Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozval hosta a nezbavil se ho. Tak vznikl film

  6:56aktualizováno  6:56
Filmový kritik z Nizozemska se opije na festivalu v Kyjevě s neznámým Duškou a nezávazně ho pozve na návštěvu. Ale host opravdu přijede a zůstane týdny, měsíce, roky… Zápletku filmu Jose Stellinga inspirovala skutečná událost.

Tak zábavný příběh se nedá vymyslet, ten se musel stát, hádají rozesmátí diváci, kteří si na pražském Febiofestu vybrali film Duška. "Mají pravdu," potvrdil včera režisér Jos Stelling.

Duška"Ten příběh má dokonce několik skutečných předobrazů," líčí Stelling. "Vídeňský filmový kritik, můj přítel Otto, jenž psal na stejné filmy různé názory pod různými jmény i nesouhlasné 'čtenářské' reakce na ně a navíc obrážel festivaly a recepce, si takhle dlouho příjemně žil.

Až jsem ho jednou potkal v Sarajevu úplně zlomeného. Vyprávěl mi, že tehdy byli v rakouském lágru uprchlíci z balkánské války a ven směli, jen když je někdo z Rakušanů pozval. Ottovi tak jednou zavolal běženec, jestli by to pro něj udělal, Otto ho vzal k sobě na návštěvu – a Duška zůstal několik let a úplně mu rozvrátil život.

Otto ho pak vzal do Sarajeva, ať už tam prý zůstane, když vidí, že je po válce, jenže dotyčný se s Ottovou letenkou vrátil do Vídně a kritik si ode mě půjčoval peníze, aby měl na cestu zpět," vypráví režisér.

To si pište, že se bojím
Jenže poté historka nabrala nový směr. Stelling pozval kritika na holandský festival s tím, že nebude mít na práci nic jiného, než mu vyprávět příběh o Duškovi do všech podrobností; pro film.

Duška"Otto přijel, vyprávěl – ale neměl se jaksi k odchodu. Kdykoli jsem naznačil, že to už stačí, hned si vzpomněl na další detail," směje se Stelling.

A nádavkem přidá zážitek s vlastním "Duškou", náhodným známým z Petěrburgu. "Je to ten typ, co se snaží získat hodně za nic – říkali mi, že je to typicky ruská povaha; nevím. Ale poprvé mě dojal. Neumí totiž ani slovo anglicky, ale po dvou letech mě vítal s novinkou, že se jedno naučil: tunel. A hodinu mě vedl pěšky sněhem a mrazem, jen aby mi nadšeně ukázal – to je tunel. Uvědomil jsem si tehdy, že my ze Západu žijeme zítřkem, ale Rusové ze dne na den, čistě spontánně – a že jim to vlastně závidím," shrnul Stelling.

DuškaJeho film Duška vyslali Holanďané do bitvy o Oscara, bavil už diváky v Maďarsku, Itálii i Americe, jen Moskva jej prý přijala rozpačitěji. "Pochopil jsem, že Rus o Rusech vtipkovat může, ale cizinec ne. Paradoxně můj další film, který vychází z Čechova, zaplatí právě Rusko," říká tvůrce.

A na otázku, zda se po zkušenostech s neodbytnými "Dušky" nebojí jezdit na východní festivaly včetně Prahy, odvětí: "To si pište, že se bojím. Hlavně novinářů."

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz