Poslední CD Raye Charlese spatřilo svět

  • 1
Zpěvák Ray Charles, velikán soulu, který ovlivnil i české zpěváky Michala Prokopa, Karla Gotta a další české zpěváky, zemřel letos 10. června. Zůstaly po něm nahrávky pro zamýšlené album duet, které vychází pod názvem Genius Loves Company.

Ray Charles, jehož kariéra trvala více než padesát let, se na něm obklopil vybranou společností včetně Eltona Johna, Norah Jonesové, Natalie Coleové, B. B. Kinga či Van Morrisona.

Jak spočítali vydavatelé, "váha" Charlesových partnerů vydá na 79 cen Grammy. Sám Ray Charles jich získal dvanáct.

"Už jsem nahrával se spoustou lidí, ale nikdy jsem neměl své album duet. Přišel tedy čas, abych to udělal. Pozval jsem do studia lidi, které obdivuji. A zazpívali jsme si společně tak, jak se to dělalo za starých časů," řekl zpěvák na adresu desky, na které pracoval asi rok.

Dvanáct nahrávek v duchu rhythm&blues, soulu či rocku, jejichž vydání se však nedočkal, bylo dokončeno letos v březnu.

"Když si lidé vzpomenou na Raye Charlese, usmívají se. Jeho výraz tváře, hlas i muzika vyvolávají radost. Dělali jsme jednu z mých písní, Sorry Seems To Be The Hardest Word. Bylo úžasné pracovat s Charlesem ve studiu. Víte, on hodně ovlivnil mou kariéru, měl jeden z nejlepších hlasů všech dob," rozplýval se nadšením Elton John.

"Mohl vzít jakoukoli píseň a přetvořil ji. Zněla jako skladba Raye Charlese. Nic ho nesvazovalo. Nemohla jsem uvěřit, že s ním budu zpívat. Byla to pocta," vyznala se mladá hvězda Norah Jonesová, která si s Charlesem zazpívala úvodní duet Here We Go Again.

"Raye Charlese jsem uznával již v dobách, kdy jsem sám začínal s hudbou. Nazpívat s ním duet Crazy Love bylo pro mě potěšením," dodal irský bard Van Morrison, který vystoupí 18. září v Praze.

Rovněž dalšího účastníka charlesovských duet, jazzovou zpěvačku Dianu Krallovou, uvítá publikum 8. prosince v pražské Lucerně.

Výběr Charlesových partnerů pokrývá žánry, které procházejí jeho početnými alby. Nezapomenul ani na country. Píseň Do I Ever Cross Your Mind si zazpíval s Bonnií Raittovou.

"Je to moje oblíbená věc z Charlesových countryových alb, zvláště když jsem si ji mohla zkusit jako duet," řekla zpěvačka, která poprvé slyšela Charlese jako dítě.

Bluesový klasik B. B. King, jemuž bude příští rok osmdesát, se k Charlesovi přidal v jeho dávné písni Sinne'r Prayer. Také sedmdesátiletý písničkář Willie Nelson patří k veteránům, kteří mohli sledovat celou kariéru Raye Charlese.

Nelson se objevil v duetu It Was A Wery Good Year. "Byli jsme dlouholetí přátelé. Sotva bychom si pomysleli, že spolu budeme na stará kolena takhle nahrávat. To na tom bylo jedinečné," dodal Nelson.

Hlas Raye Charlese, který pochází z amerického jižanského města Albany, ovlivnil moderní populární hudbu. Charlesovy nahrávky poslouchali i muzikanti v Česku, jeho písně zpívala Eva Pilarová či Karel Hála. Podle hlasu Raye Charlese, ve kterém muzikantské styly dobarvují osobitý výraz, se učil i Mick Jagger, Joe Cocker a spousta dalších zpěváků.

Měli z čeho vybírat. Ray Charles natočil 32 hitů a desítky alb, absolvoval 10 tisíc koncertů. Přitom v šesti letech Charles oslepl na špatně léčený šedý zákal.

Ve škole pro nevidomé se naučil Braillovo písmo, zvládl základy harmonie a později své hudební nápady diktoval notu po notě zapisovateli. Prosadil se v roce 1955 a jeho píseň Georgia On My Mind se později stala hymnou státu Georgie.

I když ve světě hudby zůstal přítomen do smrti, jeho talent nejvíce zářil na přelomu padesátých a šedesátých let.