Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povodeň poničila originály plánů ND

  0:05aktualizováno  0:05
Zábradlí, dlažba a socha z píseckého kamenného mostu, nástěnné malby v zámku Liběchov nebo originály Zítkových plánů Národního divadla. To vše vzala voda. Do bilance ničivých záplav se musí připočíst také kulturní díla a historické památky. A v některých případech jde o cennosti, které jsou ztraceny navždy.

Šrámy si z povodní odneslo hodně objektů. Poškozený je především zámek Liběchov z 18. století. V něm voda zničila krásnou barokní zahradu. Poničené je také pevnostní město Terezín. Vedle zaplaveného válečného památníku utrpěla i stavba barokní pevnosti, jež je světovým unikátem.

Nejhorší situace je v zatopených archivech. Apokalypsa postihla například pražskou budovu Invalidovna, v níž mělo Národní technické muzeum archiv architektury. Tisíce archivních položek se nyní mrazí, ale až za pár let se zjistí, nakolik budou ztráty nenahraditelné. V katastrofickém stavu je i řada soukromých archivů, například slavného divadelního fotografa Jaroslava Krejčího. Z pražské Kampy odplula obří socha Magdaleny Jetelové. Zatím se neví kam.


Živel si nevybírá ani mezi vzácnými tisky
Ještě nikdy voda nezpůsobila v tuzemských knihovnách takovou spoušť. Vzala si nejen statisíce knížek z běžné produkce, ale udeřila i tam, kde to knihovníky bolí úplně nejvíc: v archivech vzácných tisků, ve fakultních či vysoce specializovaných ústavech.

Pod vodou se ocitly staré tisky a časopisy, učebnice, skripta, diplomové práce... Dosavadní bilance jedenácti pražských institucí a jedné jihočeské zní zhruba takto: pět set tisíc obtížně nahraditelných svazků za tři sta milionů korun.

Nejcitelnější ztráty utrpěl zřejmě Archeologický ústav Akademie věd ČR, který měl v přízemí barokních paláců v Letenské ulici unikátní dokumentaci archeologických nálezů, bibliofilie z osmnáctého a devatenáctého století, výtisky z první republiky i draze vybavené chemické laboratoře.

Mezi zaplavenými publikacemi byla i monografie Jana Erazima Wocela z roku 1845 psaná v němčině nebo pečlivě budované řady časopisů, například dánského periodika od roku 1886 či maďarského od roku 1881.

Celkem sedmdesát tisíc svazků a sto dvacet tisíc fotografií. Část fondů byla rovnou skartována, nejcennější tituly se nyní mrazí v Mochově. Zástupce ředitele Martin Tomášek si velké naděje nedělá: "Budeme rádi, když zachráníme desetinu." Voda rovněž knokautovala čerstvě rekonstruovanou Knihovnu Václava Hlavatého v Sokolovské ulici, pobočku Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Pohltila suterénní depozitář a zvýšené přízemí včetně památkově chráněné profesorské čítárny, kde bylo pět tisíc cenných titulů.

Mnohasvazkové sebrané spisy francouzských matematiků, pozdější vydání Principia Mathematica Isaaca Newtona a více než čtyři stovky časopiseckých titulů včetně švédského Acta Mathematica, jenž vychází od roku 1882.

"Ani nevím, co všechno uplavalo. Přišli jsme o katalogy a elektronickou databázi jsme ještě neměli. Kromě toho byly některé knížky tak vzácné, že jsme se o nich nechtěli ani moc šířit," říká knihovnice Drahomíra Hrušková.

Další pobočka, v Troji, ztratila veškerý studijní fond. Účet za obě knihovny: osmdesát tisíc knih. O třetinu svých fondů, tedy na 100 tisíc svazků, přišla také Knihovna Právnické fakulty UK na náměstí Curieových. Ve druhém suterénu voda uchvátila kompletní monografickou literaturu, periodika a sbírku prvorepublikové právnické literatury.

"Knížky, které vydržely druhou světovou válku a zavření vysokých škol, nepřežily povodeň. Jsou to velmi těžko dostupné věci, které se dají ještě sehnat v soukromých knihovnách právníků," říká vedoucí knihovny Jana Mouchová.

Krvácí i Jihočeská vědecká knihovna, v jejíchž sklepeních se rozlila dvoumetrová hladina. Přišla o sto padesát tisíc knížek z dvacátého století, k literárním škodám se ovšem přidaly i ty stavební: na dvou budovách z roku 1885 a 1945 půjdou k deseti milionům.

Smutný obraz se rozprostřel i v Archivu Veliké lóže České republiky - zednářská knihovna byla v suterénu jednoho z činžovních domů v Libni. Ruční zápisy Karla Čapka, Jana Masaryka, Edvarda Beneše, veliký archiv známého lékaře Jiřího Sylaby či samizdaty se proměnily v mokré papíry, některé se suší, jiné mrazí v Kladně.

Jde o dva a půl tisíce svazků, škody na vybavení jsou za půl milionu korun. Nejvíce se současný velmistr českých zednářů Pavel Šebek bojí o rukopisy a kresby Alfonse Muchy z počátku dvacátých let, které si proslulý malíř a jeden ze zakladatelů československého zednářství připravoval k přednáškám.

O bezmála polovinu knihovního fondu přišla Knihovna Divadelní fakulty AMU v Karlově ulici. Pohlcen byl celý sklepní depozitář, který obsahoval také francouzské, německé i ruské časopisy z 19. a 20. století, kompletní vydání děl ruských umělců Stanislavského, Puškina či Ostrovského, na dva tisíce diplomových prací od počátku 50. let. Škoda za čtvrt milionu.

A přece mezi skleslými knihovníky aspoň někdo mluví o štěstí v neštěstí. "Myslím, že jsme neutopili jediný unikát," říká ředitel Filozofického ústavu Akademie věd Vilém Herold. V moderně vybaveném suterénním skladu v Jilské ulici nenávratně ztratili třicet tisíc svazků, dalších pětadvacet tisíc knih se mrazí v Brně a pražské Libuši, ale ty nejcennější exempláře prý zkáze ušly.

Třeba filozofické slovníky z 18. století či práce Jeronýma Hirnheima De Typho Generis Humani z roku 1676, která byla na indexu zakázaných knih. Na konečnou evidenci si však podle Herolda čtenáři ještě musí počkat: "Bude to práce tak na dva roky, než budeme opravdu schopni říci, co jsme zachránili."

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín
Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a karikaturistovi bylo 75 let. Renčín je autorem...  celý článek

Liberecká knihovna začala registrovaným čtenářům půjčovat česky psané...
Nesbo, Kotleta, Vondruška. Hity čteček roku 2014.

Nejvíce čtenářů si získala napjatě očekávaná skandinávská detektivka s policejním komisařem Harry Holem v hlavní roli. Román Přízrak je již devátý díl temné...  celý článek

Oliver Stone
Krizi na Ukrajině podněcovala CIA, tvrdí americký režisér Stone

Americký oscarový režisér Oliver Stone obvinil Spojené státy z podněcování ukrajinské krize. Za sesazením ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nebo...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.