Pozor na jednoduché myšlenky

V kalendáři literárních událostí patří duben už tradičně k nejočekávanějším měsícům. Koná se v něm totiž Festival spisovatelů Praha, který do tuzemské metropole v minulosti přilákal tvůrce, jako jsou Salman Rushdie, William Styron, Lawrence Ferlinghetti, E. L. Doctorow či Martin Amis. Nejvýraznějšími figurami letošního, dvanáctého ročníku jsou francouzský spisovatel Alain Robbe-Grillet a americký detektivkář Elmore Leonard.

Hovory bezmála dvou desítek zahraničních a českých spisovatelů, které se do příštího čtvrtka uskuteční povětšinou v Divadle Minor, předznamenává motto tohoto ročníku - citát pařížského dramatika a prozaika Jeana Geneta (1910-1986): Pozor na jednoduché myšlenky.

Právě adaptace Genetova pozdního textu Zamilovaný zajatec, pod kterou je podepsána herečka Lara Bruhl a editor Genetových děl Albert Dichy, je na programu zítřejšího slavnostního zahájení festivalu. Poté už budou čtyři dny patřit autogramiádám, čtením a diskusím, v nichž české barvy budou hájit Ludvík Vaculík, Daniela Hodrová, Jiří Gruša a Václav Jamek.

Hlavní pozornost se bezesporu bude upírat na osmdesátiletého spisovatele a filmového scenáristu Alaina Robbe-Grilleta, který svými experimentálními prózami zpochybnil postupy poválečného románu a jemuž v češtině vyšla prvotina Gumy, román Žárlivost i svazek úvah Za nový román. To sedmasedmdesátiletý americký spisovatel Elmore Leonard se s humorem sobě vlastním zabydlel ve světě zločinu - jeho sedmatřicet knih mu zajistilo přední místa v bestsellerových žebříčcích a román Rumový punč zfilmoval Quentin Tarantino pod názvem Jackie Brownová. V češtině jsou přístupné knihy Rukojmí, Smrtící výstřel a Buď v klidu.

Svými reportážemi z center konfliktů se proslavil americký novinář William T. Vollmann, který přes deset let pracuje na dějinách severoamerického kontinentu a jemuž nakladatelství Pragma právě vydalo soubor velmi specifických cestopisných povídek Atlas.

Silné zastoupení budou mít na festivalu básníci: prezident mezinárodního PEN klubu Mexičan Homero Aridjis, korejský bojovník za lidská práva Ko Un, Číňan Duo Duo či Brit Christopher Logue. Zkušenosti z padesátiletého působení v nakladatelské branži má Kanaďan John Calder, o prosazování českých autorů bude mít bezesporu co říci skotský bohemista Jim Naughton, autor učebnic českého a slovenského jazyka či vydavatel některých Hrabalových textů.

Snad každý rok programem zamíchaly nepředvídatelné okolnosti, ve dvanáctém ročníku měli organizátoři velkou smůlu. Nejdříve sešlo z účasti polského spisovatele a reportéra Ryszarda Kapuscinského či rakouského prozaika Gerharda Rotha a poté odřekla hlavní hvězda - izraelský prozaik Amos Oz, kterému v návštěvě Prahy zabránily pracovní povinnosti. Také na indickou prozaičku Arundhatí Royovou, kterou proslavil román Bůh maličkostí a kontroverzní eseje otištěné v listu The Guardian krátce po loňském 11. září, si pražské publikum ještě počká.

Příjezd laureátky prestižní Bookerovy ceny visel na vlásku už na začátku března, kdy ji poslal indický soud do vězení coby demonstrantku proti stavbě přehrady. Toto pondělí pak naděje na autorčin příjezd zhasly úplně, neboť Royová musela neplánovaně vyhledat nemocniční péči. Český nakladatel jejího románu, Mladá fronta, přitom už málem rozesílal pozvánky na autogramiádu a po Praze stále visí plakáty s půvabnou tváří této spisovatelky.

Americký detektivkář Elmore Leonard.

Francouzský spisovatel Alain Robbe-Grillet.