Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední trip velkého šprýmaře

  10:22aktualizováno  10:22
Ve věku šestašedesáti let zemřel v sobotu americký spisovatel Ken Kesey - autor světově proslulého románu Přelet přes kukaččí hnízdo, k jehož nesmrtelnosti podstatně přispěla i filmová adaptace Miloše Formana. Jeden z idolů beatnické generace i éry hippies podlehl rakovině jater. "Každý, kdo zkouší pochopit ty časy, by si měl lépe přečíst Keseyho," poznamenal spisovatel Charles Bowden o svém souputníkovi, jenž ve své tvorbě, ale zejména ve svém životě vyznával svobodu a boj proti autoritám všeho druhu.

Zážitky z psychiatrie

Ken Kesey se narodil 17. září 1935 v La Juntě, ve státě Colorado. V roce 1957 studoval divadelní umění na oregonské univerzitě, v letech 1958/59 navštěvoval kurzy tvůrčího psaní na Stanfordově univerzitě v Kalifornii.

V nemocnici pro veterány si Kesey našel zvláštní brigádu. Testoval účinky halucinogenů a později si přibral ještě noční služby na psychiatrickém oddělení. Zážitky vtělil do své prvotiny Přelet přes kukaččí hnízdo (One Flew Over the Cuckko's Nest), která vyšla v roce 1962 a jejíž popularitu už autor žádným svým dílem nepřekonal.

Rok po vydání románu vznikla divadelní adaptace Dalea Wassermana s Kirkem Douglasem v hlavní roli; premiéra na Broadwayi však byla poněkud rozpačitá a teprve přepracovaná verze z konce šedesátých let se vydala na úspěšné divadelní tažení. Zatímco divadelní Přelet vynášel Kesey do nebes, filmový přepis Miloše Formana z roku 1975 prý nikdy neviděl a ani vidět nechtěl. Těžko říci, jestli za touhle autorovou averzí byl fakt, že filmová práva prodal za pouhých 5000 dolarů. Kesey tehdy producenty filmu, jenž získal pět Oscarů, zažaloval a požadoval prý slíbených pět procent z tržeb. Z procesu nakonec sešlo.

Svoboda nad román

Přes úspěch Přeletu označoval Kesey za své nejhodnotnější dílo druhý román Tak mě někdy napadá z roku 1964, který postavil na napjatém vztahu dvou bratrů, drsného dřevorubce Hanka a nevyrovnaného intelektuála Lelanda. V roce 1971 natočil podle této knížky stejnojmenný film Paul Newman, který se také sám obsadil do jedné z hlavních rolí, jeho protihráčem byl Henry Fonda. U diváků však snímek propadl.

Po románech Přelet přes kukaččí hnízdo a Tak mě někdy napadá autor podle vlastních slov "přešel od literatury k životu". Tak vznikli Merry Pranksters (syčáci či veselí, rozverní šprýmaři) pěstující happeningy. Tahle parta, jejíž vznik inicioval právě Kesey, vyjela v roce 1964 na svůj trip ve školním, psychedelicky zmalovaném autobuse, jehož volat třímal beatnický hrdina Neal Cassady. Cesta, při níž si užívali života a LSD, hnula žlučí americkým úřadům. Kesey byl zatčen za přechovávání marihuany, před trestem utekl do Mexika. Při návratu do USA po něm šli agenti FBI, nakonec roku 1966 stanul před soudem a vyfasoval šest měsíců nucených prací na farmě, pokutu 1500 dolarů a tříletou podmínku. Celou tu vyvedenou historii vylíčil spisovatel a žurnalista Tom Wolfe v roce 1968 v knize The Electric Kool-Aid Acid Test.

Po tomhle testu společenské únosnosti se Kesey usadil v Oregonu. Vzal si svou vysokoškolskou lásku Fay a zapustil kořeny v Pleasant Hillu, kde přebýval v červené barabizně. K literatuře se vrátil na začátku sedmdesátých let. V roce 1973 vyšel svazek Kesey's Garage Sale, Keseyeho výprodej, což je soubor nových i starších próz. Poté psal eseje, povídky i knížky pro děti, choval dobytek. Keseyho třetí a poslední román Námořníkova píseň vyšel v roce 1992. "Sláva není pro spisovatele dobrá. Moc toho nevypozorujete, když jste sám pozorován," říkal Kesey, který v devadesátých letech učil tvůrčí psaní.

Ještě jeden trip

Starý autobus s poznávací značkou Dál (Further) mezitím plesnivěl na mokřálovité pastvině. V roce 1990 si Ken Kesey sice vzpomněl, že by s ním mohl dojet do Washingtonu a věnovat jej svému národu, ale muzea kousek, který se stal symbolem psychedelické éry 60. let, s díky odmítla - prý se jedná o příliš nový exponát.

Až v roce 1997 Kesey s potomkem slavného autobusu a se zbylými šprýmaři naplánoval ještě jeden trip. V modernějším autobuse, vybaveném malým rozhlasovým vysílačem, z něhož měl hrát a promlouvat k okolním řidičům, zamířili do Británie. Třiatřicet let, které uplynuly od posledního šprýmařského výjezdu, si Kesey nepřipouštěl: "Jak říkal Jerry Garcia, dokud přivedeme báby do varu, šedesátá léta nekončí."

Fronty před knihkupectvím
Česky vyšel Přelet přes kukaččí hnízdo, příběh o nepoddajném pacientovi psychiatrické léčebny Randlovi P. McMurphym, který vypráví indiánský náčelník Bromden, v roce 1979 v Odeonu pod názvem Vyhoďme ho z kola ven. V překladu Jaroslava Kořána se dočkal tehdy mizerného nákladu 12 000 výtisků, které ihned zmizely z pultů. Když Keseyeho kniha vycházela, stály ono čtvrteční ráno před českými knihkupectvími fronty; to už někteří zasvěcenější věděli o filmové adaptaci Miloše Formana. Amerikanista Josef Jařab v doslovu o hlavním hrdinovi napsal: "McMurphyho zásluha spočívá v tom, že ostatním ukazuje zranitelnost zdánlivě dokonalého systému; smysl pro reálnost však Keseyemu brání, aby romantické revoltě svého protagonisty dal šanci Kombajn zcela rozvrátit a Velkou sestru definitivně porazit." Keseyův román pak česky ještě vyšel v několika reedicích. Předloni Argo vydalo v překladu Michala Strenka druhý autorův román, téměř sedmisetstránkový text z roku 1964 Sometimes A Great Notion - Tak mě někdy napadá. Rovněž předloni vyšel česky titul Toma Wolfa The Electric Kool-Aid Acid Test - pod názvem Kyselinovej test jej v překladu Ivy Pekárkové vydal Maťa. (jch)


Ken Kesey
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz