Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozval hosta a nezbavil se ho. Tak vznikl film

  6:56aktualizováno  6:56
Filmový kritik z Nizozemska se opije na festivalu v Kyjevě s neznámým Duškou a nezávazně ho pozve na návštěvu. Ale host opravdu přijede a zůstane týdny, měsíce, roky… Zápletku filmu Jose Stellinga inspirovala skutečná událost.

Tak zábavný příběh se nedá vymyslet, ten se musel stát, hádají rozesmátí diváci, kteří si na pražském Febiofestu vybrali film Duška. "Mají pravdu," potvrdil včera režisér Jos Stelling.

Duška"Ten příběh má dokonce několik skutečných předobrazů," líčí Stelling. "Vídeňský filmový kritik, můj přítel Otto, jenž psal na stejné filmy různé názory pod různými jmény i nesouhlasné 'čtenářské' reakce na ně a navíc obrážel festivaly a recepce, si takhle dlouho příjemně žil.

Až jsem ho jednou potkal v Sarajevu úplně zlomeného. Vyprávěl mi, že tehdy byli v rakouském lágru uprchlíci z balkánské války a ven směli, jen když je někdo z Rakušanů pozval. Ottovi tak jednou zavolal běženec, jestli by to pro něj udělal, Otto ho vzal k sobě na návštěvu – a Duška zůstal několik let a úplně mu rozvrátil život.

Otto ho pak vzal do Sarajeva, ať už tam prý zůstane, když vidí, že je po válce, jenže dotyčný se s Ottovou letenkou vrátil do Vídně a kritik si ode mě půjčoval peníze, aby měl na cestu zpět," vypráví režisér.

To si pište, že se bojím
Jenže poté historka nabrala nový směr. Stelling pozval kritika na holandský festival s tím, že nebude mít na práci nic jiného, než mu vyprávět příběh o Duškovi do všech podrobností; pro film.

Duška"Otto přijel, vyprávěl – ale neměl se jaksi k odchodu. Kdykoli jsem naznačil, že to už stačí, hned si vzpomněl na další detail," směje se Stelling.

A nádavkem přidá zážitek s vlastním "Duškou", náhodným známým z Petěrburgu. "Je to ten typ, co se snaží získat hodně za nic – říkali mi, že je to typicky ruská povaha; nevím. Ale poprvé mě dojal. Neumí totiž ani slovo anglicky, ale po dvou letech mě vítal s novinkou, že se jedno naučil: tunel. A hodinu mě vedl pěšky sněhem a mrazem, jen aby mi nadšeně ukázal – to je tunel. Uvědomil jsem si tehdy, že my ze Západu žijeme zítřkem, ale Rusové ze dne na den, čistě spontánně – a že jim to vlastně závidím," shrnul Stelling.

DuškaJeho film Duška vyslali Holanďané do bitvy o Oscara, bavil už diváky v Maďarsku, Itálii i Americe, jen Moskva jej prý přijala rozpačitěji. "Pochopil jsem, že Rus o Rusech vtipkovat může, ale cizinec ne. Paradoxně můj další film, který vychází z Čechova, zaplatí právě Rusko," říká tvůrce.

A na otázku, zda se po zkušenostech s neodbytnými "Dušky" nebojí jezdit na východní festivaly včetně Prahy, odvětí: "To si pište, že se bojím. Hlavně novinářů."

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz