Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední plavky, céčkový film

  0:09aktualizováno  0:09
Tvůrci Posledních plavek slibovali letní rozmarnou komedii. Ale splnili jen přídomek "letní"; zbytek se nepovedl tak zoufale, že je potřeba vysvětlit i těch ubohých třicet procent hodnocení.

Poslední plavky - tvůrčí tým filmu - (zleva) Josef Polášek, Rudolf Hrušínský, Viktor Tauš, Petr Čtvrtníček, Michal Krajňák a Kristína Farkašová | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Deset procent náleží filmu za ospalost, která k líné náladě nudných prázdnin u zapadlé louže bezděčně sedí. Deset za neméně bezděčnou poctu Edu Woodovi, až dosud považovanému za nejhoršího filmaře všech dob.

A deset za příspěvek do kategorie C, jejíž vyznavači říkají: "To je tak nebetyčně pitomé, až je to krásné!" I "céčka" totiž tvoří sběratelský kult podivínských fajnšmekrů, takže Plavky mohou vyvolat nečekaný útok na kina. Bezděčně, jak jinak.

Člověk by to autorům přál: jsou milí a při natáčení se prý moc bavili. Alespoň někdo se tedy zasmál; divák je na tom hůř. Neboť od prvních tónů skorobalkánského skororapu ve slovenštině až po závěrečný motiv Bulharska, jehož smysl neuhádne ani Nostradamus, má silný pocit, že se propadá hluboko zpět do let, kdy Kanárská spojka Trhala fialky dynamitem a z české komedie se stala dílem nadávka, dílem symbol bezmoci.

Nejde jen o to, že Poslední plavky jsou špatně napsané, natočené i zahrané; to se může stát. Horší je, že se tváří, jako by tak uboze dopadly schválně a že právě v tom tkví celá legrace. Jaká?

O lidovou zábavu se pokouší kolovrátek vulgarit, ale hrubosti se cpou postavám do úst šmahem, neosobně, takže i herci kvalit Jiřího Lábuse občas zírají jako Marťani, kde se octli a co se po nich chce: nic než jadrné karikatury. Jen Petr Čtvrtníček lehce vyčnívá, neboť jeho hrdina, grobián z města a z podstaty, si od venkovské smečky buranů drží povýšený odstup.

Děj kolísá mezi řídkým a nulovým, figurky skáčou z Kameňákova do Vesničky mé střediskové a zpět jako bezprizorné siroty. Na crazy čili bláznivou veselohru mají Plavky málo nápadů i drzosti; když už objeví gag jako probíjení psa, natočí ho neobratně; najdou-li vděčnou situaci třeba u manželského páru, doplatí zas na herecké vakuum.

Škoda, protože třeba vstupné za hospodské porno nebo granát ve vodě vyzní jako zahozený fór. Cit pro vtip, jeho časování, gradaci a pointu se zkrátka nedostavil – na rozdíl od laviny sponzorských výrobků a animace z jiného vesmíru. Čeká se už jen na přiznaný motiv Čelistí včetně hudby a stínu pod vodou, z nějž se vyklube umělé stvoření, jež strčí do kapsy Woodovou chobotnici i rané japonské godzilly v mrakodrapech z lepenky.

Odevzdaná marnost bezobsažné frašky od rybníka je však nakažlivě léčivá: pacient se stočí v křesle, uondán obrazem léta z reklamy, v níž muž vypustí nafukovací manželku. Film projde zcela mimo – a v tom se dá paradoxně najít jistý půvab.

Jenže současně Poslední plavky nesou první varování. Jestli se v éře, kdy filmařům kynou větší zdroje, urodí podobně "mimózních" kousků víc, ztratí český film svou největší jistotu: diváka.

Poslední plavky
ČR, režie Michal Krajňák, hrají Petr Čtvrtníček, Josef Polášek, Jiří Lábus, Rudolf Hrušínský, 90 minut.
Hodnocení MF DNES: 30%
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

RECENZE: Jaký byl Boleslav I. se nedovíme, sdělí dokument. A divák přepíná

Záběr z dokumentu Boleslav První

Ohlašují jej jako dokument. Ve skutečnosti však Boleslav První, jehož premiéru uvede večer ČT2, představuje běžný...

VIDEO: Transformers mají nového hrdinu. Je to omlácený žlutý Bumblebee

Trailer k filmu BUMBLEBEE

K Vánocům dostanou milovníci série Transformers dárek v podobě snímku Bumblebee, který do našich kin vstoupí 27....

KOMENTÁŘ: Den státnosti se slaví hezky česky s Kameňákem a Dolly Buster

Záběr z filmu Kameňák 3

Hezky se to s letošními osmičkami nakupilo na prodloužený televizní víkend. Sotva se 28. září oslaví Den české...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz