Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslechněte si záznam zpěvů tibetských mnichů z kláštera Gjuto Tantric v severní Indii

  12:26aktualizováno  12:26
- Mniši, kteří navštívili Prahu, pocházejí z kláštera Gjuto Tantric University v severní Indii. Toto místo si však našli až v roce 1974, kdy se museli po dlouhých útrapách přesunout z původního kláštera Ramočhe ve Lhase. Tradice Gjuto vychází z jedné z pěti tradičních formálních tradic, která se formovala koncem 15. století a nazývá se Gelug. V současné době žije v nově nalazeném domově tři sta padesát mnichů a klášter je znám svou přísnou morálkou.

Původně bylo v Tibetu přes 6 000 klášterů, chrámů a svatyní, ve kterých žilo přes půl miliónu mnichů a mnišek. Nyní zbylo na území Tibetu pouhých třináct klášterů, v nichž žijí lidé v každodenním strachu. Kláštery byly srovnány se zemí, jejich majetek zničen a rozprodán. Tibeťané prchají před okupanty z Číny do Nepálu nebo Indie. Hrůzná cesta přes Himaláje v mnoha případech končí smrtí, a to hlavně u dětí. Jedním z klášterů, jehož učení se praktikuje dodnes, i když na jiném místě, je právě Gjuto Tantric University.

Mniši z tohoto kláštera navštívili Českou republiku již v roce 1996, kdy vzbudili velkou pozornost rituálem mandaly Čänräzig v Míčovně Pražského Hradu. Pro mnichy musí být cesty do tak vzdálených států, jako je například Česká republika, velmi vyčerpávající. Snaží se však hledat jakoukoliv cestu pro vyřešení neustávajícího exodu Tiběťanů.

Tradice Gjuto respektuje přísná pravidla a klade velký důraz na studium, do roku 1959 sídlila v historicky významném chrámu Ramočhe v hlavním městě. Jen šedesát mnichů z původních několika set uteklo ze Lhasy do Indie, ostatní byli zabiti nebo na dlouhá léta uvězněni. V Indii našli přeživší na čas místo v horském městě Dharmasala, kde dnes žije i současný dalajlama. Až v roce 1974 objevila tradice Gjuto svůj domov, a to v Tenziganga ve státě Arúnačal Pradéš.

Absolventi tohoto kláštera patří mezi nejlépe vzdělané buddhistické mnichy na světě. Kromě hlubokých znalostí z filozofie tibetského buddhismu - lámaismu dokáží vytvářet jedny z nejnáročnějších mandal, orientují se ve stavitelství posvátných staveb - stúp a vyučují speciální rituální zpěvy. Vrcholem tibetské rituální hudby je zpěv mnichů, kteří dosahují až trojhlasého zvukového efektu, což mniši tradice Gjuto předvedli na zahajovacím koncertě v Roxy.

V současné době Číňané rekonstruují původně zničený klášter Ramočhe ve Lhase, zřejmě pro uspokojení potřeb turistů. Do kláštera byla dokonce přemístěna velmi vzácná socha Buddhy, zobrazeného v dětském věku, o níž se dlouhou dobu tradovalo, že byla odvezena do Pekingu, kde měla být využita při výrobě střeliva. Čínští komunisté však tímto nikdy nemohou napravit kdysi způsobenou škodu a hlavně nikdy nevrátí klášteru magickou sílu tradice Gjuto, která teď přežívá daleko od Lhasy.

Mniši během vystoupení v Roxy

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz