Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujeme nové Čapky, tvrdí předseda Obce spisovatelů Křivánek

  13:01aktualizováno  13:01
Předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek čte hlavně poezii, dokončuje monografii o Vladimíru Holanovi a přemýšlí o tom, jak českou literaturu vyvážet do Evropy.

Předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek dokončuje monografii o Vladimíru Holanovi. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Je přesvědčen, že každá doba potřebuje lidi, jako byl Karel Čapek. Že i dnes potřebujeme větší angažovanost. "Ale doba je nedoslýchavá na hodnoty," říká Křivánek, básník, literární historik a kritik.

Česko předsedá od příštího týdne Evropské unii. Co to znamená pro české spisovatele a pro Obec spisovatelů?
Tady je problém. Na jednu stranu se vytváří ekonomický a politický evropský prostor, na druhou stranu jednotlivé evropské literatury spolu příliš nekomunikují. Nevíme, co v Evropě vychází. Bylo by ideální, kdyby u nás existoval časopis věnovaný evropské literatuře. Jenže Obec spisovatelů na něj nemá peníze.

Ale předsedání Evropské unii je přece ideální příležitostí, jak českou literaturu podporovat a ukázat Evropě. Co se tedy chystá?
Budeme jednat s ministrem kultury o tom, co se dá pro naši literaturu udělat v této souvislosti, jak otevřít českým spisovatelům cestu do Evropy.

Až teď? Není to pozdě?
Pozdě, ale přece. Zatím jsme měli co dělat s uhájením fungování samotné Obce spisovatelů. Nejdřív musíme mít vlastní prostor, a pak teprve můžeme jít ven. Kdo utváří obraz o české literatuře v Evropě? V Evropě se ví o Michalu Vieweghovi, Jáchymu Topolovi, Petru Borkovcovi. Přidejme Kateřinu Rudčenkovou, Petra Hrušku, Bogdana Trojaka, Ivana Jirouse, Janu Štroblovou, Ivana Wernische. Ale o spoustě dalších kvalitních českých autorů se v Evropě neví, často i proto, že oni sami nemají schopnost se sami prosazovat.

Dílo Karla Čapka přestane v lednu chránit autorský zákon

Výročí úmrtí slavných spisovatelů neznamenají jenom vzpomínku v kulturním kalendáriu. V případě sedmdesáti roků, které uplynuly od smrti autora, se totiž na jeho dílo nevztahuje autorský zákon. Od Nového roku to bude platit i o díle jednoho z nejslavnějších českých literátů, dramatika a novináře Karla Čapka.

A mají ji mít? Nebo jsou od toho instituce?
Ministerstvo kultury nebo Obec spisovatelů, tedy instituce, mohou pomoci. Ale zvlášť mladší generace se prosazuje sama. V Obci spisovatelů je sdruženo 630 autorů. Jsme na to tři, abychom je prosazovali. Je nemožné se o všechny postarat.

Nejmenoval jste nikoho z držitelů českých literárních cen.
Vaculík, Havel a Lustig jsou za hranicemi natolik slavní, že není třeba je prosazovat. Proto jsem jmenoval ty mladší.

Ale druhou skupinu těch mladších oceněných, třeba Petra Nikla nebo Petru Hůlovou, jste také nejmenoval – jak je to tedy s komunikací té starší a v Obci sdružené a mladší generace spisovatelů?
Moc mezi sebou nekomunikují. Byl bych rád, kdyby se právě mladé generaci otevřela Obec spisovatelů. Průměrný věk našich členů přesahuje šedesát let. Pro mladé spisovatele je jednodušší domluvit se rovnou s překladatelem a nakladatelem než participovat na starém klubovém životě. Máme snahu Obec změnit a udělat z ní moderní organizaci. Budeme letos vydávat například internetový časopis. Ale trápíme se s tím, že literatura není legislativně ani finančně zajištěná.

Existují sponzoři české literatury?
Hledají se velmi těžko. Ale neříkejme jim sponzoři. Ani ne tak mecenáši, jako spíš partneři.

Sponzor zní moc drsně?
Ano, zní to až sprostě. Zavání to bezohledným byznysem. Máme u nás jen asi pětadvacet spisovatelů, kteří se psaním živí. A není mezi nimi žádný básník. Mezi ty, kteří se literaturou mohou živit, nepatří jen Viewegh, ale i Miloš Urban nebo autoři bestsellerů. Hlavně scenáristky se živí psaním dlouhodobých seriálů. To ale nemusíme podporovat, to se podporuje samo.

Má český stát systém stipendií, ze kterých by mohli žít spisovatelé?
Má, ale je jich málo a nedá se z nich vyžít. Snaží se podporovat nekomerční literaturu. My teď chceme zjistit, jak to dělají ostatní evropské státy. Až si v tom uděláme jasno, můžeme srovnávat a následně apelovat na ministerstvo kultury.

Na jednu stranu si stěžujeme na to, že spisovatelé se u nás špatně uživí. Ale vyšlo osmnáct tisíc knižních titulů, na Svět knihy přišel rekordní počet návštěvníků. Jak se tedy skutečně vede české literatuře?
Osmdesát, možná devadesát procent vydané literatury je z uměleckého hlediska bezcenné. Nebyl bych tedy tím rozsahem tak nadšený. Z té desetiny knih, které mají uměleckou hodnotu, jich skutečně dobrých je třeba deset nebo patnáct.

Český statistický úřad dělá hodnocení prestiže povolání. Spisovatelé se tam neobjevují.
F. X. Šalda rozděluje autory na básníky, umělce a spisovatele. Básník je nejvýš. Vezměte si Skácela. Tomu stačilo čtyřverší, aby řekl to, co spisovatel musí říct v několika románech. Spisovatel už asi nikdy nebude sloužit jako svědomí národa, tak prestižní jako kdysi už to není.

Připomněli jsme si výročí úmrtí Karla Čapka. Funguje u nás v literatuře teď někdo jako tenkrát Čapek?
O nikom takovém nevím. Česká literatura by potřebovala nové Čapky. Ale žádné takové nevidím.

KULTURA 2009

Tipy z kulturního kalendáře podle MF DNES

FILM
Z filmu Doba ledová 3Horké prázdniny přinesou třetí Dobu ledovou
První dva díly vydělaly více než miliardu dolarů, třetí ochladí horké léto 2009. Stane se animovaná Doba ledová 3 hitem roku?

Z filmu Saxana 3DKajínek a další běžci na dlouhou trať se konečně blíží ke kinům
Všichni o nich mluví, kdekdo je na ně zvědavý, ale málokdo věří, že se jich dočká. Filmy dávno ohlášené a několikrát odložené se vynořily i v plánu premiér na rok 2009. Vzniknou konečně?

HUDBA
AC/DCRokenrolový rychlík AC/DC se řítí plnou parou na Prahu
Jedna z událostí příštího roku je už nalinkovaná. Australští AC/DC spustí 17. března svůj rokenrolový bengálský stroj v Praze. A právě na to se fandové těší, jinak by nevykoupili lístky do pražské O2 Areny za dva dny.

Kapela U2U2 odvážně křičí do světa: Rok 2009 bude náš
Čas odpočinku a příprav skončil. U2 se vracejí – 2. března 2009 vyjde fandy očekávaná, dlouho slibovaná nová deska a kapela se vydá na velké světové turné.

DIVADLO
ABBADivadlo nabídne roboty a pátrání po otci s písněmi od skupiny ABBA
Volné dílo Karla Čapka, muzikál na motivy skladeb skupiny ABBA, který letos dostal veleúspěšnou filmovou podobu, či vzácné hostování Francouzského národního divadla. Takové jsou perličky divadelního světa roku 2009.

Textař Michal HoráčekPootevřely se dveře Horáčkova tajemného penzionu Svět
Textař Michal Horáček se rozmáchl. Na podzim v pražské Státní opeře představí svůj projekt velkorysých rozměrů – hudební drama Kudykam. Premiéra inscenace inspirované textem písně Penzion Svět bude 22. října.

LITERATURA
Cormac McCarthySpisovatel McCarthy se vydává na cestu po Krvavém poledníku
Šest knih s charakteristickou obálkou od Gertiho Danglára z nakladatelství Argo mají doma skalní příznivci amerického spisovatele, klasika Středozápadu a držitele Pulitzerovy ceny Cormaca McCarthyho. A v dubnu k nim přibude další. Argo totiž vydá jeho Krvavý poledník.

VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Jan Merta - Košík (1990)V brněnské galerii vybuchne ohňostroj barev českých koloristů
Na koloristy české malby od minulého století po současnost upozorní výstava O barvě v Moravské galerii v Brně, která je v kalendáři naplánovaná na listopad. K vidění budou mimo jiné díla Karla Purkyněho, Václava Boštíka, či Emila Filly.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz