Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pouhý odlesk velkého muzikálu

  16:27aktualizováno  16:27
Potřetí se vrací do Prahy slavný americký muzikál Kabaret. Pamětníci jistě vzpomenou Laďku Kozderkovou, jež vytvořila postavu zpěvačky Sally Bowlesové v Hudebním divadle v Karlíně, ti mladší si spíše připomenou osobitou Léblovu verzi tohoto díla v Divadle Na zábradlí s Barborou Hrzánovou a Zuzanou Stivínovou. Tento muzikál, který už navždy bude spojován zejména s filmovou Lizou Minnelliovou, byl ovšem inscenován i v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Plzni a Liberci.

Je jakýmsi evergreenem českých jevišť a každá jeho nová verze je nutně porovnávána s těmi předchozími. A ze srovnání nevychází nuselská verze příliš dobře. Režijně je neosobní, herecky vesměs šedivá, choreograficky i tanečně rutinní a až na vtipnou úvodní "jízdu vláčků" postrádá výraznější scénické nápady.

V roli Sally vystupuje - možná - budoucí hvězda českého hudebního divadla, před časem z Ostravy přibyvší Tereza Bebarová. Jako jedna z nemnoha současných mladých českých hereček dokáže vytvořit silnou dramatickou figuru, přitom výborně zpívá i

KABARET
Joe Masteroff, Fred Ebb, John Kander
Divadlo na Fidlovačce, Praha

režie Juraj Deák
choreografie Martin Pacek
Eva Velínská
scéna Jan Dušek
kostýmy Sylva Zimula Hanáková
orchestrální
aranžmá
Jiří Toufar
dramaturgie Helena Vašáková
překlad písní Pavel Cmíral
premiéra 20. září 2001
tančí. Bebarová je tu také jedinou herečkou, která snese přísnější muzikálová měřítka. Její pojetí je méně efektní, než bývá zvykem. Zato svou postavu obdařila až sebetrýznivými prvky na alkoholu závislé dívky bez kořenů i bez budoucnosti. Od počátku tušíme v jejím chování stíny smrti. Ty se pak naplno projeví v závěru inscenace.

Protihráčem Bebarové by měl být Mario Kubec v roli Cliffa Bradshawa. Jenže tak přehlédnutelná hlavní postava se málokdy vidí! Předpokládaná hvězda inscenace, Petr Rychlý v roli Kabaretiéra, zůstává v šarži pokleslého televizního baviče bez špetky tajemství. Svou roli odevzdává bez jakéhokoli kabaretiérského charizmatu. Je seladonem, kterému toho do naznačovaných "ďábelských" rysů mnoho schází. Nedaří se ani perfekcionistické Elišce Balzerové v roli slečny Schneiderové.

Je příliš chladná a rozumová, prochází jevištěm jako bezradný cizinec. Ještě problematičtěji působí Břetislav Slováček jako Schulz. Schází mu - v muzikálu obsažený - rozměr osobní lidské důstojnosti, statečnosti a pokory, jež ho dovede na okraj propasti. Milostný příběh Schulze a Schneiderové sklouzl v inscenaci do sentimentálního kýče, jejž podmalovává rušivě působící halfplayback. Naštěstí je na balkoně divadla vynikající malý swingový orchestr a většinu čísel doprovází živě. V těchto momentech má inscenace přece jen trochu víc šťávy, světla a barevnosti.

Nevyznamenal se totiž ani scénograf Jan Dušek. Jeviště utopil do tmy, nevytvořil jednotný styl, který by komunikoval s dobou a žánrem; třeba po stranách postavená zrcadla nejsou do inscenace zapojena téměř vůbec. Kulisáci navíc musí neustále scénu přestavovat, což představení dodává téměř amatérský ráz.

Zkušený šéf Národního divadla moravskoslezského Juraj Deák zrežíroval rutinní představení bez větších ambic oslovit dnešního diváka. A pokud chtěl na Fidlovačce vytvořit "jen" divácky atraktivní "broadwayský" kus, který by rovnocenně propojoval hudební čísla s tanečními a činoherními, ani to mu nevyšlo - narazil na omezené možnosti nuselské scény. Nablýskaný americký muzikál je tu spíše malou českou operetou.

Divadlo Na Fidlovačce - Kabaret.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Najdete na iDNES.cz