Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postráneckého muzikálový Švejk se vymyká klasice

  3:48aktualizováno  3:48
Mladého, neotylého a stále dobře naloženého třicátníka. Takového Švejka ve stejnojmenné veselohře se zpěvy představí dnes v pražském muzikálovém divadle Hybernia režisér a autor adaptace Václav Postránecký.

V hlavní roli švejka alternují Martin Sobotka s Daliborem Gondíkem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Z muzikálu ŠvejkV titulní roli vystoupí ve čtvrtek večer Martin Sobotka, s nímž úlohu alternuje Dalibor Gondík. Jako feldkurát Katz se v premiérovém obsazení objeví Ladislav Frej, nadporučíka Lukáše si zahraje Lukáš Vaculík a poručíka Duba Vilém Čok. Většinu ženských figur zastane Hana Křížková.

Oba představitelé hlavního hrdiny vyhovují představě Postráneckého, který chce Švejka představit v odlišném světle, vzdáleném ladovským obrázkům či filmové interpretaci Rudolfa Hrušínského. Kresby Josefa Lady proto nedoprovázejí plakáty inscenace, které využívají motiv ze Švejkových příhod se psy.
 
Myšlenka na oproštění Švejka od ladovské dobrácké blahobytnosti i Hrušínského "kanonického" podání není zcela původní – již před dvaceti lety hrál v libereckém divadle F. X. Šaldy Václav Helšus Švejka netypického, vousatého.

Z muzikálu Švejk

Čtvrtstoletí se Švejkem
Nový je podle Postráneckého výklad postavy, kterou prý tentokrát nenechal sloužit žádné ideologii. České divadlo (stejně jako film) vytušilo v Haškově románu silný potenciál záhy po jeho vzniku a počet švejkovských inscenací se počítá na pět desítek.

Byl mezi nimi například silně protiválečně zaměřený Švejk E. F. Buriana či Švejk jako alegorie života v totalitní moci. Přestože podle literární kritiky filmové a divadelní verze v důsledku originálu spíš škodí, tvůrce nepřestávají přepisy Švejka lákat.

Švejk a kreslíř Petr Urban

Jak dopadl nevyhlášený souboj Urban v. Lada?

Z recenze iDNES.cz: Skoro to vypadá, že Petr Urban před zadáním úkolu Švejka vůbec nečetl, jen zhlédl oba Steklého filmy a na jejich základě dodal sadu obrázků.

Václav Postránecký se myšlenkou na Švejka zabývá již pětadvacet let. První inscenaci chtěl vytvořit k výročí Haškových stých narozenin v roce 1983. Po letech však Švejka vidí jinak a dávno také opustil nápad, podle nějž si roli dobrého vojáka měli předávat všichni účinkující, včetně hereček.

Z muzikálu ŠvejkŠvejk není jen legrace
Ve své adaptaci rozsáhlého románu se Postránecký snažil dramatický oblouk sklenout nejen z notoricky známých příhod. "Pokoušel jsem se postupovat mazaně a volit epizody, které splňují více účinků než jeden," vysvětluje Postránecký.

Věří také, že u spousty pasáží muzikálu bude divák překvapený, že ve Švejkovi vůbec jsou. "Protože Švejk přece všeobecně znamená legraci, a tak v něm ty tragické momenty často projdou bez povšimnutí," dodává Postránecký.

Z muzikálu Švejk

On sám také napsal texty k jednotlivým písním. Hudbu v duchu staropražského hospodského šramlu napsal skladatel a akordeonista Kája Mařík. V písních si Václav Postránecký dovolil popustit uzdu fantazii, když složil písničku o Švejkově dětství. Jinak se prý držel románu doslovně.

Moudrý blázen Švejk je fenomén

Rozhovor vedla Klára Kubíčková

Jiří Poláček přednáší bohemistiku na Masarykově univerzitě v Brně a v Haškovi i jeho Švejkovi se vyzná. "Švejk patří mezi moudré blázny, jeho nejbližším příbuzným je Don Quijote," říká.

Kdy a jak Hašek Švejka stvořil?
První podoba Švejka pochází z roku 1912. Čtyřdílný román vyšel v letech 1921–1923. Skutečný Josef Švejk byl pražský pekař, který se potkal s Haškem v Rusku, účastnil se dokonce bitvy u Zborova.
Co na Švejka říkala tehdejší literární kritika?
Přijetí románu bylo rozporuplné. Vycházel v sešitech, byla to lidová četba a tradiční kritika ji odmítala. První, kdo Švejka přijal, byl Ivan Olbracht. Líbil se Čapkům, s výhradami ho přijal i Šalda. Hlavními kritiky byli Jaroslav Durych nebo Viktor Dyk. Ve třicátých letech se o něj bojovalo a vyšla řada polemik.
Co kritikům vadilo?
Hlavně vulgarismy a přílišná lidovost. Zastánci naopak srovnávali Švejka s moudrými blázny, třeba s Donem Quijotem. Hašek stvořil naprosto novou a svébytnou postavu.
Jak se proměnil Švejk téměř za sto let své existence?
Švejkovství jako součást národní povahy je vulgarizace původního Švejka. Postupně vznikl schematický Švejk. Třeba i vlivem Ladových ilustrací nebo filmu s Hrušínským.

Čtěte v SOBOTNÍ MF DNES

Z muzikálu ŠvejkRecenzi představení a téma Švejk čtěte v sobotní příloze Scéna.

.Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Jen tak nezmizím. Iva Janžurová bude hostem pořadu Za scénou

Iva Janžurová

Herečka, režisérka, dramatička. Iva Janžurová zvládá na divadle střídat rozličné profese a na plátnech by se snad brzy...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz