Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postnukleární Tarzan

  16:05aktualizováno  16:05
- V době Karlových Varů nebo Letní filmové školy lze od filmových distributorů asi těžko očekávat, že do kin přivezou nějaký zajímavější nebo dokonce kvalitnější film. A tak minulý týden divákům naservírovali dva fádní romantické snímky, které toho mají nemálo společného. Po Nepolíbené je tím druhým filmem Dožeň, co se dá režiséra Hugha Wilsona.

Počátkem šedesátých let se v období kubánské krize přiblížila globální atomová válka natolik, že není ani divu, že řada lidí propadla těžkým obavám o svůj osud. Geniální vědec Calvin Webber zhmotnil své paranoidní obavy do tajně vybudovaného obřího protiatomového krytu pod vlastním domem.

Po náhodné havárií stíhačky, která kompletně zlikviduje jeho dům se tam operativně ukryje i se svou těhotnou manželkou. Po pětatřiceti letech, kdy uplyne poločas rozpadu se jejich syn Adam, vypravuje jako postnukleární Tarzan na povrch světa, aby obhlédl situaci a opatřil další zásoby.

Do této doby působí film s jistou dávkou shovívavostí ještě docela zajímavě, způsob, kterým si ale scénárista dále poradil s dobrým a slibným nápadem, musí diváka zaručeně otrávit. Poté, co se Adam vydá do společnosti i se skrytým přáním najít si ženu, se kterou by mohli společně obnovit americký národ, upadá příběh do klasického schématu romantických filmů, v nichž jeden ze zamilované dvojice určitým způsobem nepatří do světa, ve kterém se zrovna pohybuje, a že jich je takových opravdu hodně.

Tu pravou, shodou okolností Evu, potká Adam vzápětí, co se octne ve zcela neznámém světě. Díky ní začíná pomalu zjišťovat, že ne zcela všechno probíhá tak, jak ho to učili rodiče a nakonec dospěje i ke zjištění, že vlastně žádná atomová válka nebyla. Již společně pořídí mladý pár za starou a nesmírně cennou sbírku baseballových kartiček svým milujícím a starostlivým rodičům nový dům a pomalu se jim snaží vysvětlit, že to ti komunisté na nás nakonec neshodili.

Výchozí situace filmu, kdy se celá rodina omylem uzavře na půlku života do krytu skýtá určitě dostačující materiál na zábavnou situační komedii, scénárista Bill Kelly však tento počáteční potenciál dokonale promrhal v jinak nenápaditém příběhu. Po první čtvrtině se film rozplizne a stává se už jen klasickou romantickou komedií, bez větší míry invence. Na druhou stranu, ve srovnání například s Nepolíbenou, je tento snímek postaven alespoň na zajímavém nápadu, a to již lze v tomto žánru považovat za nepochybný klad.

Adam a Eva 2

Adam a Eva

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz