Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povstaňte, klasik erotického národopisu přichází

aktualizováno 
Praha (Od našeho spolupracovníka) - Pro někoho je českým Larry Flyntem, protože svým dílem se stavěl proti společenské pruderii obdobně jako cynický král americké pornografie.
Byl však zároveň idealistou, zakládajícím si na svém "odborném" a "vědeckém" přístupu - a touto vážností, jakož i neskutečnou rozprostraněností svých zájmů připomíná spíš Járu Cimrmana. Jeho jméno ve většině poválečných slovníků chybí a je známo leda úzkému kruhu bibliofilů.
A tak se prostřednictvím právě vydaného prvního knižního dílu jeho stěžejního spisu, Kryptadií, může veřejnost s Karlem Jaroslavem Obrátilem seznámit vlastně až teď, skoro pětapadesát let po jeho smrti.
Narodil se 2. listopadu 1866 v moravských Hukvaldech. Vyrostl na Hané. V 80. letech minulého století absolvoval učitelský ústav v Příboru. Působil jako učitel v Bystřici pod Hostýnem, Vizovicích, Olšanech, Kyjově a nakonec dvaadvacet let v Uherském Hradišti, nejdřív jako učitel kreslení a pak jako ředitel dívčí školy.
Byl nadšeným učitelem a bojovným vlastencem, jako venkovana ho však ze všeho nejvíc zajímal moravský a český národopis. V letech 1906-1909 se spolu s dalšími učiteli z Moravského Slovácka zúčastnil "v terénu" sběru materiálu pro folkloristickou monografii Slovácké dítě.
Při té příležitosti se seznámil i s mnoha projevy ústní lidové slovesnosti, které byly pro svůj erotický a skatologický (s vyměšováním souvisící) obsah z literatury dosud vyřazovány. Ve stejné době se mu navíc dostalo do ruky dílo vídeňského profesora Friedricha Krausse, který v letech 1904-1913 vydával sborník Anthropophyteia, do té doby nejobsáhlejší soubor lidové erotiky a skatologie, posbíraný hlavně v německé jazykové oblasti.
K. J. Obrátil se rozhodl, že připraví českou obdobu spisu jako separát Anthropophyteie. Profesor Krauss však zemřel, a tak si Obrátil musel poradit sám.
Počátkem dvacátých let nebyl v republice neznámý. Už před válkou se na Uherskohradišťsku angažoval v místní politice, byl členem Masarykovy realistické strany, přátelil se s Macharem, bojovně řídil týdeník Nová Slovač (později Zájmy Slovače), funkcionařil v Sokole. Počínaje rokem 1906 vydával populární čítanky národních buditelů Havlíčkovu, Husovu, Masarykovu, Drtinovu, v osvobozené republice ještě Jiráskovu, Chelčického, Žižkovu a další.
Ve spíše konzervativních učitelských vrstvách na jižní Moravě se jeho činnost setkávala s kritickým ohlasem, a tak nepřátelé jeho zájem o erotiku použili proti němu: počátkem 20. let zinscenovali nález fotografických ženských aktů, ženského prádla apod. v jeho ředitelském stole. Bylo proti němu zavedeno disciplinární řízení, které se vleklo čtyři roky. "Byl jsem před veřejností stigmatizován jako vyvrhel lidské společnosti, dámy mně přestaly děkovat na můj pozdrav, lidé se mě stranili," stěžoval si. Nakonec byl sice rehabilitován, vydání jeho Kryptadií, sbírky erotické a skatologické lidové slovesnosti, se však mohlo uskutečnit až ve 30. letech.
Obrátil ovšem nebyl jenom odborníkem v oblasti lidové erotiky, byl především vzdělaným znalcem a milovníkem vzácných knih. Jeho sbírka bibliofilií patřila u nás za první republiky k nejcennějším, sbíral však i rukopisy známých lidí, plakáty, erotickou grafiku atd. Jen počet svých exlibris odhadoval v polovině 20. let na 11 tisíc. Psal si se sběrateli z celého světa. Zabýval se heraldikou, kreslil, fotografoval. Pracovali pro něho přední výtvarníci jako František Kupka, Jan Konůpek nebo proslulý klasik erotické kresby Franz von Bayros.
Zájem o erotiku, již v malých nákladech také sám vydával, vyplnil jeho život neustálým střetáním s policií a s celními úřady, které mu jeho knihy či poštovní zásilky často zabavovaly. Nemohl své knihy šířit veřejně, proto jich většinu prodával proti podpisu s výslovným upozorněním, že nesmějí být ukazovány ženám nebo osobám mladším osmnácti let.
Dařilo se mu proplouvat mezi zákazy až do doby, kdy přišli nacisté. Za protektorátu několikrát vpadlo do jeho bytu gestapo a vydrancovalo jej. "Tři dny řádili v mém příbytku, a nakonec odvezli celou moji knihovnu," psal zničeně. "Měl jsem v ní přes 12 000 knih, unikáty, kterých už asi nikdy neuvidím." Karel Jaroslav Obrátil zemřel na samém sklonku války, 5. dubna 1945.
Původní vydání Kryptadií vyšlo ve 30. letech v pouhých třech stech číslovaných výtiscích a zůstalo širší veřejnosti utajeno.
Ta se s ním prostřednictvím reprintu z nakladatelství Paseka může seznámit až dnes.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Najdete na iDNES.cz