Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prachař, Matonoha a dámy hrají ve vybydleném sídle Svazu žen „kafkárnu“

  15:23aktualizováno  15:23
Opuštěný starý dům v samém centru Prahy inspiroval scenáristu Egona Tobiáše a režiséra Jana Nebeského ke vzniku divadelního představení Příliš tichý nos. Mělo premiéru v úterý, v průběhu září bude šestkrát reprízováno.

Z představení Příliš tichý nos | foto: Smart Communication

Příliš tichý nos je koláž divadelních výstupů, kabaretních čísel a improvizací, odkazující k literární tvorbě Franze Kafky i absurdních dramatiků a odehrává se v domě v Nekázance. Projekt kategorie site-specific vznikl v rámci Pražského Quadriennale pod heslem KUNSTernace – "resuscitace polomrtvého domu uměleckým šokem".

Pro Nebeského jde o první režii, kdy opouští tradiční jeviště a vydává se mimo divadelní prostor. Pro inscenaci si vybral Lucii Trmíkovou, Petru Lustigovou, Davida Prachaře a Tomáše Matonohu, herce, kteří mají zkušenosti s improvizací či experimentálními projekty.

Fotogalerie

"Příliš tichý nos vznikal přímo na míru domu v Nekázance. Podivná atmosféra vybydleného barokního domu odvráceného od města, kde ještě před nedávnem sídlil Český svaz žen a je v něm stále hmatatelný dozvuk socialistického realismu, předurčila kafkovské téma. V inscenaci však čerpáme spíše atmosféru Kafkových povídek," říká o vzniku představení Tobiáš. V inscenaci zaznívají citace Kafkova Popisu jednoho zápasu, ale i odkazy na Eugéna Ioneska a Samuela Becketta.

Herci za doprovodu hudebníků Joea Karafiáta a Petra Valáška provádějí návštěvníky postupně celým domem. Diváci se dostanou do různě členěných, dříve velkých pokojů s vytrhanými kabely, ale i na zpustlou zahradu schovanou ve vnitrobloku. Tvůrci ponechávají domu jeho syrovost, kterou podtrhují i scénografické úpravy.

Během září je ve dvoře domu i dočasná kavárna, která bude otevřena každý den od 18 do 23 hodin. Příliš tichý nos se bude uvádět po středeční premiéře ještě 5., 7., 12., 13., 19. a 30. září vždy od 19 a 21 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v pokladně Divadla v Celetné a na místě před každým představením. Víc informací a on-line rezervace je na www.pq.cz/nekazanka.

Z představení Příliš tichý nos

Organizátoři Pražského Quadriennale pokračují představením Příliš tichý nos v různorodých aktivitách mezi jednotlivými ročníky PQ. Tentokrát dali umělcům k dispozici dům v Nekázance, který se po rekonstrukci v následujících letech stane vedle Manhartského paláce v Celetné ulici druhou budovou Institutu umění – Divadelního ústavu. Nekázanka pak bude moci nabídnout nové prostory pro výstavy, přednášky nebo různé tematické prezentace IDU.

Projekt volně navazuje na obdobné projekty z loňského ročníku PQ, ve kterém byly úspěšně uvedeny mimo jiné opera Phillipa Glasse Les Enfants Terribles v režii Alice Nellis v bývalé vývařovně bohnické Psychiatrické léčebny nebo divadelní představení maďarského divadelního tvůrce Árpáda Schillinga, který využil prostor bývalé tiskárny Rudého práva.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz