Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Povodňový“ koncert divadelní Ypsilonky překonal milionové hranice

  14:00aktualizováno  22:07
Pomoc lidem postiženým srpnovou bleskovou povodní, která nejvíce zasáhla Liberecký a Ústecký kraj, nabídlo ve čtvrtek večer i Studio Ypsilon. Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni (ČVT) uspořádalo charitativní koncert, na němž se vybralo více než 100 tisíc korun přes dárcovské SMS a speciální linku ČVT. S dary od sponzorů a velkých společností se částka přehoupla přes čtyři miliony korun.

O úvodní číslo se postarali sami členové divadla a po úryvku ze Smetanovy Prodané nevěsty se na pódiu objevila Anna K. v doprovodu Tomáše Kluse. Držitelé hudebních cen Anděl si společně zazpívali písničkářovu Marii.

Na vystoupení dvojice navázal Jiří Suchý. Ten zavzpomínal na povodeň, která se mu prohnala Semaforem. "Voda může být tekutým zločincem, nám naštěstí sebrala jen majetek," podotkl s tím, že čtrnáct dní před velkou vlnou divadlo privatizoval. "Byla to taková recese ze strany Vltavy," dodal a následně si zazpíval s Annou K., "odkojenou" právě Semaforem.

Teprve když voda v Heřmanicích opadla, je vidět, jaké škody napáchala

Teprve když voda v Heřmanicích opadla, je vidět, jaké škody napáchala

Následky povodní v obci Víska. (9. srpna 2010)

Následky povodní v obci Víska. (9. srpna 2010)

Bratři Ebenové posluchačům rozhlasu a divákům v sále i těm, kteří sledovali přenos na iDNES.cz, poslali dvě písně. "Zahrajeme je rychle. Ta první je pomalá a ta druhá také," uvedl Marek Eben skladby Nikdo to nebere a O filmových milovnících.

Langerová: Vodo, umoudři se

Jeho medový hlas vystřídal melodram Jiřího Lábuse. Do klavírního doprovodu Mirka Kořínka odrecitoval novinový článek s titulkem Konec kouření v Řecku.

Letošní zpěvačka roku, zvolená členy Akademie populární hudby, Aneta Langerová s dokonalou lehkostí předvedla píseň V bezvětří ze svého aktuálního alba Jsem. Za doprovodu Ludvíka Kulicha přidala píseň Voda živá. "Ta je přímo pro vodu, aby se umoudřila," poprosila zpěvačka živel z ypsilonkovského jeviště a navíc s Tomášem Klusem odzpívala ještě skladbu Navěky.

Protržená hráz v soutěskách v Hřensku po povodních.

Protržená hráz v soutěskách v Hřensku po povodních.

Martin Dejdar si s Petrem Vackem a kolegou Kořínkem připravili blok písní Jaroslava Ježka s názvem Zvířecí, v níž zazněly názvy tuctu nejrůznějších živočichů. Lenka Filipová přispěla do komponovaného pořadu Přáteli, skladbou s textem Zdeňka Rytíře, a melodií nazvanou Možná.

Hit přidal i sám šéf divadla Jan Schmidt a s herečkou Markétou Plánkovou zazpíval Gerschwinův song Somebody Loves Me v česko-anglické verzi. Jednu z nejpopulárnějších písní kapely Lucie, Ameriku, odehrál živě David Koller, přičemž mu v refrénu pomáhal mikrosbor ve složení Dejdar-Lábus.

Hostem večera byly i kapely Klec, Botafogo s Janem Jiráňem či Eliščin band v čele s Janem Budařem. Poslední zmiňovaní si pro publikum přichystali unikátní premiéru nové skladby Lidice, napsané pro právě vznikající stejnojmenný film.

Vše o filmu Lidice

Patrně nejbouřlivějšího potlesku se dočkal 4TET Jiřího Korna za beatlesácké číslo Ticket To Ride.

Návrat ke kořenům

Ypsilonka se koncertem pro tento region vlastně ohlíží zpět ke svým začátkům, právě v Liberci totiž vznikla. A tak i jubilejní 45. divadelní sezona se nese ve znamení návratu ke kořenům. (Na 9. listopadu je naplánován slavnostní večer pro všechny bývalé i současné členy Studia Ypsilon, který by měla natáčet ČT.)

V průběhu akce probíhala finanční sbírka, jejíž výtěžek poputuje na účet ČVT. Lidé mohou i nadále přispět pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

kdo vystoupIL

Studio Ypsilon:
Petr Vacek (moderátor), Mirek Kořínek (hudební doprovod), Marek Eben, Jiří Lábus, Martin Dejdar, Markéta Plánková, Jan Jiráň a Botafogo (Daniel Šváb, Bára Skočdopolová, Dominik Renč), Jan Schmid

Hosté:
Jiří Suchý, Aneta Langerová, Anna K., David Koller, Tomáš KLus, Jan Budař, Lenka Filipová, Jiří Korn a 4TET, skupina Klec

Přímý přenos večera vznikl ve spolupráci divadla, Člověka v tísni, portálu iDNES.cz a Českého rozhlasu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Ovčáček miláček baví s Jílkovou a burcuje s Krylem

Marek Příkazký (vlevo) jako Ovčáček a Pavel Vacek v roli Sobotky při generální...

Po představení nekorektního kabaretu Ovčáček čtveráček se vstupu do kin dočkalo i pokračování Ovčáček miláček. A znovu...

Bílý knír a retro sedmdesátek. Jaškówa čeká těžká dvojrole, ale lahůdka

Záběr ze zkoušek hry Ztracená čest Kateřiny Blumové

Ztracená čest Kateřiny Blumové. Nejnovější premiéra Švandova divadla si vzala na paškál vliv médií a sílu...

RECENZE: Je společná cesta Dejvických a La Putyky slepá? To není důležité

Záběr z generální zkoušky představení Honey, které společně nazkoušelo Dejvické...

Honey, společný projekt Dejvického divadla a La Putyky, je barevné a zábavně hravé představení. Událostí roku se asi...Najdete na iDNES.cz