Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postoj médií je trapný, říká Králík

  11:22aktualizováno  11:22
Uherské Hradiště - Fakt, že se Letní filmová škola vůbec koná, hraničí podle hlavního organizátora Jiřího Králíka po stránce nízkých finančních dotací se zázrakem. Filmový maraton, kterým po deset dní žilo Uherské Hradiště, před pár dny skončil. Hlavní organizátor Letní filmové školy Jiří Králík letošní ročník hodnotí pochvalně.

"Filmovka si tentokrát zaslouží přívlastek rekordní, a to téměř ve všech směrech, z hlediska kvality i kvantity. Přijelo nejvíc lidí v historii, zaznamenali jsme největší počet našich i zahraničních hostů. Za celých sedmadvacet let jsme nepromítli tolik kvalitních filmů jako letos," vyjmenovává kladné momenty festivalu Králík.

Již několik let se také hovořilo o zavedení klimatizace do kina Hvězda, která byla už více než potřebná. Jiří Králík potvrdil, že i tento úkol letos splnili. Díky rozmanitosti a rozšíření doprovodných akcí se podle ředitele filmové školy zvýšil zájem o  kulturní dění ve městě také ze strany veřejnosti.  "Chtěli jsme vyjít vstříc i místním, proto  jsme rozšířili nabídku doprovodného programu. Na uherskohradišťský odbor kultury byla podána jediná stížnost, která se týkala hlučnosti na náměstí v době koncertu skupiny Laibach. Jiné připomínky ze strany občanů jsme nezaznamenali," říká Králík.

Neopomenutelný je také větší zájem médií. Záznamy z přehlídky vysílaly všechny televizní stanice. "Mediální zájem se zvýšil, a nemyslím si, že by to bylo jen kvůli rvačkám a bitkám mezi režiséry a kritiky. Během pouhých devadesáti minut fotbalového utkání je takových fyzických střetů několik. A nikdo si toho ani nevšimne. Během festivalu se stalo mnoho zajímavějších a důležitějších věcí než tyto dvě kauzy, které jsou neustále dokola omýlány. Stojím si za tím, že postoj médií je v tomto směru trapný," zdůrazňuje striktně svůj názor hlavní organizátor.  

Filmová přehlídka měla jednu slabinu, která několikrát zkomplikovala pohodu filmových fanoušků. Vytištěný program nesouhlasil se skutečnými událostmi. "Z téměř dvou set filmů nám chybělo šest, což je zanedbatelné procento. Co se týče změn, často nás k nim nutili zahraniční hosté, kteří měnili své plány a my jsme to museli respektovat a uzpůsobovat tomu program. Nemělo by to samozřejmě nastávat, ale pokud chceme angažovat živého člověka a nezůstat jen u promítání filmů, musí se i s tím počítat," omlouvá programové změny Králík a dodává, že tento stav je taktéž otázkou financí. "Dostáváme čtvrtinu toho, co zlínský Festival pro děti a mládež. A troufám si tvrdit, že kvalita programové skladby je srovnatelná. Z tohoto hlediska financí je tedy spíše zázrakem, že se Letní filmová škola vůbec koná."

Podle Jiřího Králíka je možné, že filmovou přehlídku, která je s Uherským Hradištěm spjatá už sedmadvacet let, čeká už jen pár let existence v tomto městě. "Smlouva mezi Asociací českých filmových klubů a městem Uherské Hradiště je sepsána na další čtyři roky. Pokud se tito dva hlavní pořadatelé nedohodnou, je pravděpodobné, že se festival přesune do jiného města," dodává na závěr Jiří Králík.

Jiří Králík, šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti a pořadatel Projektu 100. (srpen 2001)

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz