Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prachy dělaj člověka, komedie pro tři lupiče

  12:21aktualizováno  12:21
Dannyho parťáci po česku. Tak si říká krimikomedie Prachy dělaj člověka, která právě míří do kin. Trio lupičů v ní hrají Tomáš Hanák, Ondřej Vetchý a Michal Suchánek.

Tomáš Hanák - Prachy dělaj člověka - Tomáš Hanák ve filmu Prachy dělaj člověka (2006) | foto: Bioscop

Všichni jsou zvědaví, nikdo ho ještě neviděl. Nový český film Prachy dělaj člověka se totiž dokončuje v Mnichově, odkud se „ještě horké“ přivezou i kopie pro kina - bude jich rekordních osmačtyřicet!

Ostatně nebude to jediná cesta, kterou lupičská komedie zažila, a také na rychlost a další unikáty si už zvykla.

Od Srí Lanky po Tunisko
Točit se začalo v dubnu na Srí Lance, kde se ústřední trio dobrodruhů - herci Tomáš Hanák, Ondřej Vetchý a Michal Suchánek - projelo na slonu.

„Je to snad jedno z největších dobrodružství mého života,“ řekl o natáčení Hanák. Vzápětí následoval další nevšední krok: výměna režiséra. V květnu nahradil začínajícího Jana Kulhavého zkušený Jiří Chlumský.

Léto zastihlo štáb na Staroměstském náměstí i na Vltavě, kde vznikaly scény povodní, pak se letělo do Tuniska, koncem července už se slavila dotočná a 28. září vtrhne snímek do kin.

„Nebýt nadšení herců, vůbec by to nešlo. Přijali ten film za svůj, dělají všechno, aby byl co nejlepší -a navíc ti tři kluci k sobě navzájem výborně ladí,“ slibuje producent Jan Nejedlý.

Další role připadly Marku Taclíkovi, kterému scénář předepsal tvrdou rvačku s Vetchým, Marku Vašutovi, jenž se představí v soudcovském taláru, a hlavní ženskou postavu vytvořila hrdinka Rodinných pout Renata Prokopová-Visnerová.

„Chovali se ke mně kavalírsky, prali se jen navzájem. Nemusela jsem se s nimi bát,“ popsala natáčení filmu, v němž zosobňuje „normální holku“. Což v tomto případě znamená, že se na zločinech osobně nepodílí. „Jen jim souhlasně přihlíží,“ prozradila herečka.

Pán zločinu v pozadí
Co vlastně české protějšky Dannyho parťáků provádějí? Ač také slibují zábavu, od svých amerických vzorů se v mnohém liší. To nejsou usměvaví profesionálové, kteří ve smokingu procházejí nejdražším kasinem, nýbrž tři dávní kamarádi na život a na smrt, kteří mají pocit, že jim společnost něco dluží. A chtějí to zpět - v penězích.

V mládí se spolu pokusili o útěk z totalitního Československa, ale neúspěšně. Místo emigrace na Západ přišla studená sprcha, pro jednoho z nich vězení. Po letech se sešli znovu v současné Praze a dají dohromady milionářský plán.

Jejich příběh rekonstruuje dvě největší české loupeže uplynulých let. Při první se pachatelům podařilo ukrást z pošty osmadvacet milionů korun, při druhé zmizelo z obrněného bankovního vozu sto padesát milionů korun.

Hrdinové filmu se přes noc stanou boháči, ale není jim to nic platné: nemohou utrácet, aniž by přivedli na svou stopu policii. „Sedí na balíku milionů a nemohou je použít. To jsou teprve pravá muka,“ vysvětluje autor scénáře Radek John, proč do děje vnesl zázemí mezinárodního zločinu. Bez jeho metod se tak obrovská suma dá jen stěží legalizovat.

Vychází přitom ze skutečné série přepadení obrněných vozů v celé západní Evropě, za níž pravděpodobně stojí „Pán zločinu“, hvězda podsvětí. John zmiňuje třeba šokující případ banky Paribas v Nice, kam se lupiči prokopali kanalizací v pátek večer, vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby vybrali sejfy.

Takže ani domácí loupež století nemůže nakonec vyloučit, že za ní stojí výhradně zlaté české ručičky. „Vše ukazuje ke zločineckému géniovi v pozadí. V jedné scéně dokonce uvidíme, jak se činí v zákulisí - nikým nepoznán a stále neobjeven,“ naznačuje John.

Krimikomedie Prachy dělaj člověka nezaútočí jen na kina. Vyjde také knižní podoba příběhu a soundtrack, který udělá radost hlavně příznivcům skupiny Clou. Ve filmu totiž zazní osm jejích písní včetně dvou původních.

Autoři: ,Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

DO KINA: Po čem touží čeští muži a jak začínali zdejší skejťáci

Táňa Pauhofová ve filmu Po čem muži touží

Ze čtyř novinek týdne jsou hned tři české, romantickou komedii Po čem muži touží doplňují dva domácí dokumenty....

RECENZE: Metalista spadl z nejvyšší sochy Ježíše a ztratil svou Tvář

Záběr z polského filmu Tvář

Berlinale vyznamenalo Tvář stříbrnou cenou, mnozí Poláci ji však obviňují ze zákeřné lži. Bizarní příběh inspirovaný...

VIDEO: I s dětmi zkusili utéct přes Berlínskou zeď v tajném Balónu

Trailer k filmu Balón

O nebezpečném útěku dvou rodin z tehdejší východoněmecké NDR, které se pokusily přeletět na Západ přes Berlínskou zeď,...

Najdete na iDNES.cz