Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na nápadně spořádané sousedy!

  15:07aktualizováno  15:07
- Druhý snímek režiséra Marka Pellingtona, komorní psychothriller Miluj bližního svého, operuje s docela zásadní a velmi neobytnou představou, že nic nemusí být tak, jak se vám na první pohled může zdát. V současné době dost rozšířenou paranoiu o tajném spiknutí, ať státním, či připravovaném utajeným zločinným spolkem, vyživuje zjištěním hlavního hrdiny, že jeho klidní a vzorní sousedé by ve skutečnosti mohli být velmi rafinovaní teroristé, připravující v klidu další smrtelný zásah.

Michael Faraday, univerzitní profesor a specialista na teroristické skupiny, žije po smrti manželky se svým desetiletým synem na předměstí Washingtonu. Jeho žena, agentka FBI zahynula při nedokonale připravené akci proti pravicovým extrémistům před dvěma lety.

Jednoho dne odveze Michael zraněného chlapce do nemocnice, kde se seznámí s jeho rodiči Oliverem a Cheryl Huntovými. Otec a syn Faradayovi se s nimi brzy skamarádí a náhodné setkání se již chystá vyvinout do opravdového přátelství, Michael se ale nemůže ubránit dojmu, že s nápadně vzornými, typicky americkými a milými sousedy něco nehraje. Když poté přistihne Olivera při několika nepodstatných lžích, jeho varující obavy se ještě umocní, až se rozhodne něco zjistit o jeho minulosti.

Brzy dospěje k nevyvratitelnému přesvědčení, že Huntovi rozhodně nejsou těmi, za které se vydávají. Je si jist, že mají nějaké velké tajemství, velké a hrozivé. Je to ale opravdu tak, jsou tito milí lidé vskutku někým jiným, nebo se jen rozvinula Michaelova paranoia a pohltila ho profesionální deformace? Jist si může být jen tím, že Oliver Hunt není Oliverem Huntem a že před ním, ať je kýmkoli, něco ve svém domě tají.

Faraday svou výzvědnou prací nakonec zjistí, že se Oliver již ve svých šestnácti letech pokusil vyhodit do vzduchu federální budovu v Kansasu a že patří k ultrapravicovým "pravým Američanům", kteří se rozhodli, že se na pustošení své země a jejích principů již nebudou jen dívat. Tou dobou ale již také Oliver prokoukne zvídavost svého souseda a nehodlá se pochopitelně smířit s tím, aby se mu někdo šťoural v jeho pečlivě utajené minulosti.

Film Miluj bližního svého vcelku povedeně navozuje atmosféru nevyřčených podezření a stále rostoucího přesvědčení, že vše je jinak. Většina diváků se jistě dokáže identifikovat s Michaelovým strachem a jeho neobytnými představami. Na druhou stranu, však teroristovi v podání Tima Robbinse přece jen chybí trochu té démonické zápornosti. Přestože by celý film mohl být ještě dramatičtější a trochu více neurotizující, neznamená to, že by vás nemohl rozrušit a že byste si pro příště neměli dávat větší pozor na své sousedy.

Miluj bližního svého - Arlington Road (USA 1999)

režie Mark Pellington
scénář Ehren Kruger
hrají Jeff Bridges, Tim Robbins, Joan Cusacková, Hope Davisová
čas 118 minut

Michael se svou mladší milenkou

Takoví milí a přátelští sousedé

Faraday už nevěří nikomu a ničemu

Obavy vyústily do těžké paranoi

Autor:


Témata: milenka, Tim Robbins

Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz