Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postnukleární Tarzan

  16:05aktualizováno  16:05
- V době Karlových Varů nebo Letní filmové školy lze od filmových distributorů asi těžko očekávat, že do kin přivezou nějaký zajímavější nebo dokonce kvalitnější film. A tak minulý týden divákům naservírovali dva fádní romantické snímky, které toho mají nemálo společného. Po Nepolíbené je tím druhým filmem Dožeň, co se dá režiséra Hugha Wilsona.

Počátkem šedesátých let se v období kubánské krize přiblížila globální atomová válka natolik, že není ani divu, že řada lidí propadla těžkým obavám o svůj osud. Geniální vědec Calvin Webber zhmotnil své paranoidní obavy do tajně vybudovaného obřího protiatomového krytu pod vlastním domem.

Po náhodné havárií stíhačky, která kompletně zlikviduje jeho dům se tam operativně ukryje i se svou těhotnou manželkou. Po pětatřiceti letech, kdy uplyne poločas rozpadu se jejich syn Adam, vypravuje jako postnukleární Tarzan na povrch světa, aby obhlédl situaci a opatřil další zásoby.

Do této doby působí film s jistou dávkou shovívavostí ještě docela zajímavě, způsob, kterým si ale scénárista dále poradil s dobrým a slibným nápadem, musí diváka zaručeně otrávit. Poté, co se Adam vydá do společnosti i se skrytým přáním najít si ženu, se kterou by mohli společně obnovit americký národ, upadá příběh do klasického schématu romantických filmů, v nichž jeden ze zamilované dvojice určitým způsobem nepatří do světa, ve kterém se zrovna pohybuje, a že jich je takových opravdu hodně.

Tu pravou, shodou okolností Evu, potká Adam vzápětí, co se octne ve zcela neznámém světě. Díky ní začíná pomalu zjišťovat, že ne zcela všechno probíhá tak, jak ho to učili rodiče a nakonec dospěje i ke zjištění, že vlastně žádná atomová válka nebyla. Již společně pořídí mladý pár za starou a nesmírně cennou sbírku baseballových kartiček svým milujícím a starostlivým rodičům nový dům a pomalu se jim snaží vysvětlit, že to ti komunisté na nás nakonec neshodili.

Výchozí situace filmu, kdy se celá rodina omylem uzavře na půlku života do krytu skýtá určitě dostačující materiál na zábavnou situační komedii, scénárista Bill Kelly však tento počáteční potenciál dokonale promrhal v jinak nenápaditém příběhu. Po první čtvrtině se film rozplizne a stává se už jen klasickou romantickou komedií, bez větší míry invence. Na druhou stranu, ve srovnání například s Nepolíbenou, je tento snímek postaven alespoň na zajímavém nápadu, a to již lze v tomto žánru považovat za nepochybný klad.

Adam a Eva 2

Adam a Eva

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz