Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některá pražská divadla i kluby zavírají. Bojí se situace jako v roce 2002

Aktualizujeme   10:52aktualizováno  4. června 17:58
Pražské Divadlo Archa i Divadlo pod Palmovkou ruší s ohledem na aktuální povodňovou situaci v nadcházejících dnech svá představení. Po zkušenosti z ničivých záplav v roce 2002, které zasáhly tuto suterénní scénu fatálním způsobem, vyklidila Archa prostory velkého sálu a přilehlých míst.

Tak to vypadá v těchto dnech ve vyklizeném Divadle Archa | foto: Divadlo Archa

Ze sklepních prostor vystěhovali část kostýmů a rekvizit i na libeňské scéně. "Snažíme se předejít nežádoucím ztrátám technického vybavení a majetku," řekl ředitel Archy Ondřej Hrab. Nemá rád marnou práci, ale pevně věří, že úsilí celého týmu nakonec vyjde nazmar a nebude se opakovat stav před jedenácti lety. Vstupenky na zrušená představení Pérák a EKG je možné vyměnit na pokladně Divadla Archa.

"Povodňová voda zatopila v Divadle pod Palmovkou sklepy, mimo provoz jsou všechna důležitá energetická centra jako kotelny, vzduchotechnika, přívod plynu a elektrické energie," řekla v pondělí mluvčí libeňské scény Kateřina Riethofová. Rozsah škod se stále zjišťuje, podle ředitele Petra Kracíka se však už nyní poybují mezi 15 až 20 miliony korun. Divadlu hrozí že bude zavřené až do října. "Rozhodně nebudeme hrát do konce června," řekl v úterý Kracík.

Rekonstrukce této scény, která patřila mezi nejpostiženější kulturní zařízení metropole, trvala před jedenácti lety sedm měsíců. Voda zasáhla přízemí, zaplavila foyer i přilehlé prostory, hlediště a provozní budovu. Hladina byla více než metr nad jevištěm.

Kamila Nývltová v muzikálu Aida

Z muzikálu Aida

V neděli odpoledne se nehrál muzikál Aida v Hudebním divadle Karlín. "Vyklidili jsme přízemí, kostýmy, kulisy a rekvizity přestěhovali ze suterénu do vyšších pater a teď jen vyčkáváme. Situaci nám usnadňuje, že dnes a v úterý tak jako tak nehrajeme," řekl mluvčí divadla Tomáš Matějovský. Také tuto scénu silně poškodily povodně v roce 2002.

Karlínskou scénu povodeň v roce 2002 úplně zdevastovala, soubor se pod vlastní střechu po rekonstrukci vrátil až po 52 měsících. Město do oprav investovalo 630 milionů korun.

K divadlům, která kvůli aktuální povodňové situaci v Praze zrušila pondělní večerní představení, se přidala Ypsilonka, které měla uvést reprízu inscenace Faust a Markétka. Od úterý je ovšem scéna opět v provozu, večer bude dávat představení Rusalka nejen podle Dvořáka, zbývají na ně už jen poslední vstupenky.

Většiny pražských divadel se povodeň nedokla a fungují dál. "Jsme mimo záplavovou zónu, momentálně nás neohrožuje ani spodní voda, máme vyprodáno a hrajeme," řekl iDNES.cz ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. "Lidé nám nicméně do divadla volají a ptají se na situaci," dodala mluvčí téže scény Jana Bryndová.

Národní divadlo zatím hraje

Národní divadlo čeká rekonstrukce fasády historické budovy.

Národní divadlo

V historické budově Národního divadla se v neděli odpoledne i večer naopak hrálo představení Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. I v pondělí by se mělo hrát ve všech objektech, spadajících pod naši první scénu. "Situace se může ale měnit v průběhu dne, pokud by například došlo k odpojení budov od elektřiny a plynu," řekl mluvčí ND Tomáš Staněk. Objekt Anenského areálu byl podle něj v noci od elektřiny odpojen, ráno už elektřina fungovala.

"Momentálně nevyklízíme žádné podzemní prostory. Protipovodňová vrata v historické budově, která ústí v nábřežní zdi, jsou plně funkční; došlo pouze k malým průsakům," dodal Staněk.

Zlatou kapličku na vltavském nábřeží takzvané technologické tunely vedoucí z náplavky neohrozí. Jejich rekonstrukce skončila před rokem. Unikátní dílo přivádějící vzduch a vodu pro vzduchotechniku nyní uzavírají protipovodňová elektronicky ovládaná čtyřtunová vrata v nábřežní zdi.

Pondělní a úterní představení zrušilo Divadlo v Dlouhé. Vstupenky mohou diváci vrátit nebo vyměnit na jiný termín v pokladně do 21. června. "V divadle je zatím sucho, ale vystěhovali jsme do vyšších poloh vše, co se dalo. Kromě toho nechceme diváky vystavovat dopravním či jiným komplikacím," uvedla mluvčí Karola Štěpánová.

Hudební kluby

Jazz Dock v době, kdy je Vltava klidná a její hladina na standardní úrovni.

Jazz Dock v době, kdy je Vltava klidná a její hladina na standardní úrovni

Problémy s vodním živlem ohrožují i hudební prostory. Například klub Jazz Dock, který je přímo na Vltavě na Janáčkově nábřeží, musel přeložit pondělní křest nového alba pianisty Víta Křišťana do Jazz Clubu U Staré paní. Středeční koncert Adama Nussbauma, Jaye Andersona a Libora Šmoldase se zase bude konat v Redutě na Národní třídě. Dříve zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Podle zpráv Českého rozhlasu Jazz klub v noci z neděle na pondělí zaplavila voda a přestože byl vyklizen, katastrofické scénáře hovoří o nenapravitelných škodách.

Na protějším břehu Vltavy v Avoid Café byl zrušen středeční koncert skupiny Tommy Indian.

Jedním z hudebních klubů, které povodně v roce 2002 nejvíce odnesly, byl Blues Sklep v Liliové ulici. "Vystěhovali jsme, co se dalo, dokonce jsme v horním Blues Café v noci ze soboty na neděli pro jistotu spali a do klubu jsme se chodili dívat každou půlhodinu. Nehráli jsme včera, nehrajeme dnes, a další dny uvidíme podle povodňové situace," řekl iDNES.cz dramaturg klubu Martin Královský.

taneční párty v klubu Roxy

Taneční párty v klubu Roxy

Velké problémy měl před jedenácti lety i klub Roxy v Dlouhé ulici. Ten má v těchto dnech až do 9. června plánovaně zavřeno kvůli rekonstrukci. "Zatím je v Roxy sucho a pevně doufáme, že tomu tak i zůstane a zavřeno bude jen kvůli výměně podlahy," řekl iDNES.cz mluvčí klubu Lukáš Kadeřábek.

Dočasně uzavřen je Palác Žofín a Café Teatr Černá labuť ruší koncert Lucie Šoralové.

Pod vodou a tudíž uzavřen pro veřejnost je areál Žlutých lázní. "Všechny akce naplánované pro nejbližší dny včetně středečního koncertu kapely Divokej Bill a sobotního finále Avon pochodu proti rakovině prsu jsou odvolané a hledáme pro ně náhradní termíny," řekl za provozovatele tohoto prostoru Milan Heidler.

Rudolfinum odolává

Rudolfinum

Rudolfinum

Vedení České filharmonie zatím nezaznamenalo žádné větší problémy v Rudolfinu na Alšově nábřeží. Zaplavená byla pouze jedna strojovna, to ale pracovníci Rudolfina zvládli. Vedení ČF se dnes sejde nad případnou úpravou koncertního programu v tomto týdnu.

"Uvažuje se o přestěhování archivu, pokud by ještě hrozilo zhoršování stavu," řekla mluvčí ČF Petra Zindulková. Také Galerie Rudolfinum pracuje podle povodňového plánu, který vznikl po záplavách před 11 lety. O víkendu její zaměstnanci odnesli ohrožené věci ze sklepů a pracují na přípravě nové výstavy.

Kina a galerie

Modřanský biograf s ohledem na aktuální povodňovou situaci v Praze ruší všechna pondělní promítání. Situaci kolem kina Atlas právě prověřují zaměstnanci, poté oznámí své rozhodnutí, ale předpokládá se, že kino provoz přeruší podobně jako blízké Hudební divadlo Karlín.

Veletržní palác

Veletržní palác

Národní galerie odložila tiskovou konferenci ve Veletržním paláci, nicméně její mluvčí Eva Kolerusová potvrdila, že Veletržní palác je zatím otevřen standardně. Výstava Jana Křížka ve Valdštejnské jízdárně ale byla uzavřena, stejně tak výstavní prostory Anežského kláštera.

"Máme otevřeno, pouze jsme uzavřeli a vyklidili jednu výstavní místnost, která  se nachází v prostorách sklepa," řekla iDNES.cz Darina Čiháková za Galerii Vltavín.

Národní knihovna a celý areál Klementina jsou z důvodu nebezpečí povodní uzavřeny, knihy jsou však podle vedení knihovny v bezpečí. V Náprstkově muzeu se  vystěhovaly předměty do vyšších pater.

Pořadatelé interaktivní výstavy Vikýře PLAY v prostorách Malostranské besedy se rozhodli v souvislosti s povodňovou situací odložit konání pondělního Dětského dne na interaktivní výstavě Vikýře PLAY s VIP osobnostmi.

Voda vniká do Sovových mlýnů - Voda vniká do nově zrekonstruovaných Sovových

Do Sovových mlýnů vnikla voda už v roce 2002, krátce předtím, než zde bylo otevřeno Museum Kampa.

V pondělí odpoledne se preventivně zavřelo i Uměleckoprůmyslové muzeum, zavřené bude zatím do odvolání. Zavřené je i Museum Kampa, v němž o víkendu jeho pracovníci odstěhovali umělecká díla i vybavení obchodu a kanceláří do vyšších pater. "Nyní už v muzeu nejsme, protože je za protipovodňovými zábranami," řekla Jana Pelouchová z muzea. Zrušená musela být i výstava britského karikaturisty Geralda Scarfa, jež měla začít ve čtvrtek.

Národní muzeum stěhovalo už v neděli exponáty ze svých několika pražských poboček - ze Smetanova muzea na Novotného lávce, z Náprstkova muzea a Českého muzea hudby. Podle internetových stránek NM uzavřela své brány kvůli nebezpečí pádu stromů i Kinského zahrada v Praze 5 s Národopisným muzeem.

Voda samozřejmě ohrožuje i mimopražská kulturní zařízení a památky. Dostala se například do zámků Ratibořice a Kratochvíle. Jejich mobiliář je však ochráněn. V Českém Krumlově v tuto chvíli nejsou památky UNESCO v přímém ohrožení.

Autoři: , , ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vizuál k pětadvacátému ročníku Mezinárodního festivalu divadlo zdobí portréty...
OBRAZEM: Polívka odhalil pupek, Geislerová ještě více. Festival Divadlo slaví

Sérií černobílých plakátů zachycujících přední české herce zkraje 90. let láká letošní ročník tradičního Mezinárodního festivalu Divadlo. Podívejte se na...  celý článek

Plakát k inscenaci Zbyhoň!
OBRAZEM: Párky a pušky. Národní divadlo vsadilo na retro i kýč 80. let

Cílený kýč a ad absurdum vyhnaná estetika sedmdesátých či osmdesátých let. Za letošním výrazným a nepřehlédnutelným vizuálem Činohry Národního divadla stojí...  celý článek

Plakát k festivalu Pražské křižovatky
První Pražské křižovatky připomenou, že nikdy nejde pouze o divadlo

Činohra Národního divadla pořádá 2. až 8. října na Nové scéně první ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky. Zavítají sem umělci ze...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.