovenským Seržantem Pepřem. Hrála přitom roli beatlesovská náhoda, že se Hammel, Boris Filan a spol.
potkali v ten správný okamžik?

Byla to náhoda, ale když ji člověk nehledá a nepracuje na ní, tak nepřijde. S Filanem jsme spolužáci od třetí třídy, i to je asi náhoda.
Jsou to věci z odlišných období třeba Balada o smutnom Jánovi je z roku 1966, až potom jsme k ní přidávali další písně. Nevěřili jsme, že by naše první deska mohla mít takový dopad.

Skrz Prúdy potom prošlo hodně hudebníků.

Já jsem se téhle migraci muzikantů nikdy nebránil, dokonce jsem ji vyhledával. Potřeboval jsem nové podněty, hlavně od mladých hudebníků, a osvědčilo se mi to. Říkalo se, že v Prúdech hrál na Slovensku každý kromě Deža Ursinyho - nakonec si tam zahrál i on. Prúdy jsou ochranná známka pro sdružení hudebníků, kteří jsou ochotni udělat koncertní turné a jít se mnou do studia.
Například album Stretnutie s tichom nahrávala kompletní skupina Fermáta. A legrační je, že dnešní sestava Prúdů označovaná za legendární spolu v minulosti vůbec nehrála. František Griglák a Marian Varga se v Prúdech donedávna nesetkali.

Jiný spoluhráč, Fedor Frešo, napsal: Hammel všechny bouřky přežil a nikdy nehysterizoval. Souhlasíte?

Určitě. Udržet muzikanty v řekněme - tvořivé náladě je problém. Než aby vznikaly velké konflikty, radši jsem to vždycky rozpustil. Náš první rozchod s Vargou proběhl takříkajíc ku prospěchu československé muziky. Varga potom založil Collegium musicum. Ale nelituji žádného rozchodu. Vždyť všechno, co zůstalo z desky Zvoňte, zvonky, jsme s Vargou nějak využili, třeba v muzikálu Cyrano z predmestia nebo na desce Labutie piesne, která vyšla v roce 1993.
Současné sblížení starých Prúdů bych rád ukončil deskou - abychom pořád jen nevzpomínali.

Vždycky jste říkal, že vaše písničky nevznikají od stolu.
Píše lehce, přirozeně, nemá zpocené ruce od vzpírání tónů nebo těžkých témat, tvrdí Kamil Peteraj.

(smích) Lehkostí asi myslel nadhled. Nikdy jsem nebral příliš vážně sebe, kariéru ani slávu.

Byl jste k sobě tak kritický, nebo jste si jen nevěřil?

Uvědomoval jsem si, kde jsme žili. Dříve jsme mohli mít tři koncerty v bývalé NDR, čtyři v Polsku a potom jsme byli pět týdnů v Sovětském svazu. Co s tím? Bylo fajn, že doma nebo v Čechách mě lidi znali, jenže ve Vídni, kousek od Bratislavy, už o mně nikdo nevěděl. Když jsem si tohle uvědomil, zůstal jsem v klidu. To ovšem neznamená, že jsem se o muziku nestaral nebo že bych neměl jasno v tom, co chci dělat. Když lidé naši muziku akceptují, chodí na koncerty, mám ten nejlepší pocit. A mám důvod dál pracovat.

Co jste poslední tři čtyři roky dělal?

V roce 1995 jsem natočil album Unplugged, potom ještě titul Život je... Vycházejí mé vinylové desky na CD, ročně dva nebo tři tituly. To stačí. Pracuji průběžně, není kam spěchat.

Účastnil jste se politického vření na Slovensku?

Netajil jsem se tím, že jsem byl v opozici vůči vládnoucí garnituře HZDS. Na některých vystoupeních jsem pomáhal Slovenské demokratické koalici, i když bych se radši podobných akcí nezúčastňoval. Ale cítil jsem, že jde o hodně.

Co vás dnes dokáže rozzuřit?

Myslím, že už nic.Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz