Závěrečný den Febiofestu ozdobí režisér Mike Leigh.

Závěrečný den Febiofestu ozdobí režisér Mike Leigh. | foto: Iran-daily.com

Poslední den Febiofestu bude ve znamení hollywoodské hvězdy, Kristiána a Hrocha

  • 0
Za úspěšným ročníkem se rýsuje hvězdná tečka. Na závěrečný ceremoniál pražské části Febiofestu veze svou slunečnou novinku Happy-Go-Lucky britský režisér Mike Leigh. Získal za ni zatím poslední ze svých šesti oscarových nominací; ty předchozí mu vynesly Tajnosti a lži či Vera Drake.

Čestnou cenu Kristián za přínos publiku si přidá k trofejím z Benátek či Cannes uznávaný šestašedesátiletý klasik, který s oblibou říkává: "Mám své filmy rád. Nechápu režiséry tvrdící, že se na vlastní filmy nemohou dívat. Jestliže se nelíbí ani jim samým, co jiného pak proboha čekají od ostatních?!"

Barbet Schroeder

Závěrečný večer v multikině Village však obsáhne i rozdílení dalších cen. Pořadatelé je sice tají, ale přinejmenším výsledky novinářského hlasování o domácí loňské tvorbě se dají odhadnout.

Podle zákulisních tipů se pravděpodobně zopakují výsledky cen kritiky na Českém lvu, což by znamenalo vítězství pro hraný film Karamazovi a dokument Občan Havel. V animované kategorii, kterou Český lev nemá, se nabízí jediný celovečerní titul, Kozí příběh – Pověsti staré Prahy.

Kdo je Hroch?


Novinkou bude anticena Hroch pro nejslabší český film roku, jež dostala jméno podle odstrašující normalizační rádobysatiry. Soška v podobě hrošíka na filmovém sedadle je už připravena a podle zákulisních odhadů ji dostane nejspíše komedie Vy nám taky, šéfe. Pořadatelé však pouze potvrdili, že laureáta Hrocha pozvali – a jestli si pro něj přijde, je ve hvězdách.

Film Hroch, nejhorší český film.Z filmu Vy nám taky, šéfe

Těžší je tipovat vítěze mezinárodní soutěže Nová Evropa, jejíchž čtrnáct příspěvků posuzovalo třiatřicet porotců za čestného předsednictví výtvarníka Davida Černého. Zpočátku patřily k favoritům hlavně severské snímky, nicméně v závěru se spíše mluví třeba o příspěvku z Bosny a Hercegoviny, jejž pod názvem Sníh natočila Aida Begićová – získala za něj už nominaci na Evropskou filmovou cenu za nejlepší debut.

Na každý pád pořadatelé potvrdili, že si tvůrci pro cenu přiletí osobně a vyznamenaný snímek bude hledat cestu do české distribuce. Loňský vítěz, estonský Magnus, letos už putuje s Febiofestem  po regionech.

Sedmdesát tisíc diváků

Spolehlivou součástí Febiofestu zůstává publikum. Sály hlásily denně vyprodaná představení, přestože řada titulů se promítala i třikrát. Třeba včera nezbylo jediné volné místo na předpremiérové snímky Baader Meinhof Komplex či RocknRolla, ale ani na deset let starý a v Česku již uváděný izraelský příspěvek Jana a její sestry, jenž slavil úspěch už na karlovarském festivalu.

Psali jsme o hostech Febiofestu

Režisér Wim Wenders

rozhovor o andělech a fotografování s manželkou

Herečka Božidara Turzonovová

vzpomínky na Jiřího Krejčíka, Jana Kaplického a "prasci-fi"

Režisér Barbet Schroeder

o Nicolasi Cageovi, Meryl Streeopové

Na Febiofest s ním přijel producent Marek Rozenbaum, jehož další spojnicí s Českem je film podle knihy Pavla Kohouta Svatá Klára – jinak prvotina režiséra Ariho Folmana, který letos útočil na Oscara Valčíkem s Bašírem.

Febiofest 2009

"S Folmanem se stále přátelíme; bohužel si vzal producentku, takže mé služby už nepotřebuje," posteskl si Rozenbaum. Zájem českých diváků poměřil izraelskou zkušeností, kde sto tisíc návštěvníků Valčíku s Bašírem za rok znamenalo mírný nadprůměr. Febiofest to v Praze za týden dotáhl k sedmdesáti tisícům diváků.