Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Práce režiséra Jacoba Wrena se podobá stavbě Babylónské věže

aktualizováno 
- Jako zmatení jazyků při stavbě Babylónské věže může lidem připadat představení kanadského režiséra Jacoba Wrena Je lehké kritizovat, pokud si přečtou text upoutávkového letáku zvoucí do Divadla Archa. Mladý Kanaďan se totiž rozhodl na jednom pódiu spojit tři jazyky. Divák se tak stane svědkem hry balancující na pomezí improvizačního divadla, tance a performance a možná nalezne i paralely se zdejším takzvaným nedivadlem šedesátých let Ivana Vyskočila.

Na pódiu se tedy proplete angličtina s francouzštinou a češtinou. Návštěvník se ale nemusí bát, že by měl s porozuměním problémy, protože text bude simultálně tlumočit sám ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

"Představení se zabývá dvěma myšlenkami, překladem a kritikou. Myslím, že obě tyto otázky jsou velmi aktuální a promlouvají k našemu současnému životu. Překlad je aktuální proto, že žijeme v globálním světě. Já mluvím pouze anglicky a cítím se tím vinen. Fakt, že musíme neustále překládat z jednoho jazyka do druhého a nedorozumění, které  při překladu vzniká, činí svět velmi zajímavým. A kritika, možná, že se to týká pouze mé generace, ale je těžké říct, co má člověk udělat , aby změnil věci. Někdy mám pocit, že oba tyto problémy nejsou zrovna pro divadlo dělané, ale myslím si, že divadlo se má zabývat věcmi, které jsou pro současnost důležité," vysvětluje Jacob Wren, který se svěřil, že je velkým milovníkem díla Vladimíra Holana.

Wren nemluví o kritice divadelní nebo kritice hodnotící jakékoli umělecké dílo. Má na mysli kritiku, která člověku s odstupem času zdánlivě dává šanci pohlížet na řadu událostí objektivním okem, bez předsudků a osobního zaujetí. Wren má zato, že ani dnes nejsme schopni vynést jakýkoli smysluplný soud navzdory uplynulému času.

Představení je zajímavé mimo jiné tím, že na něm pracují lidé, kteří se nezabývají pouze divadlem. Členové souboru, v němž se v průběhu deseti let vystřídalo na sto lidí, se povětšinou živí jinou činností než je herectví a pohybují se v oblasti jako je nezávislý film či choreografie. Na konečné podobě díla se vždy výrazně podepíší.

Nyní se v projektu Je lehké kritizovat objeví například Martin Bélanger, který  spolupracoval s řadou nezávislých filmových umělců a Sylvie Lachance, jež patří k důležitým postavám experimentálního divadla druhé poloviny osmdesátých let.

Každá repríza se také liší od té předešlé, protože hra je plná improvizace.

Režisér Wren upozorňuje: "Improvizace v sobě vždy skrývá riziko, že se představení nepovede," se smíchem ale dodává: "Mohu vás ujisti, že nám se povede pokaždé."

Je lehké kritizovat: Divadlo Archa, Na Poříčí 26, Praha 1; 11. 10. - 13. 10.

 od 20: 00

Režisér Jacob Wren

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz