Pozor, český čtenáři, za chvíli si pro tebe přijde Fantomas

  15:22aktualizováno  15:22
Fanoušci klasiky takzvané brakové literatury se mohou připravit na bohaté žně. Nakladatelství XYZ právě uvedlo na trh první ze série příběhů o jednom z nejslavnějších zloduchů všech dob, Fantomasovi.

Titul Fantomas kontra Juve není chronologicky první, nýbrž druhý, který dvojice autorů Pierre Souvestre a Marcel Allain napsali. Je z roku 1911, dříve téhož roku však vyšel už "eponymní" titul Fantômas (obálka prvního sešitového vydání na snímku) - zločincovo jméno je mimochodem, na rozdíl od češtiny, vždy psáno se "stříškou" nad "o". To však nemění nic na tom, že první svazek zahajuje tradici.

"Chtěli bychom ve fantomasovských příbězích pokračovat. Knihou Fantomas kontra Juve startujeme sérii těchto příběhů, rádi bychom postupně vydali všech 32 titulů v počtu cca 2 knihy za rok. Samozřejmě záleží na tom, jaké budou ohlasy a zájem čtenářů." řekla iDNES.cz zástupkyně nakladatelství Vanda Stankeová. Dodejme, že v podobné sféře klasické "brakové literatury" se totéž nakladatelství pohybuje už od loňska, kdy začalo vydávat sérii knih s detektivem Nickem Carterem.

Titul Fantomas kontra Juve už svým názvem popisuje základní konflikt, který se promítá do většiny z dvaatřiceti románů "základní řady", které za pouhé tři roky dva francouzští novináři Pierre Souvestre (1874 - 1914) a Marcel Allain (1885 - 1969, na snímku) vychrlili. Na ně navazuje dalších jedenáct, které po smrti svého partnera napsal Marcel Allain sám, a řada dalších, které převzaly mnohdy jen typ hlavní postavy a od celkového ladění originálů se oddálily.

Fantomas na plátně

z filmu FantomasTo ostatně platí nejen pro literární či komiksové napodobovatele, ale také pro nejslavnější filmové verze, totiž trojdílnou minisérii francouzského režiséra Andrého Hunebellea s Jeanem Maraisem v dvojroli Fantomase a jeho protivníka, novináře Fandora, a s Louisem de Funésem coby popleteným inspektorem Juvem.

Ačkoli nejen tyto, ale i další postavy filmů Fantomas (1964), Fantomas se zlobí (1965) a Fantomas kontra Scotland Yard (1966), vycházejí z postav originálních románů, jedná se spíše o snímky parodické. Ostatně podobně, jako některé filmové bondovky posouvají originální literární předlohy Iana Fleminga.

z filmu Fantomas kontra Scotland Yard

Fantomas je podle Souvestrea a Allaina skutečný génius zla a teroru, inspektor Juve není žádný směšný popleta, nýbrž detektiv klasického střihu a Fandor nejen neohrožený novinář, ale patrně také syn samotného Fantomase. Složité "rodinné předivo" ostatně filmové verze vůbec nereflektovaly a tak ani nenaznačily to, co lze v knihách přečíst, že totiž Fandorova milenka Helena je Fantomasovou dcerou a jejich vztah je tak incestní.

z němého filmu Fantomas (1913)Ačkoli tři Hunebelleovy snímky jsou nejslavnější, zdaleka nejsou jedinými případy, kdy se nechali Fantomasem inspirovat filmaři. Už za němé éry kinematografie bylo natočeno v letech 1913-14 pět fantomasovských příběhů v režii Louise Feuilladea, v nichž hlavního zloducha ztělesnil René Navarre. V roce 1920 rovnou s dvacetidílnou sérií přispěchal americký režisér Edward Sedgwick.

Další čtyři, už pochopitelně zvukové filmy vznikly mezi léty 1932 až 1948. Za velmi významné je považováno také čtyřdílné televizní zpracování z roku 1980, už proto, že dva díly režíroval slavný představitel francouzské nové vlny Claude Chabrol a další dva syn Luise Buňuela Juan Luis.

Avantgarda ctí Fantomase

Když už je řeč o proslulém surrealistovi Luisi Buňuelovi, je třeba se zmínit o tom, že postava Fantomase fascinovala řadu představitelů meziválečné avantgardy. Už její předchůdce Guillaume Apollinaire založil ve Francii Společnost přátel Fantomase. Básník Robert Desnos je autorem Balady o Fantomasovi, kubistický malíř Juan Gris je autorem obrazu Fantomas a jeho surrealistický kolega René Magritte se zločincovou postavou nechal inspirovat hned několikrát (na snímku s jedním ze svých fantomasovských děl).

Juan Gris: Fantomas (1915)

Pozadu ostatně nezůstali ani čeští umělci. Kubistický "Portrét" Fantomase namaloval v roce 1920 samotný Josef Čapek a největší český surrealistický výtvarník Jindřich Štyrský je autorem deseti obálek k vůbec prvním českým překladům děl Souvestrea a Allaina. Svazky s originálními Štyrského kolážemi dnes patří k sběrateli velmi vyhledávanému zboží v antikvariátech a knižních inzerátech.

Josef Čapek: Fantomas (1920)

V pravý čas jako vždy, princezno Arabelo

z filmu FantomasFantomas v Čechách je ostatně fenomén sám pro sebe. Způsobila to jistě zdaleka nejen "avantgardní" tradice, že Hunebelleovy filmy o Fantomasovi jsou u nás dodnes zřejmě populárnější než kdekoli na světě a mnohé "hlášky" z nich se vžily do běžné mluvy několika generací. Bezpochyby k tomu přispěl i geniální dabing, nejména pak Františka Filipovského (Juve neboli de Funés) a Miroslava Moravce (Fantomas čili Marais).

Fantomas v podání Františka Peterky figuroval také v seriálu ArabelaDovedně Fantomasovu postavu zrecyklovali i scenárista Miloš Macourek, režisér Václav Vorlíček a k nepoznání namaskovaný herec František Peterka v seriálu Arabela, kteří však postavu zlosyna posunuli do takřka "jánošíkovského" gardu - aniž by jim to ovšem mohl mít kdokoli za zlé.

Fantomas v podání Františka Peterky figuroval také v seriálu Arabela

Po všech těchto úpravách máme konečně jako čtenáři šanci seznámit se s kořeny celého fantomasovského kultu prostřednictvím nových (ve většině případů vlastně prvních) vydání klasických románů, z nichž ten první přeložil Jiří Žák. Z dnešního pohledu se samozřejmě jedná o úsměvné čtení, které je ale plné krásné atmosféry. Rozhodně příjemnější, než probíhající volební kampaň, kterou Fantomas nevědomky, sto let po svém "narození", také ovlivnil.

z volební kampaně 2010: Jiří Paroubek coby Fantomas

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Další z rubriky

Už žádná Geniální přítelkyně. Ferrante teď píše o Tíživé lásce

Italské město Neapol

Nikdo netuší, kdo ve skutečnosti je spisovatelka Elena Ferrante. Přesto ji magazín Time v roce 2016 zařadil mezi sto...

Nobelovu cenu za literaturu smetlo MeToo. Komu by ji dali čeští autoři?

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

Co mají společného Harvey Weinstein a Nobelova cenu za literaturu? Pramálo, amerického producenta i prozatím...

Myslíme, že jsme dobří lidé. Pravda to být nemusí, upozorňuje spisovatelka

Izraelská spisovatelka Ajelet Gundar-Gošenová

Mladí izraelští autoři jsou na vzestupu. Důkazem je i spisovatelka Ajelet Gundar-Gošenová, která do Česka přijela...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz