Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebuje Medvídek Pú a jeho kamarádi lékaře?

  9:24aktualizováno  9:24
Medvídek Pú, Ijáček, Tygr a Kryštůfek Robin jsou "jednotlivci s vážnými problémy", kteří žijí ve Stokorcovém lese, jenž je plný rozčarování, a všichni nutně potřebují psychoaktivní drogy. Že i takovým způsobem se dá dívat na oblíbenou dětskou knížku, dokazují kanadští vědci ve studii, kterou zveřejnila agentura Reuters. Postavičky ze slavné knížky A. A. Milneho trpí neléčenými problémy včetně poruchy pozornosti a chronické deprese, uvádí lehce ironická studie pediatrů z univerzity v kanadském Halifaxu.

Sarah Sheaová, která vedla výzkum zveřejněný ve studii, říká, že cílem jejího týmu bylo zúčastnit se světového trendu analyzovat slavná umělecká díla a připomenout lidem, že i mimořádní lidé mohou mít problémy. "Svět je plný úžasných lidí, kteří mají svoje zvláštnůstky a my je přesto máme rádi. Jak by se někdo mohl opovážit říct, že je něco špatného, když někdo trpí poruchou pozornosti? Ostatně musím připomenout, že si jenom děláme legraci," říká Sheaová.

Problémy kamarádů ze Stokorcového lesa

jméno

problém

léčba

Medvídek Pú hyperaktivita,
touha po medu
slabé dávky
stimulantů
Prasátko úzkostný neklid,
emoční trauma
protipanický
lék
Ijáček chronický
negativismus
antidepresivum,
individuální terapie
Kryštůfek
Robin
porucha mužské
identity
rodičovský dohled
Klokánek Tygr jako špatný
vzor
rodičovský dohled
Klokanice přespříliš
ochranitelská
ústup z vedoucího
postavení
Tygr riskantní chování stimulant v kombi-
naci s lékem na
vysoký tlak
To ovšem nic nemění na závěru vědců, že medvídkovi Pú by prospěly slabé dávky stimulantů, které by mu pomohly překonat jeho hyperaktivitu, stejně jako nutkavé tendence projevující se repetičním počítáním a neukojitelnou touhou po medu. "Pú potřebuje pomoct. Máme pocit, že léky by byly namístě. Nedokážeme se zbavit pomyšlení, oč bohatší by Púův život mohl být, kdyby dostal nízké dávky stimulačních léků," uvádí se v prohlášení. Púovo impulzivní chování, které se projevuje třeba v jeho špatně promyšlených pokusech dostat se k medu v převleku za dešťový mráček, by mohlo časem přerůst v Tourettův syndrom definovaný bezděčnými záškuby těla a hlasovými tiky.

A.A. Milne napsal své povídání pro děti v roce 1924 na základě návštěv v londýnské zoologické zahradě, tedy v době, kdy byly psychické poruchy stigmatizovány a setkávaly se jen s malým pochopením. V současnosti je situace odlišná, ovšem nynější děti na tom nejsou o moc lépe, než postavičky z Medvídka Pú. Odhaduje se, že tři až pět procent současných školáků trpí neschopností soustředit se a kontrolovat nutkání. Používání léků na tyto poruchy vyvolává značnou kontroverzi. "Nesouhlasím s předepisováním léků každému, kdo je přes den trošku zasněný," říká Sheaová, ale dodává, že Púovi a jeho kamarádům by se klinika duševního zdraví dost hodila.

"Vezměte si třeba takové Prasátko. Chudáček vystrašené, červenající se, zmatené Prasátko. Jednoznačně trpí úzkostným neklidem," píše výzkumný tým, podle něhož by Prasátku prospěl nějaký protipanický lék, který by mu ušetřil "emoční trauma", jako například to, když s Púem stopovali kolčavici. Dále je tu Ijáček, který žije svůj smutný oslí život, a i když je těžké přesně zjistit, jaká událost vyvolala jeho chronický negativismus a nedostatek energie, rozhodně by mu prospělo nějaké antidepresivum a individuální terapie, aby dokázal "pochopit humornou stránku celé té anabáze se ztraceným ocasem". Také ostatním postavám z knížky by podle vědců procházka na dětskou kliniku neuškodila.

Podle ilustrací E.H. Sheparda vědci usuzují, že by Kryštůfek Robin mohl časem trpět poruchami mužské identity a znepokojivý je také nedostatek rodičovského dohledu, který Kryštůfkovi dává příliš času na povídání se zvířátky. Zvlášť znepokojení jsou kanadští vědci v případě malého Klokánka, který vyrůstá jen s jedním rodičem a jehož nejbližší přítel - Tygr - pro něj není správným vzorem. "Předpovídáme, že se jednou setkáme s delikventním otupělým klokanem poflakujícím se po nocích v lese, jehož půda je pokrytá rozbitými lahvemi od sladového extraktu a nedokouřenými špačky z bodláčí," uvádějí vědci.

Klokanice, Klokánkova přespříliš ochranitelská matka, podle nich nemá šanci stát se přizpůsobivou matkou samoživitelkou, protože žije ve světě, který vzdělání přikládá jen malou hodnotu a ženy ve vedoucím postavení nevidí rád. "Je vysoce pravděpodobné, že se časem bude starat o několik dalších klokáňat počatých při příležitostných vztazích s různými klokany a bude utrápená nedostatkem finančních prostředků," soudí studie.

Pokud jde o Tygra, jeho riskantní chování ho vede k ochutnávání medu, sena i bodláčí, stejně jako do dalších nebezpečných situací, k nimž svádí i Klokánka. Není jasné, zda by mu prospěl samotný stimulant, anebo stimulant v kombinaci s lékem na vysoký tlak, aby se snížilo jeho sociálně vtíravé chování a nerozvážné experimentování s neznámými látkami.

Tygr

Klokánek s Tygrem

Medvídek Pů a Tygr

Tygr a jeho kamarádi

Autor:Nejčtenější

Ženy vůbec netušily, že je duchovní znásilňuje, vzpomíná Hadar Galronová

Autorka a dramatička Hadar Galron v Kroměříži v roce 2012

Izraelská autorka a dramatička Hadar Galronová se v Česku těší nebývalé oblibě. Postavení žen v ortodoxní židovské...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...RECENZE: Konečně událost roku! V kině by Dukla 61 byla zjevením

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová)

Konečně se zrodila domácí filmová událost roku. A je příznačné, že nevznikla pro kina, nýbrž na televizní půdě. Příběh...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Houstonovou v dětství zneužívala sestřenice, odhalil dokument Whitney

Whitney Houston na party před udílením cen Grammy (10. února 2007)

Nový dokument věnovaný životu Whitney Houstonové odhaluje skutečnost, že zpěvačka byla v dětství zneužívána svou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejsem člověk, ale ani vlk. Nový Mauglí je temnější verzí legendy

Trailer k filmu Mauglí

Psanec. Bojovník. Legenda. Tři slova doprovází plakát k novému snímku věnovanému klasickému příběhu o chlapci, jehož...

Potvrzeno, v příští bondovce režíruje Danny Boyle herce Daniela Craiga

Představitel agenta 007 Daniel Craig slavil na jaře padesátiny.

Producenti oficiálně potvrdili, že v pořadí 25. bondovku natočí režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny...

Křišťálový globus ve Varech převezme Barry Levinson, režisér Rain Mana

Oscarový režisér Barry Levinson se proslavil především snímky Rain Man a Vrtěti...

Křišťálový globus za mimořádný přínos světové kinematografii převezme v Karlových Varech režisér Barry Levinson,...

Najdete na iDNES.cz