Poslední plavky, céčkový film

  0:09aktualizováno  0:09
Tvůrci Posledních plavek slibovali letní rozmarnou komedii. Ale splnili jen přídomek "letní"; zbytek se nepovedl tak zoufale, že je potřeba vysvětlit i těch ubohých třicet procent hodnocení.

Poslední plavky - tvůrčí tým filmu - (zleva) Josef Polášek, Rudolf Hrušínský, Viktor Tauš, Petr Čtvrtníček, Michal Krajňák a Kristína Farkašová | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Deset procent náleží filmu za ospalost, která k líné náladě nudných prázdnin u zapadlé louže bezděčně sedí. Deset za neméně bezděčnou poctu Edu Woodovi, až dosud považovanému za nejhoršího filmaře všech dob.

A deset za příspěvek do kategorie C, jejíž vyznavači říkají: "To je tak nebetyčně pitomé, až je to krásné!" I "céčka" totiž tvoří sběratelský kult podivínských fajnšmekrů, takže Plavky mohou vyvolat nečekaný útok na kina. Bezděčně, jak jinak.

Člověk by to autorům přál: jsou milí a při natáčení se prý moc bavili. Alespoň někdo se tedy zasmál; divák je na tom hůř. Neboť od prvních tónů skorobalkánského skororapu ve slovenštině až po závěrečný motiv Bulharska, jehož smysl neuhádne ani Nostradamus, má silný pocit, že se propadá hluboko zpět do let, kdy Kanárská spojka Trhala fialky dynamitem a z české komedie se stala dílem nadávka, dílem symbol bezmoci.

Nejde jen o to, že Poslední plavky jsou špatně napsané, natočené i zahrané; to se může stát. Horší je, že se tváří, jako by tak uboze dopadly schválně a že právě v tom tkví celá legrace. Jaká?

O lidovou zábavu se pokouší kolovrátek vulgarit, ale hrubosti se cpou postavám do úst šmahem, neosobně, takže i herci kvalit Jiřího Lábuse občas zírají jako Marťani, kde se octli a co se po nich chce: nic než jadrné karikatury. Jen Petr Čtvrtníček lehce vyčnívá, neboť jeho hrdina, grobián z města a z podstaty, si od venkovské smečky buranů drží povýšený odstup.

Děj kolísá mezi řídkým a nulovým, figurky skáčou z Kameňákova do Vesničky mé střediskové a zpět jako bezprizorné siroty. Na crazy čili bláznivou veselohru mají Plavky málo nápadů i drzosti; když už objeví gag jako probíjení psa, natočí ho neobratně; najdou-li vděčnou situaci třeba u manželského páru, doplatí zas na herecké vakuum.

Škoda, protože třeba vstupné za hospodské porno nebo granát ve vodě vyzní jako zahozený fór. Cit pro vtip, jeho časování, gradaci a pointu se zkrátka nedostavil – na rozdíl od laviny sponzorských výrobků a animace z jiného vesmíru. Čeká se už jen na přiznaný motiv Čelistí včetně hudby a stínu pod vodou, z nějž se vyklube umělé stvoření, jež strčí do kapsy Woodovou chobotnici i rané japonské godzilly v mrakodrapech z lepenky.

Odevzdaná marnost bezobsažné frašky od rybníka je však nakažlivě léčivá: pacient se stočí v křesle, uondán obrazem léta z reklamy, v níž muž vypustí nafukovací manželku. Film projde zcela mimo – a v tom se dá paradoxně najít jistý půvab.

Jenže současně Poslední plavky nesou první varování. Jestli se v éře, kdy filmařům kynou větší zdroje, urodí podobně "mimózních" kousků víc, ztratí český film svou největší jistotu: diváka.

Poslední plavky
ČR, režie Michal Krajňák, hrají Petr Čtvrtníček, Josef Polášek, Jiří Lábus, Rudolf Hrušínský, 90 minut.
Hodnocení MF DNES: 30%


Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

KOMENTÁŘ: Láme Freddie Mercury rekordy kin? Jen při ztrátě paměti

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Tak sláva. Pohnutý osud Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen a hlavně jejich skvělá muzika přivedly na životopisný film...

ANKETA: Vyberte nejlepší štědrovečerní pohádku za 25 let

Z pohádky Lotrando a Zubejda

Novodobou tradici, podle níž každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká...

ČT má dva zábavné seriály, Rapla 2, Strážmistra Topinku a Koptův pořad

Druhou řadu seriálu Rapl natáčí v těchto dnech v Karlových Varech Česká...

Česká televize zveřejnila svůj program na první polovinu roku 2019. Takzvané jarní schéma obsáhne dva komediální...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Další z rubriky

VIDEO: Výbuch a pád na dno. Skutečný osud ponorky vypráví Kursk

Trailer k filmu Kursk

Film Kursk, který vypráví o skutečné katastrofě z roku 2000 na palubě jaderné ponorky K-141 Kursk, dorazí do kin 17....

RECENZE: To svět superhrdinů potřeboval. Nový Spider-Man je plný vtipu

Záběr z filmu Spider-Man: Paralelní světy

Nejen fanoušci mluví o komiksovém zjevení roku. Protože animovaný film Spider-Man: Paralelní světy má daleko více vtipu...

VIDEO: Nekousej boty! Po hitu Psí poslání přichází Psí domov

Trailer k filmu Psí domov

Od 24. ledna 2019 vstoupí do kin Psí domov, jehož předlohu stejně jako předešlé Psí poslání napsal W. Bruce Cameron....

Najdete na iDNES.cz