Prachy dělaj člověka, komedie pro tři lupiče

  12:21aktualizováno  12:21
Dannyho parťáci po česku. Tak si říká krimikomedie Prachy dělaj člověka, která právě míří do kin. Trio lupičů v ní hrají Tomáš Hanák, Ondřej Vetchý a Michal Suchánek.

Tomáš Hanák - Prachy dělaj člověka - Tomáš Hanák ve filmu Prachy dělaj člověka (2006) | foto: Bioscop

Všichni jsou zvědaví, nikdo ho ještě neviděl. Nový český film Prachy dělaj člověka se totiž dokončuje v Mnichově, odkud se „ještě horké“ přivezou i kopie pro kina - bude jich rekordních osmačtyřicet!

Ostatně nebude to jediná cesta, kterou lupičská komedie zažila, a také na rychlost a další unikáty si už zvykla.

Od Srí Lanky po Tunisko
Točit se začalo v dubnu na Srí Lance, kde se ústřední trio dobrodruhů - herci Tomáš Hanák, Ondřej Vetchý a Michal Suchánek - projelo na slonu.

„Je to snad jedno z největších dobrodružství mého života,“ řekl o natáčení Hanák. Vzápětí následoval další nevšední krok: výměna režiséra. V květnu nahradil začínajícího Jana Kulhavého zkušený Jiří Chlumský.

Léto zastihlo štáb na Staroměstském náměstí i na Vltavě, kde vznikaly scény povodní, pak se letělo do Tuniska, koncem července už se slavila dotočná a 28. září vtrhne snímek do kin.

„Nebýt nadšení herců, vůbec by to nešlo. Přijali ten film za svůj, dělají všechno, aby byl co nejlepší -a navíc ti tři kluci k sobě navzájem výborně ladí,“ slibuje producent Jan Nejedlý.

Další role připadly Marku Taclíkovi, kterému scénář předepsal tvrdou rvačku s Vetchým, Marku Vašutovi, jenž se představí v soudcovském taláru, a hlavní ženskou postavu vytvořila hrdinka Rodinných pout Renata Prokopová-Visnerová.

„Chovali se ke mně kavalírsky, prali se jen navzájem. Nemusela jsem se s nimi bát,“ popsala natáčení filmu, v němž zosobňuje „normální holku“. Což v tomto případě znamená, že se na zločinech osobně nepodílí. „Jen jim souhlasně přihlíží,“ prozradila herečka.

Pán zločinu v pozadí
Co vlastně české protějšky Dannyho parťáků provádějí? Ač také slibují zábavu, od svých amerických vzorů se v mnohém liší. To nejsou usměvaví profesionálové, kteří ve smokingu procházejí nejdražším kasinem, nýbrž tři dávní kamarádi na život a na smrt, kteří mají pocit, že jim společnost něco dluží. A chtějí to zpět - v penězích.

V mládí se spolu pokusili o útěk z totalitního Československa, ale neúspěšně. Místo emigrace na Západ přišla studená sprcha, pro jednoho z nich vězení. Po letech se sešli znovu v současné Praze a dají dohromady milionářský plán.

Jejich příběh rekonstruuje dvě největší české loupeže uplynulých let. Při první se pachatelům podařilo ukrást z pošty osmadvacet milionů korun, při druhé zmizelo z obrněného bankovního vozu sto padesát milionů korun.

Hrdinové filmu se přes noc stanou boháči, ale není jim to nic platné: nemohou utrácet, aniž by přivedli na svou stopu policii. „Sedí na balíku milionů a nemohou je použít. To jsou teprve pravá muka,“ vysvětluje autor scénáře Radek John, proč do děje vnesl zázemí mezinárodního zločinu. Bez jeho metod se tak obrovská suma dá jen stěží legalizovat.

Vychází přitom ze skutečné série přepadení obrněných vozů v celé západní Evropě, za níž pravděpodobně stojí „Pán zločinu“, hvězda podsvětí. John zmiňuje třeba šokující případ banky Paribas v Nice, kam se lupiči prokopali kanalizací v pátek večer, vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby vybrali sejfy.

Takže ani domácí loupež století nemůže nakonec vyloučit, že za ní stojí výhradně zlaté české ručičky. „Vše ukazuje ke zločineckému géniovi v pozadí. V jedné scéně dokonce uvidíme, jak se činí v zákulisí - nikým nepoznán a stále neobjeven,“ naznačuje John.

Krimikomedie Prachy dělaj člověka nezaútočí jen na kina. Vyjde také knižní podoba příběhu a soundtrack, který udělá radost hlavně příznivcům skupiny Clou. Ve filmu totiž zazní osm jejích písní včetně dvou původních.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Vondráčková láká na dvacet nových písní, polovina nestojí za nic

Lucie Vondráčková

Jak skvělé by bylo, kdyby si Lucie Vondráčková do vší té mizérie zvratů v osobním životě mohla přečíst pochvalné...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

Czech Press Photo zná vítěze. Zaujala orangutanice i Babišův polibek

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Fotografií roku se v prestižní soutěži Czech Press Photo stal snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem. Jeho...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Hudební ceny iDNES.cz: vyberte nejoblíbenější zpěvačku, zpěváka a kapelu

Ilustrační snímek

Anketa popularity Český slavík se letos neuskuteční. I nadále však chceme vědět, kdo se těší přízni fanoušků,...

Další z rubriky

I bez Harryho Pottera mají druhá Fantastická zvířata 177 tisíc diváků

Záběr z filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Snímek Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny navázal na úspěch prvního dílu příběhu J.K. Rowlingové z kouzelnické...

Chtěl být rebel a utekl bez placení. Lukáš Pavlásek byl hostem Za scénou

český komik Lukáš Pavlásek v kulturním magazínu Za scénou

Láska k literatuře Lukáše Pavláska v mládí přivedla až na policejní stanici. Po vzoru svého hrdiny Jacka Kerouaca se...

RECENZE: Umění je hra, tvrdil. Ale vysvětlit hru znamená zabít ji

Z filmu Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

Místo na kulturním programu ČT art, kde nejspíše časem beztak zakotví, šel dokument Vratislav Effenberger aneb Lov na...

Najdete na iDNES.cz