Pottera se tu prodalo půl milionu kusů

Stotisícové náklady knih nejsou hudbou minulosti - nemusí být ani výsledkem čtenářské nadrženosti v komunistické společnosti, ani hladu po předtím zakazované literatuře, jak tomu nasvědčovaly první měsíce roku 1990. Před několika lety tenhle fakt připomněly třeba superúspěšné vzpomínky herce Jiřího Sováka. A loni? Ohnivý pohár Harryho Pottera a Chuťovky Petra Novotného ukazují, že tato magická hranice zde nemusí být utopií ani na počátku jedenadvacátého století.

Spokojenost v Albatrosu
„Rok 2001 se vydařil - tržby se nám zvedly o třicet procent. Zasloužil se o to především Harry Potter. Prodeje byly naprosto fantastické!“ libuje si programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller. Jen posledního dílu, Harry Potter a Ohnivý pohár, který se na pultech objevil loni 11. listopadu, se prodalo za necelé dva měsíce sto tisíc výtisků.

Celkové náklady příběhů kouzelnického učedníka se od února roku 2000, kdy vyšla v češtině úvodní kniha Harry Potter a Kámen mudrců, vyšplhaly na půl milionu výtisků a čtyřmi nejprodávanějšími tituly Albatrosu v loňském roce byly právě čtyři knihy o Potterovi. Na odbyt jde také osmikazetová  nahrávka prvního dílu, kterou namluvil Jiří Lábus a trvá deset hodin. Za cenu 699 korun se jí prodalo už devět tisíc.

„Obávali jsme se, že Harry vytěsní další tituly fantasy literatury, ale on jim naopak pomohl,“ podotýká Müller. Jinak prý tržbám v Albatrosu vládne klasika v podobě knížek od Astrid Lindgrenové, Václava Čtvrtka a naučných svazků Rozum do kapsy.

Viewegh stále táhne
V dětské literatuře se dokázalo prosadit také nakladatelství Egmont: v knižní produkci měla loni tahle firma, jejíž nejsilnější skupinou jsou děti od šesti do deseti let, obrat vyšší o 45 procent. „Děti jsou někde jinde než před pěti šesti lety. Dříve jsme nestačili  dodávat příručky mladých svišťů - první měla stotisícový náklad! Dneska jsou to Pokémoni,“ uvádí Stanislav Kadlec z Egmontu, který prodal dvaačtyřicet tisíc výtisků Oficiální Pokémon příručky.

Také nakladatelský koncern Euromedia Group může být spokojený - podle Denisy Novotné se obrat podniku zvýšil téměř o patnáct procent, přičemž recepty baviče Petra Novotného přesáhly stotisícovou hranici prodejnosti. Záhad na zámku Styles od Agathy Christie bylo prodáno téměř šedesát tisíc, Velká zahrádkářská encyklopedie našla čtyřiatřicet tisíc majitelů.

Brněnské nakladatelství Petrov se loni poprvé ve své historii přehouplo přes roční obrat deset milionů korun. Podle majitele Martina Pluháčka za tím stojí především úspěch Vieweghova Románu pro ženy, kterého se od května do prosince prodalo padesát tisíc výtisků.

Mezi nejúspěšnější tituly roku 2001 se zařadil také soubor humorných úvah o životě od Haliny Pawlowské Ó, jak ti závidím. Podle majitelky nakladatelství Motto Romany Přidalové bodovaly také starší knížky téhle autorky. Druhou nejprodávanější knížkou Motta byl dramatický příběh marocké princezny Maliky Oufkirové Vězenkyně v nákladu třicet tisíc výtisků. „Myslím, že začínáme sbírat výsledky několikaleté mravenčí práce. Čtenáři vědí, že od nás mohou očekávat určitou kvalitu a druh produkce,“ tvrdí Přidalová, jejíž podnik vykázal o patnáct procent vyšší tržby než v roce 2000.

Publicita a filmy pomáhají
Jiří Buchal z BB artu má také své zaručené tituly: každé detektivky Eda McBaina prý prodá dvacet tisíc kusů. Loňské Buchalovy součty ještě ovlivní Velká kniha komiksů, která vyšla k prvnímu listopadu a prodalo se jí už na osmnáct tisíc výtisků. „Lidé dají na mediální rozruch - třeba Nickovi Hornbymu jsme vydali dva romány, ale teprve po ohlasu Fotbalové horečky lidé začali dokupovávat jeho starší tituly. Podobně to bylo s Louisem de Bernierem, kterému nesmírně pomohla filmová verze jeho románu,“ podotýká Buchal.

Což potvrzuje i případ Tolkienovy trilogie Pán prstenů. V prosinci Mladá fronta vydala v nové, výpravnější úpravě úvodní díl Společenstvo prstenu. Několikatisícový náklad zmizel z pultů během několika dnů a chystá se několikanásobně vyšší dotisk.

Na éru před - a po filmu se v tuzemsku dělí i náklady příběhů Bridget Jonesové od Helen Fieldingové. První díl Deník B. J. vyšel už v roce 1998, druhé pokračování Bridget Jonesová - S rozumem v koncích se v češtině objevilo loni.

„Nikdo tu o té knížce nevěděl. Pak přišel film a rázem je z Bridget pecka jako hrom,“ uvažuje majitel Krameriovy Knižní distribuce Ladislav Preisler. Snímek s Renée Zellwegerovou, Hughem Grantem a Colinem Firthem podle Preislerova odhadu zadělal na celkový devadesátitisícový náklad obou dílů.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu