Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pospíšilova abeceda kultury USA

  20:08aktualizováno  20:08
Brno - Kniha Průvodce cestovatele Amerikou, jejímž autorem je brněnský amerikanista Tomáš Pospíšil, není klasickým bedekrem napěchovaným informacemi a mapami. Bude ale čtenářům stejně prospěšná. Osobní zážitky ze čtyř návštěv za rok a půl pobytu v USA autor zpracoval ve formě krátkých hesel s humorem demytizujícím přednosti i nedostatky světa Američanů. Aby Pospíšilovy zážitky nebyly pro našince odtažité, ale naopak srozumitelné i zábavné, neváhá českou a americkou zkušenost v mnoha případech porovnat. Dvousetstránkový slovník z olomouckého nakladatelství Votobia tak skrývá nejedno užitečné, překvapivé či legrační odhalení.

"Původní název zněl Abeceda kultury," komentuje Pospíšil originální způsob, kterým přibližuje skutečnost Spojených států. Pomocí sto padesáti krátkých fejetonů, glos a črt portrétuje životní styl v nejmocnější zemi světa často velmi otevřeným způsobem. Jak Pospíšil tvrdí, šlo zejména o bezprostřední zkušenosti z prvních dnů pobytu: "Během nich jsem totiž nejvšímavější k jinakosti. Oblečení lidí, výraz jejich tváře, řeč těla, vzhled ulic, vůně vzduchu, to vše ke mně mluví, i když ne zcela jasně. Po několika měsících se  s druhou kulturou sžívám a začínám být k jejímu svérázu slepý."

UKÁZKY Z KNIHY

Nedrahé věci
(inexpensive things)
Na rozdíl od české společnosti, jež chápe slovo "levný" převážně jako něco pozitivního (jako přísloveční spořiví chytráci se domníváme, že získáváme hodně výměnou za málo, například bundu či pohorky od asijského stánkaře), pro americkou společnost má stejné slovo radikálně odlišnou konotaci: levná věc je věcí nekvalitní, substandardní, prostě šunt (například bunda či pohorky od asijského stánkaře). Chceme-li jako americký obchodník apelovat na spořivost bohatších či umožnit chudším bez ztráty sebeúcty nakupovat levné věci a čerpat levné služby, musíme tyto věci nazvat méně negativně znějícím slovem: nedrahý (případně: výhodný). Na našich cestách po USA tak bydlíme v nedrahých hotelech a dáváme přednost výhodným jídelnám rychlého stravování.

Aktivní dospělí
(active adults)
Slovní spojení "active adults" je roztomilým eufemismem pro staré lidi. V zemi mládí a budoucnosti je samozřejmě zapotřebí nezdůrazňovat příliš minulost a stáří. Obrat "aktivní dospělí" pak zahalí méně atraktivní stadium lidského života milosrdným rétorickým pláštíkem. řada aktivních dospělých na vyspělá kolena opouští svá dosavadní bydliště ve velkých městech a uchyluje se do zvláštních kolonií v klimaticky milosrdných částech Spojených států například v poušti jižní Kalifornie, v oblasti Palm Springs, na Floridě atd. Zde se pak věnují činnostem jako nakupování, sledování televize, psychoanalýza, plastická chirurgie, telefonování, golf a podobně.

V případě knihy nejde o prvoplánového průvodce. Jak byste ji charakterizoval vy jako autor?
Je to průvodce kulturou. Nešlo mi o to, popisovat, jak se dostat z newyorského letiště či kde se najíst na Páté Avenue. Chtěl jsem spíše zachytit, jak se lidé dopravují, co jedí, a neméně důležité pro mě bylo i to, co si o sobě Američané myslí. A také jsem se chtěl pokusit o určité srovnání s kulturou naší. Z pohledu Američana také v lecčems vypadáme zvláštně.
Zajímalo by mě podle čeho vznikala často svérázně vymezená hesla?
Americkou kulturu z filmů jakoby známe. Když člověk do Spojených států přijede, zjistí, že se mnohé diametrálně liší. Všímal jsem si vždy určitých jevů, které jsem se pokoušel vysvětlit. Například proč je tolik tlustých lidí v Disneylandu. Nebo proč se nosí plechovky s nápoji v hnědém sáčku. Tyto střípky, které snad dávají celistvější obraz o USA, jsem posléze abecedně seřadil.
V knize se představujete jako vtipný pozorovatel, bystrý glosátor, ale i znalec amerických dějin, literatury a filmu či bezmála novinář se smyslem pro zkratku. S jakou ambicí jste slovník vůbec psal?
Chtěl jsem jako vysokoškolský učitel z povolání přiblížit jinakost kultury v nejrůznějších podobách a formách, s nimiž se při pobytu v USA člověk v praxi setkává. Chtěl jsem mnohé věci také popularizovat, jinde zase jít pod povrch mýtů, které o sobě americká společnost vyzařuje prostřednictvím médií.
Ve slovníku jsem nenašel hesla vztažená kupříkladu k americké přírodě, fenoménu Indiánů...
Amerika je nádherná zem. Je tím krásnější, čím více se vzdalujete od Američanů či od toho, co v poslední době postavili. Ve slovníku skutečně chybí ten volný nekonečný prostor a nádherná příroda národních parků. Těžištěm knihy ale zůstávají lidé. Mnoho materiálu jsem kvůli požadovanému rozsahu ani použít nemohl.
Kolik hesel jste pro představu nezařadil?
Vydaly by na ještě jednu stejnou knihu. Možná bych se ale v něčem opakoval. Navíc mně také šlo o humor, který mi v akademickém prostředí často chybí.
Nejkratší heslo slovníku zní Peníze. Téměř v optice Murphyho zákonů jste se omezil na jediné souvětí: "O důležitosti peněz se přesvědčujeme všude, ve Spojených státech však více." Není to při pohledu na všespasitelnou měnu mnohých lidí trochu málo?
V abecedním souhrnu americké kultury nešlo heslo peníze přeskočit. Zároveň jsem nechtěl opakovat otřepané banality o materialismu. Chtěl jsem potvrdit jistou skutečnost. Lidé ve Státech o dolarech skutečně přemýšlí a snaží se především kvůli nim. Peníze jsou tam důležitější než u nás, což konečně tvrdím.
Lehká ironie, vtipný komentář může negativní realitu zjemnit. Co vám ve Státech vadilo?
Špatná káva. Všestranné rozšíření pušek. Vysoké pokuty. Obtíže s parkováním. Kromě toho i nesoulad mýtů s realitou. Příkladem je rasová segregace, která je zákonem zakázána, ale existují určitá prostředí, kde etnická komunita zůstává neprůstřelně jenom pospolu. Asi to bude i jakási nadměrná morální nadřazenost, kterou Američané ve své sebestřednosti projektují do světa. V Los Angeles je to zase životní styl založený z větší části na automobilu. Aktuální otázka surovin a zdrojů našince v tomto městě přesvědčí o plýtvání, které je špatné. V tuzemsku jsme ovšem pilní žáčci.
Co byste naopak opatřil znaménkem plus?
Například pracovní nasazení, také třeba muzea, univerzitní i veřejné knihovny a pak i řadu osobních preferencí jako profesionální baseball či kombinace rozličných vůní v obchůdcích Seven-eleven, které jsou obdobou našich malých večerek.

Tomáš Pospíšil a jeho Průvodce Amerikou

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz