Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postráneckého muzikálový Švejk se vymyká klasice

  3:48aktualizováno  3:48
Mladého, neotylého a stále dobře naloženého třicátníka. Takového Švejka ve stejnojmenné veselohře se zpěvy představí dnes v pražském muzikálovém divadle Hybernia režisér a autor adaptace Václav Postránecký.

V hlavní roli švejka alternují Martin Sobotka s Daliborem Gondíkem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Z muzikálu ŠvejkV titulní roli vystoupí ve čtvrtek večer Martin Sobotka, s nímž úlohu alternuje Dalibor Gondík. Jako feldkurát Katz se v premiérovém obsazení objeví Ladislav Frej, nadporučíka Lukáše si zahraje Lukáš Vaculík a poručíka Duba Vilém Čok. Většinu ženských figur zastane Hana Křížková.

Oba představitelé hlavního hrdiny vyhovují představě Postráneckého, který chce Švejka představit v odlišném světle, vzdáleném ladovským obrázkům či filmové interpretaci Rudolfa Hrušínského. Kresby Josefa Lady proto nedoprovázejí plakáty inscenace, které využívají motiv ze Švejkových příhod se psy.
 
Myšlenka na oproštění Švejka od ladovské dobrácké blahobytnosti i Hrušínského "kanonického" podání není zcela původní – již před dvaceti lety hrál v libereckém divadle F. X. Šaldy Václav Helšus Švejka netypického, vousatého.

Z muzikálu Švejk

Čtvrtstoletí se Švejkem
Nový je podle Postráneckého výklad postavy, kterou prý tentokrát nenechal sloužit žádné ideologii. České divadlo (stejně jako film) vytušilo v Haškově románu silný potenciál záhy po jeho vzniku a počet švejkovských inscenací se počítá na pět desítek.

Byl mezi nimi například silně protiválečně zaměřený Švejk E. F. Buriana či Švejk jako alegorie života v totalitní moci. Přestože podle literární kritiky filmové a divadelní verze v důsledku originálu spíš škodí, tvůrce nepřestávají přepisy Švejka lákat.

Švejk a kreslíř Petr Urban

Jak dopadl nevyhlášený souboj Urban v. Lada?

Z recenze iDNES.cz: Skoro to vypadá, že Petr Urban před zadáním úkolu Švejka vůbec nečetl, jen zhlédl oba Steklého filmy a na jejich základě dodal sadu obrázků.

Václav Postránecký se myšlenkou na Švejka zabývá již pětadvacet let. První inscenaci chtěl vytvořit k výročí Haškových stých narozenin v roce 1983. Po letech však Švejka vidí jinak a dávno také opustil nápad, podle nějž si roli dobrého vojáka měli předávat všichni účinkující, včetně hereček.

Z muzikálu ŠvejkŠvejk není jen legrace
Ve své adaptaci rozsáhlého románu se Postránecký snažil dramatický oblouk sklenout nejen z notoricky známých příhod. "Pokoušel jsem se postupovat mazaně a volit epizody, které splňují více účinků než jeden," vysvětluje Postránecký.

Věří také, že u spousty pasáží muzikálu bude divák překvapený, že ve Švejkovi vůbec jsou. "Protože Švejk přece všeobecně znamená legraci, a tak v něm ty tragické momenty často projdou bez povšimnutí," dodává Postránecký.

Z muzikálu Švejk

On sám také napsal texty k jednotlivým písním. Hudbu v duchu staropražského hospodského šramlu napsal skladatel a akordeonista Kája Mařík. V písních si Václav Postránecký dovolil popustit uzdu fantazii, když složil písničku o Švejkově dětství. Jinak se prý držel románu doslovně.

Moudrý blázen Švejk je fenomén

Rozhovor vedla Klára Kubíčková

Jiří Poláček přednáší bohemistiku na Masarykově univerzitě v Brně a v Haškovi i jeho Švejkovi se vyzná. "Švejk patří mezi moudré blázny, jeho nejbližším příbuzným je Don Quijote," říká.

Kdy a jak Hašek Švejka stvořil?
První podoba Švejka pochází z roku 1912. Čtyřdílný román vyšel v letech 1921–1923. Skutečný Josef Švejk byl pražský pekař, který se potkal s Haškem v Rusku, účastnil se dokonce bitvy u Zborova.
Co na Švejka říkala tehdejší literární kritika?
Přijetí románu bylo rozporuplné. Vycházel v sešitech, byla to lidová četba a tradiční kritika ji odmítala. První, kdo Švejka přijal, byl Ivan Olbracht. Líbil se Čapkům, s výhradami ho přijal i Šalda. Hlavními kritiky byli Jaroslav Durych nebo Viktor Dyk. Ve třicátých letech se o něj bojovalo a vyšla řada polemik.
Co kritikům vadilo?
Hlavně vulgarismy a přílišná lidovost. Zastánci naopak srovnávali Švejka s moudrými blázny, třeba s Donem Quijotem. Hašek stvořil naprosto novou a svébytnou postavu.
Jak se proměnil Švejk téměř za sto let své existence?
Švejkovství jako součást národní povahy je vulgarizace původního Švejka. Postupně vznikl schematický Švejk. Třeba i vlivem Ladových ilustrací nebo filmu s Hrušínským.

Čtěte v SOBOTNÍ MF DNES

Z muzikálu ŠvejkRecenzi představení a téma Švejk čtěte v sobotní příloze Scéna.

.Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz